Soma Davasında İşletme Müdürünün Sorgusu 11 Saat Sürdü

Soma Davasında İşletme Müdürünün Sorgusu 11 Saat Sürdü

Soma Davasında İşletme Müdürünün Sorgusu 11 Saat Sürdü
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma davasında avukatların doğrudan sorularını cevaplayan Soma Kömür İşletmeleri AŞ İşletme Müdürü Akın Çelik’in sorgusu yaklaşık 11 saat sürdü.

Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma davasında avukatların doğrudan sorularını cevaplayan Soma Kömür İşletmeleri AŞ İşletme Müdürü Akın Çelik’in sorgusu yaklaşık 11 saat sürdü. Duruşmanın bitimi ilk kez karanlığa kaldı. Mahkeme Başkanı, Çelik’in sorgusunun bugün tamamlanması gerektiğini söyleyince, madenci yakınlarının evlerinde bekleyen çocukları olduğunu söyleyen müşteki avukatı sorularının tamamını sormaktan vazgeçti.

Soma Kömür İşletmeleri AŞ İşletme Müdürü Akın Çelik, yaklaşık 11 saat boyunca sanık ve müşteki avukatlarının doğrudan sorularını yanıtladı. Mahkeme Başkanı, sorgunun yarına kalmaması için doğrudan sorgunun bugün sonlanması gerektiğini ifade etti. Çelik’e yaklaşık 2 saat boyunca sürecek sorularının olacağını ancak madenci yakınlarının evlerinde bekleyen çocuklarının bulunduğunu belirten bir kısım müşteki avukatı Selçuk Kozağaçlı, Çelik’e yöneltilecek soruların yarına ertelenmesini talep etti. Mahkeme başkanı talebi reddedince Kozağaçlı, sadece birkaç soru sormakla yetineceğini ve bu kararın doğru bir karar olmadığını ifade etti.

“İKİ TANE AKIN ÇELİK VAR”

Kozağaçlı’nın Çelik’e yönelik ilk sorusu, “İki tane Akın Çelik var. 170 insanla kişisel olarak görüştüm. Okul birincisi, madenin en sevilen insanısınız. Zaten işçileri kurtarmak için geri döndünüz ve son anda kurtuldunuz. Bir yanda böyle bir Akın Çelik varken, bir yanda da kendini patronunun önüne atan, sabotaj olduğunu iddia eden bir Akın Çelik var. Sorumu soracağım, hangisi cevap verirse versin. İsmail Adalı ne iş yapar?” oldu. Çelik bunun üzerine Adalı’nın kendisi çalışmadığı zaman yerine baktığını, kendisi çalışırken de üretim kısmına bakan kişi olduğunu söyledi.

“MÜHENDİSİN ÜRETİMİ DURDURMA YETKİSİ VAR”

Kozağaçlı bu kez, “Siz ne kadar seviliyorsanız İsmail Adalı’dan da o kadar nefret ediliyor. İşçiler söylüyor; küfür var, dayak var. Bunlardan haberiniz var mıydı?” diye sordu. Çelik ise böyle bir şeyden haberi olsaydı hiç düşünmeden işten atacağını dile getirdi. Kozağaçlı, işe yeni başlayan deneyimsiz mühendislerin, herhangi bir sorunla karşılaştığında üretimi durdurma yetkisinin olup olmadığını da sordu. Çelik su soruya, “Mühendis üretimin durdurulması gerektiğini söylerse buna yetkisi de, gücü de, hakkı da vardır.” cevabını verdi.

“ADALI’NIN HAKARETİNDEN HABERİM YOK”

Kozağaçlı bunun üzerine şu hatırlatmayı yaptı: “Elektrik işlerine bakan jeoloji mühendisi Murat Bodur ifadesinde iş güvenliği vardiya mühendisi Yalçın Erdoğan’ın yaşadığı olayla ilgili şunları söylüyor; panodaki çalışanları sorun nedeniyle tahliye ettiğinde İsmail Adalı kendisini çağırıp üretimi durduramayacağını söyleyip hakaret etmiş.” Çelik bunun üzerine “Bu olaydan haberim yok. Gerçek olduğuna inanmıyorum, başka bir şey vardır.” dedi.

Kozağaçlı sorularını yarıda keserken, bir müşteki avukatı daha soru sormak isteyerek Çelik’e birkaç soru yöneltti. Ailelerin büyük çoğunluğu saatin çok geç olduğunu belirterek salonu terk etti. Mahkeme, yarın saat 09.00’a ertelendi.

Soma Davasında İşletme Müdürünün Sorgusu 11 Saat Sürdü
Soma Davasında İşletme Müdürünün Sorgusu 11 Saat Sürdü

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title