Haberler

GSS prim borçlarına af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek

Güncelleme:

Meclis'e sunulan 80 maddelik torba yasa teklifine Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanları sevindirecek bir madde yer aldı. Teklifin onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından GSS prim borçlarına af gelecek. Aftan 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar yararlanacak.

TBMM'ye sunulan 80 maddelik yeni Torba Yasada milyonlarca kişiyi ilgilendiren kritik düzenlemeler yer aldı. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri ise Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçluları ile ilgili madde oldu. Buna göre torba yasa teklifindeki 54. madde kapsamında GSS prim borçlularına af gelmesi bekleniyor.

KİMLER YARARLANACAK?

Aftan 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar yararlanacak. Af kapsamında da ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammının tamamından vazgeçiliyor.

AYLIK GSS PRİMİ NE KADAR?

GSS primleri asgari ücrete göre belirlendiğinden, bu yılın sonuna kadar ödenecek prim tutarı aylık 402 lira, yıllık da 4 bin 802 lira, 2024 yılında asgari ücrete gelecek artış oranında GSS primleri de artacak.

MİLYONLAR YENİ YILA BORÇSUZ GİRECEK

Teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi halinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Halihazırda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın yapılacak düzenlemenin ardından yeni yıla GSS prim borcu olmadan gireceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Haberler.com Haber Merkezi / Ekonomi

Zam Sağlık Politika Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

26 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 26 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! DEM Parti Gümüşhane Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Gümüşhane adayı Gülşen Işık ve Abdulsamed Gültekin kimdir? DEM Parti Giresun Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Giresun adayı Feride Kızgit ve Ümit Bozan kimdir? DEM Parti Gaziantep Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Gaziantep adayı Selman Tutumlu ve Ayfer Yılmazer kimdir? DEM Parti Eskişehir Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Eskişehir adayı Gamze Toprak ve İzzettin Altun kimdir? Mahsun j. 7. bölüm ne zaman? Mahsun j. 7. bölüm hangi gün, saat kaçta yayınlanacak? Mahsun j. yeni bölüm ne zaman? Grace Kelly neden öldü? Grace Kelly ölüm sebebi ne, ne zaman öldü? Grace Kelly biyografisi! Yarın kabine toplantısı var mı? Yarın kabine toplantısı yapılacak mı, saat kaçta yapılacak? Survivor Merve hamile mi? Survivor All Star Merve Aydın hamile iddiaları gerçek mi, yanıt geldi mi? İzmir deprem mi oldu? Az önce deprem mi oldu? Son dakika depremleri! 25 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! AZ ÖNCE DEPREM NEREDE OLDU SON DAKİKA! Bugün nerede deprem oldu? AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler 25 Şubat listesi! İstanbulspor - Beşiktaş maçı kaç kaç? İstanbulspor - Beşiktaş maçı bitti mi, ilk yarı mı, ikinci yarı mı? Bahar dizisi hangi gün? Bahar dizisi saat kaçta, hangi kanalda yayınlanıyor? İSTANBULSPOR – BEŞİKTAŞ CANLI: İstanbulspor – Beşiktaş maçı nereden, nasıl izlenir? İstanbulspor Beşiktaş canlı yayın linki! Hudutsuz Sevda son fragman İZLE! Hudutsuz Sevda 21. bölüm fragmanı yayınlandı mı?
500

Yorumlar (11)

aristoteles:

Ödeyenler ilacılarını kac para olursa olsun bedava aldı muayenelerini bedava oldu ödemeyenler cebinden karşıladı bilmem anlatabildimmi hala ödeyenler enayimi yazanlar var ne alakası var enayilikle yararlandında ödedin

35
57
yanıtYanıtla
Adil Polat:

Ödéyenin suçu ney arkadaş.anlamak elde değil bu af işini.

80
6
yanıtYanıtla
İlyas Bolat:

2014 öncesi borcu olanın zaten 2014 sonrası da borcu olur 2023 e kadar 9 senelik borcunu yatır 2014 öncesini silelim derler kimse yaş yere basmaz.. 10 yıldır yatırıyorum ben toplu da yatırdım o zaman da silindi enayi olduk şimdi de

66
8
yanıtYanıtla
aristoteles:

Sen hastaneden ilaclardan bedava yararlandın yatırdıgın süre icerisinde yatırmayanlar ilaclarıda muayeyide cebinden karşıladı muayene parasıda verdi birde böyle düşüm

yanıt17
yanıt33
corci:

ödeyenler yine enayi mi oldu.

60
4
yanıtYanıtla
Abdullah Arslan:

Dürüst vatandaş nasıl cezalandırılır alın size örnek... o zaman affetseniz kadar miktarı vergisini düzgün ödeyen vatandaşa geri verin

58
4
yanıtYanıtla
Mustafa Çetinkaya:

Benim de genel sağlık prim borcum vardı 2 yıl evvel 2000 civarıydı ödedim bunu peki devlet paramı geri verebilir mi o zaman

55
6
yanıtYanıtla
Furkan Baycan:

Devlet nezdinde devlete ödenmiş hiçbir meblağ geri iade olmaz. Resmi gazetede yayınlanmasından itibaren yürürlüğe girer ve o tarihten itibaren sonrasında ödemeyenlerin affını konu alır.

yanıt6
yanıt2
aristoteles:

sen ilacı muayeneyi beleş oldun ödemeyende cevinden oldu

yanıt6
yanıt16
Mustafa Çetinkaya:

Benim de sağlık sigorta prim borcum vardı 1.750 lira onu ödedim o zaman demek benayım

36
5
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title