Ekonomist Özgür Demirtaş, dolardaki ani düşüşün nedenini açıkladı: Örtülü bir mevduat faizi - Haberler
Haberi Paylaş

Ekonomist Özgür Demirtaş, dolardaki ani düşüşün nedenini açıkladı: Örtülü bir mevduat faizi

Haberler.com - Servet Uzun - Ekonomi
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurdaki oynaklığı durdurmak için alınacak 10 maddelik tedbirleri açıkladıktan sonra dolarda sert düşüş yaşandı. Bunun sebebi merak edilirken ekonomist Özgür Demirtaş kafa karışıklığını giderdi. Demirtaş, "Dolar/TL artışı oranında ekstra bir faiz artışıdır bu. Yani örtülü bir mevduat faizi gibi. Dolardaki düşüşün nedeni de bu faiz artışı. İkinci bir konu da ekstra faizin nereden ödeneceği? O da yeni para basarak ödenecekse ekstra enflasyon anlamına gelebilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından kurdaki dalgalanmaları durdurmak için 10 maddelik tedbirleri açıkladı. Erdoğan'ın açıkladığı tedbirlerden TL mevduatlarına kur farkı ayarı hamlesine piyasalar olumlu tepki verdi. Gün içerisinde 18,43 ile rekor kıran dolar kısa süre içerinde Türk Lirası karşısında büyük kayıp yaşayarak 12,27 seviyesine geriledi. Bu gelişmelerinde arından herkes doların düşüşünün temel nedenini merak etti. Konuyu ise ekonomist Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yorumladı.

Tam 9 tweet atarak konuyu açıklayan Demirtaş, "Finans alanında bizim primary security dediğimiz ürünlerin yanında (mevduat, hisse, tahvil, emtia vs), bizim secondary security dediğimiz türev ürünleri vardır. Bu ürünlerin en ünlülerinden biri opsiyonlardır. İki tip opsiyon vardır. Alım opsiyonu ve satım opsiyonu. Alım opsiyonu yatırımcısına bir finansal ürünü belirli bir fiyattan alma hakkı verir. Örneğin Dolar/TL'yi almak yerine onu alma hakkını alabilirsiniz. Örneğin Dolar/TL 4 iken siz Dolar/TL'yi 7 liradan alma hakkını yani alım opsiyonunu almış olabilirsiniz. Eğer Dolar/TL 9'a çıkarsa siz 7'den alma hakkını kullanırsınız. Ve 7'den alıp 9 dan satınca edeceğiniz kar yanınızda kalır. Satım opsiyonları da bunun tersidir." ifadelerini kullandı.

Ekonomist Özgür Demirtaş, dolardaki ani düşüşün nedeni açıkladı: Örtülü bir mevduat faizi

Hükümetin bir planı olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Şimdi yukarıda anlattığım alım opsiyonunu alabilmenizin yanında bu opsiyonları başkasına satıyor da olabilirsiniz. Biz bunlara çıplak opsiyon işlemleri deriz. Benim anladığım kadarı ile Hükümet şöyle yeni bir ürün çıkarmak istiyor. Yeni bir TL mevduat hesabı ama o hesabın sahibine aynı zamanda bir dolar alım opsiyonu satmış gibi oluyor. Diyelim ki kişinin 150 lirası var. O sırada da Dolar/TL 15 lira (yani 10 doları var) Kişi 150 lirasını TL mevduatta tutuyor ama 15 lira seviyesinden de alım opsiyonu varmış gibi getiri elde ediyor. Yani Dolar/TL vade sonunda 19 lira olsa aradaki 4 liradan doğan farkın mevduat sahibine verilmesi gibi. Şimdi bu nedir ve etkisi ne olur?" dedi.

Ekonomist Özgür Demirtaş, dolardaki ani düşüşün nedeni açıkladı: Örtülü bir mevduat faizi

Hükümetin örtülü faiz artışına gittiğini söyleyen Demirtaş, "Aslında Dolar/TL artışı oranında ekstra bir faiz artışıdır bu. Yani örtülü bir mevduat faizi gibi… Dolar/TL'deki düşüşün nedeni de bu faiz artışı… ikinci bir konu da bu ekstra faizin nereden ödeneceği? O da yeni para basarak ödenecek ise ekstra enflasyon anlamına gelebilir. 1970'lerde benzerlerinin yapılmış bir şey olduğunu biliyorum. Türkiye için Hayırlı olsun." dedi.

Servet Uzun
Haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Özgür Demirtaş Enflasyon dolar Faiz Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (18)

halil ucn:

Sn. Özgür Demirtaş akademisyen kimliğinizi oy devşirmek amacı ile kullanmak yerine gönlünüzde yatan partiden adaylık başvurusunda bulunsanız açıklamalarınızın nedeni daha iyi anlaşılır sanıyorum. Ekonomist olduğunuza göre yeni para basmanın karşılıksız olmayacağını karşılığının hazineden altın rezervi ile gösterilmesi gerektiğini neden söylemediniz? Türk Lirası'nın diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi sizi sevindirip değer kazanması sizi üzüyor mu bilmek isterim.

Deli dumrul:

Özgür beye 2 gün önce sorasınız kur 18 tl den 12 ye düşer mi diye imkansız derdi. Ihtimal dahi vermezdi. Böyle bir ekonomı enstrümanın olmadığı hakkında 1 saat konuşurdu. Devlet zaten mevduata faiz vermiyor mu. Neden ilk defa oluyormus gibi tepki veriyorsunuz anlamadım.

ender türk :

Adamın bütün söyledikleri harfiyen bu güne kadar çıktı, yorum bu kadar.

Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title