Teknolojiyi Kullanma Yaşı Nedir

Muhammet Ali Yardımcı
Muhammet Ali Yardımcı
Bilişim Uzmanı / Akçakale Kaymakamlığı
16 Kas 2018 Cuma

Günlük hayatta teknoloji

Bilgi sürekli olarak kendini geliştirmekte, ilerlemekte önüne katarak devam etmektedir. Çünkü bilgi durağan değil süreklidir. Teknoloji de bilginin hayata entegre edilmesidir. Yani teknoloji de bilgi gibi sürekli olarak gelişmekte ve yenilenmektedir. Teknolojik ürünler hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanmaya başladığından beri insanlık gelişmişlik düzeyini oldukça ileri taşıdı. Günümüzde teknoloji devletlerin gelişmişliklerinin sıralanmasında kullanılan bir parametreye bile dönüşmüş durumda. Peki, teknoloji kullanım yaşı kaç? Bu sorunun yanıtı her geçen gün değişiyor. Çünkü teknoloji değişiyor, bilgi değişiyor, onu kullanan kitle değişiyor doğal olarak yaş çıtası da sürekli olarak değişiyor fakat şunu söylemek mümkün teknoloji kullanma yaşı her geçen gün biraz daha düşmekte.


Teknolojinin yaş skalası

Eskiden teknolojik ürünler çocukların uzanamadığı yerlere konulan değerli aletlerdi. Çünkü yaş kavramı eskiden farklı işliyordu. Küçük bir çocuğun yapabilecekleri bize göre sınırlıydı fakat günümüz çocukları her türlü teknolojik cihazı kullanabilecek kapasiteye sahip olduklarını kanıtladılar. Bu da teknoloji kullanım yaşının ne kadar düştüğünü bize gösteren en büyük örnek haline geldi. Günümüzde yedi yaşındaki bir çocuk bilgisayarda her türlü işlemi gerçekleştirebildiği gibi birçok yaşlı bireyin yapamadığı şeyleri de yapabilmektedir. Artık çocuklar tarafından kullanılabilirlik testini geçmiş teknolojik aletler onları da göz önüne koyarak üretilmeye başlanmıştır.


Çünkü artık yedi yaşındaki bir çocuk otuz yaşındaki bir bireyin yapabildiği her işlemi yapabildiği gibi teknolojik aletleri daha iyi kullanabilmektedir. Takvim yapraklarının 2018 yılını göstermesiyle birlikte yeni nesil çocukların çok daha hızlı öğrenebildikleri gerçeğiyle yüzleştik. Yeni nesil bireyler eskiye nispeten daha hızlı öğrenmekte, hayata daha hızlı adapte olmaktadır. Bu da aslında onların teknolojiyi bu denli iyi kullanabilmelerini açıklıyor. Artık küçük bir çocuğun elinde görülen teknolojik cihaz bizi şaşırtmıyor çünkü biz de onların bu potansiyelini gördük. Üstelik yaşayarak öğrendik. Kendimizi bir çocukla karşılaştırdığımızda onun bizden daha iyi teknolojiyi kullandığını fark ettik ve artık şunu kesin bir dille ifade edebiliriz ki teknoloji yaşı çok ama çok düşmüş durumda. Bu gerçekliği göz ardı etmeyerek evlatlarımızı teknolojiyle iç içe büyütmemiz gerektiği gerçeğini artık kabul etmeliyiz.


Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar Dolar 13,6879 -0,04 21:29
Euro Euro 15,4944 0,14 21:28
İngiliz Sterlini İngiliz Sterlini 18,1387 -0,50 21:28
BIST 100 BIST 100 1.910 1,61 18:10
BIST 50 BIST 50 1.690 1,59 18:10
BIST 30 BIST 30 2.049 1,43 18:10
Gram Altın Gram Altın 784,2 0,79 21:29
Çeyrek Altın Çeyrek Altın 1255 0,79 21:29
Yarım Altın Yarım Altın 2510 0,79 21:29
Cumhuriyet A. Cumhuriyet Altını 5186 2,10 17:11
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"