2008 Yılından İtibaren Herhangi Bir İşlem Yapılmayan Hesaplar, 15 Haziran'da Zaman Aşımına Uğrayacak

2008 Yılından İtibaren Herhangi Bir İşlem Yapılmayan Hesaplar, 15 Haziran'da Zaman Aşımına Uğrayacak

TMSF'den yapılan açıklamada 2008 yılından itibaren hareket olmayan hesapların, 15 Haziran'a kadar herhangi bir işlem yapılmazsa zaman aşımına uğrayacağı belirtildi.

Bankalarda 2008 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler yayımlandı. Listeler Mayıs konuna kadar sorgulanacak, 15 Haziran`a kadar işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğrayacak.

TMSF'den yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğincebankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"15 HAZİRAN'A KADAR BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR"

"Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8'inci maddesi gereğince zam anaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinininternet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği http://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği http://www.tkbb.org.tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler http://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan 'zaman aşımı sorgusu' bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir.

Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15'ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecektir."