KIŞ DÖNEMİNDE HANGİ HİSSE SENETLERİ TERCİH EDİLEBİLİR?

Emre Özgüven
Emre Özgüven
Araştırma Uzmanı / Destek Menkul Değerler
11 Kas 2015 Çarşamba

İleriye dönük yatırımlarını bu zorlu dönemde arttıran, düzenli karlılık sağlamayı başarmış, döviz riskini olabildiğince azaltmış veya kur riski taşımayan, sektörünün önde gelen veya gelecek vaat eden firmalarının öne çıkmasını bekliyoruz. Ayrıca özellikle temettü ödeyen şirketlerde mevsimselliğin öne çıktığı hisseler olabiliyor. Yüksek temettü verimliliği, yatırımcıların seçimlerinde en önemli kriterlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyüme potansiyeli olan, yatırımlarına düzenli olarak devam eden hisselerin de ön plana çıkması beklenebilir. Ayrıca FAVÖK kalemi de şirketin yapısal güçlülüğünü gösteren en temel göstergelerden olduğundan, buna ek olarak öz kaynaklardaki değişim de şirketin finansal gücünü gösterdiğinden ihmal edilmemeli ve bu kalemlerde gücünü koruyan firmalar da tercih sıralarında üstlerde yer almalıdır.


HANGİ SEKTÖRLER YILIN KALAN DÖNEMİNDE ÖN PLANA ÇIKABİLİR?


Son yıllardaki veriler incelendiğinde çimento, kimya, metal, otomotiv, gıda perakendesi, beyaz eşya sektöründe yer alan bazı hisse senetlerinin kış aylarında daha dikkate değer bir yükseliş sergiledikleri görülüyor. Söz konusu sektörlerdeki hisselerden azımsanmayacak kısmının son 5 yılda yatırımcıların yüzünü güldürdüğü bir gerçek. Bu bağlamda otomotiv sektörüne dikkat çekilebilir. En büyük ihracat pazarımız olan Euro Bölgesi’nde otomobil satışlarının Ağustos ayında yüzde 12 ile bu yılın en hızlı artışını kaydetmesi, bununla birlikte sektörün barındırdığı yükseliş potansiyeli ile otomotiv sektöründe istikrarlı getirisi olan firmaları öne çıkarabiliriz. Ayrıca gıda perakendesi sektörüne de değinmek gerekiyor. Perakende sektörü Türkiye’nin dinamik ve göze çarpan, sektördeki şirketlerin hızlı genişleme stratejileri, güçlü nakit yaratma kabiliyetleri ile büyüme potansiyeli barındırmaktadır. Bunların dışında çimento sektörü firmaları son 5 yıllık dönemde yatırımcısına kış aylarında kazançlar sağlamış durumda. Çimento şirketlerinin yüksek temettü verimlilikleri nedeniyle tercih sıralarında üst sıralarda yer almaları ve kış aylarında bu hisselere olan ilginin artması da önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu sektörlere ek olarak Türkiye’nin genç nüfusu, geniş hane halkı göz önüne alınarak yurt içi beyaz eşya talebinde beklenen iyileşme ile birlikte, beyaz eşya sektörünün uzun vadede yüksek büyüme potansiyeli sunduğunu düşünüyoruz. Son olarak 15 milyar dolarlık ihracat hacmi ile ülke ihracatının yüzde 10'unu tek başına yapan demir çelik sektörüne de vurgu yapmak gerekiyor. 


HİSSE ÖNERİLERİ


Çimento sektöründe Akçansa, Bolu Çimento ve Çimsa dikkat çeken şirketler. Bu noktada Çimsa’yı ön plana çıkarıyoruz. Çimsa Eskişehir’deki çimento fabrikasında I. Üretim Hattı'nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde  modifikasyonu ile 415.000 Ton/ Yıl klinker kapasiteli beyaz çimento üretim tesisi için yatırım planını açıkladı. Şirket 2015’in son çeyreğinde başlayıp 2017’nin ilk çeyreğinde tamamlamayı planladığı bu yatırımı için 55 milyon dolar yatırım planlıyor. Yeni yatırım şirketin toplam klinker kapasitesini %8 artırırken, beyaz klinker kapasitesini de %38 arttırıyor. Yüksek fiyat ve kar marjına sahip beyaz çimentonun ihracat potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda yatırımın olumlu olduğunu düşünüyoruz. Firma beklentilere paralel yılın üçüncü çeyreğinde kambiyo geliri ve iştirak gelirlerindeki artışın etkisiyle yıllık bazda %14 artışla 70 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Şirket ayrıca yine beklentilere paralel yıllık bazda %4 büyüme ile 301 milyon TL ciro rakamı elde etti. Çimsa için 20.50 hedef fiyat beklentilerimizi koruyoruz.


