Bakan Albayrak: Enflasyon Gerilemeye Devam Edecek

Bakan Albayrak: Enflasyon Gerilemeye Devam Edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Albayrak, enflasyonun gerilemeye devam edeceğini belirterek, "TÜFE Şubat ayında beklentilerin altında arttı." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, enflasyonun gerilemeye devam edeceğini belirterek, "TÜFE Şubat ayında beklentilerin altında arttı. Yıllık TÜFE ise uzun bir süre sonra yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti." dedi.

Bakan Albayrak'ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

"ENFLASYON GERİLEMEYE DEVAM EDECEK"

"Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 0,16 oranında gerçekleşerek beklentilerin altında arttı. Yıllık tüketici enflasyonu ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 gerçekleşerek yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti. Şubat ayı enflasyon rakamı alınan tedbirlerin etkisini gösteriyor. Enflasyon gerilemeye devam edecek. Özellikle yüzde 19,02'den yüzde 18,12'ye gerileyen çekirdek enflasyon, düşüş eğiliminin giderek belirginleştiğini ortaya koyuyor.

"TANZİM SATIŞIN BAŞARISINI GÖSTERMİŞTİR"

ÜFE'deki ciddi düşüş de, enflasyondaki düşüşün güçlenerek devam edeceğini gösteriyor. Gıda enflasyonun mevsimsel olumsuz etkiye rağmen, beklentilerin altında kalması Tanzim Satış kararının gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir.

"GÜÇLÜ DÜŞÜŞLER GÖRECEĞİZ"

Önümüzdeki süreç için enflasyon açısından çok daha iyimseriz. Mevsimsel olumsuzlukların geride kalması ve ikinci çeyrekten itibaren özellikle gıda tarafında atacağımız yapısal adımlarla, yaz aylarından itibaren tüm kalemlerde güçlü düşüşler göreceğiz. 2019'u YEP'teki hedeflerimizden daha iyi bir performans ile kapatacağımıza ve tek haneli enflasyon hedefimize beklenenden daha kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam."