Fildişi Sahilleri'nden Eğitimciler İnegöl'ü Ziyaret Etti

Fildişi Sahilleri'nden Eğitimciler İnegöl'ü Ziyaret Etti

Fildişi Sahilleri'nin Başkenti Abidjan'de 3 Yıldır Eğitim Veren Türk Okulu Şafak Eğitim Kurumu Yöneticileri ve Fildişi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretimler Genel Müdür Yardımcısı Jean Paul, Bursa'nın İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a İade -İ Ziyarette Bulundular.

Fildişi Sahilleri'nden Eğitimciler İnegöl'ü Ziyaret Etti

Fildişi Sahilleri'nin başkenti Abidjan'de 3 yıldır eğitim veren Türk okulu Şafak Eğitim Kurumu yöneticileri ve Fildişi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretimler Genel Müdür Yardımcısı Jean Paul, Bursa'nın İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a iade-i ziyarette bulundular.

Ziyarette yer alan Özel Şafak Eğitim Kurumları'nın bina sahibi Bayan Zeinep Coulibaly, "Bu okul benim hacdaki duamdı." dedi.

Geçtiğimiz aylarda Fildişi Sahilleri'ne; İnegöl Kaymakamı Durmuş Gençer ve iş adamları ile beraber bir ziyaret gerçekleştiren Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Fildişili konuklarını ağırladı.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette Fildişili konuklarına İnegöl'ü harita üzerinden anlatan Başkan Aktaş, "Yurtdışında değişik ülkelerde Türk eğitim kurumları var. Bu eğitim kurumları dışarıda gerek Türkiye Cumhuriyeti ve Türk insanının tanıtımında, gerekse de verdikleri eğitimde büyük rol oynuyorlar. Orada yapılan eğitim çalışmalarına ve yapılan fedakârlıklara birebir şahit olduk. Fildişi Sahilleri, Batı Afrika'da bir ülke. Bize çok uzak gibi gözükmesine rağmen ortak noktalarımız var. İnşallah yeşeren bu dostluklar, Türkiye açısından hem ticari ve ekonomik noktada hem de işbirliğimizin artması noktasında önemli adımlar olur." dedi.

Türkiye ve Türk insanını çok sevdiğini söyleyen Fildişi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretimler Genel Müdür Yardımcısı Jean Paul ise, "Fildişi ile Türkiye arasında bir lokomotif görevi görebilir. İnegöl'deki başarılı çalışmalar, iki ülke arasında gidip gelmeleri artıracak ve işbirliğini daha da pekiştirecektir." dedi.

Özel Şafak Eğitim Kurumları Okul Müdürü İbrahim Arıöz ise, "Geçtiğimiz aylarda, İnegöl Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve bazı iş adamlarımız ülkemize bir ziyaret gerçekleştirdi. İade-i ziyaret olarak İnegöl'e geldik. Belediye Başkanımız ve İnegöllülerin yoğun ilgileri ile karşılaştık." ifadelerini kullandı.

"Bu okul benim hacdaki duamdı." diye söze başlayan Özel Şafak Eğitim Kurumları'nın bina sahibi Bayan Zeinep Coulibaly ise, "Beş yıl önce hacca gittim. Orada Türkleri tanıdım. Hacda tanıştığım Türklerden biri, dünyada açılan Türk okullardan bahsetti. Çok hoşuma gitti. Ben de 'İnşallah Türkler bizim de ülkemize gelir' diye Rabbime dua ettim. Haccımı da Türk kafilesinde tamamladım. Ülkeme gelmemden kısa süre sonra Şafak Eğitim Kurumları yöneticleri kapımı çaldı. Hiç tereddüt etmeden binayı kendilerine verdim. Düşünemezdim; çünkü onlar benim duamın karşılığıydı." diye konuştu.

Ziyaret sonrası Belediye Başkanı Alinur Aktaş, misafirlerine Bursa'yı anlatan 'Düşkapı' isimli kitap ile bornoz hediye etti. Fildişili konuk Jean Paul ise, Başkan Aktaş'a ülkesini anlatan figürlü 'fil dişi' hediye etti.

Fildişi Cumhuriyeti'nden gelen Türk ve Fransız misafir ekip, İnegöl,Bursa ve İstanbul'daki temaslarını tamamladıktan sonra ülkelerine geri dönecekler.

FİLDİŞİ SAHİLLERİ

Fildişi Sahilleri Cumhuriyeti uzun yıllar etkisi altında kaldığı Fransa ile yaşadığı siyasi kriz sonrasında ekonomiden eğitime kendine yeni bir yol çizme çabası sürüyor. Uzun süre Fransa sömürgesi olan, 1960 yılında bağımsızlığına kavuşan Fildişi Sahili Cumhuriyeti eğitim sistemi için yeni bir model arıyor. Bağımsızlık sonrası uzun yıllar Fransa'nın etkisi altında kalan Fildişi'nde eğitim sistemi de Fransız etkisinde kaldı. Fransızca konuşulan ülkede 2002'de başlayan iç kargaşaya Fransa'nın da müdahil olması ve 2004 yılında Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı'nın aleyhine yapılan darbe girişiminin arkasında Fransa'nın bulunduğunu iddia etmesinden sonra bu ülkeyle ilişkiler derin darbe aldı.

Kaynak: CHA