Ayrıca 2011 yılının son çeyreğinden bu yana her sene daha yüksek net dönem karına ulaşan Arçelik’e de burada bir parantez açmak gerekiyor. İç ve dış piyasada oldukça zorlu geçen bir yılı geride bırakmaya hazırlanırken firmanın düzenli karlılık sağlaması önemli bir detay. Şirketin bilançosuna göre net satışlar üçüncü çeyrekte yıllık olarak yüzde 20 artarak 3,87 milyar TL'ye yükseldi. Bu yılın ilk 9 ayında ise satışlar yüzde 11 artışla 10 milyar TL'yi aştı. Şirketin satış rakamlarındaki artış karına ilişkin göstergelere de yansımış durumda. 2015'in üçüncü çeyreğinde net kar 214 milyon lira olurken geçen yılın aynı döneminde bu rakam 160 milyon liraydı. Ereğli Demir Çelik ve Kardemir firmalarını da sektörlerinin ve ülke ekonomisinin lokomotifleri olduğundan dolayı atlamamak gerekiyor.


Otomotiv sektöründe ise istikrarlı getirisi olan firmaları öne çıkararak Ford Otomotiv ve Tofaş Otomobil Fabrikaları hisselerini bir adım önde görüyoruz. 1 Kasım seçimleri sonrasında gerginlik ve belirsizliğin kalkması ile birlikte bir rahatlama bekleniyor ve bunun satışlara yansıması ile yılın sonu oldukça pozitif bir şekilde kapatılabilir. 4 yılda 1.5 milyar dolar yatırım yapan ve 2020 yılında 50 ülkeye ulaşma hedefi olan Ford Otomotiv firmasında 39.50 hedef fiyat beklentilerimizi koruyoruz.Son olarak Bim Mağazalar firması da sektöründe değerlendirilebilir. Hissenin geçen bir yıllık dönemde %24’ün üzerinde getiri sağladığını da belirtmek gerekiyor.


YATIRIMCILAR YIL SONUNA KADAR NASIL POZİSYON ALABİLİR?


2015 yılının sonuna kadar, yukarı yönlü trendine devam eden hisse senetlerinin ön planda olması beklenebilir. Kar marjı yüksek, istikrarlı bir şekilde karlılık sağlamayı başarmış, düzenli temettü dağıtan hisselerin portföylerde bulunması doğru bir tercih olabilir. Bilanço karlılık beklentilerinin sektör ortalamalarıyla karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirilmesi gerekirken, temettü ödemesi konusunda sicili iyi olan firmaları yatırımcılar yılın kalan döneminde takip edebilir. Bunlara ek olarak, bu yılın genelinde döviz yükümlülüklerini azaltan veya döviz yükümlülüğüne rağmen karlılığını arttırmayı başarmış, sektörünün önde gelen firmalarının tercih edilmesi beklenebilir. Bu bağlamda Petkim, Tüpraş, Koç Holding, Sabancı Holding, Ereğli Demir Çelik, Kardemir D, Arçelik, THY, Turkcell, Tofaş Otomobil, Ford Otomotiv, Enka İnşaat, Akçansa, Çimsa, Bim Mağazalar hisseleri arasından bir portföy oluşturulabilir.


Son 10 yıllık süreçte ortalama yüzde 4.7'lik bir büyüme yakalayan Türkiye ekonomisi için 2015 ve 2016 yıllarında bu oranın yakalanması beklenmese de, son seçim sonuçları sonrası en azından siyasi belirsizliğin ortadan kalkarak büyümenin son 10 yılın ortalamasına yaklaşması mümkün olabilir. Küresel çaptaki olumsuz makroekonomik veriler, Çin ve FED endişeleri de biraz olsun dağılırsa, 2016 yılının yaraların sarıldığı güçlü bir ekonomik yıl olmaya aday olduğu da unutulmamalıdır.


Piyasa
Hisse Yön Son Fark Saat
Dolar 8,3855 -0,47 23:59
Euro 10,1533 -1,20 23:59
İngiliz Sterlini 11,8264 -0,98 23:59
BIST 100 1.461 0,29 18:10
BIST 50 1.280 0,17 18:10
BIST 30 1.562 0,14 18:10
Gram Altın 506,1 -1,57 23:59
Çeyrek Altın 810 -1,57 23:59
Yarım Altın 1620 -1,57 23:59
Cumhuriyet A. 3354 -1,50 13:04
Altın Çevirici
Türü
TL Miktarı
Altın Türü
Döviz Çevirici
Türk Lirası
Amerikan Doları
Euro
İsviçre Frangı
Yen
İngiliz Sterlini
Serbest piyasa verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Tüm Değerler
BİST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, uluslararası parite verileri eşanlı olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı;
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir"
Şu an buradasınız: FİNANS HABERLERİ | Finans Haber - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 13 Haziran 2021 Pazar 20:45:43