Prof. Dr. Köchler: "Türkiye Yakın Gelecekte Bölgesel Bir Siyaset Oyuncusu Olacak"

Prof. Dr. Köchler: "Türkiye Yakın Gelecekte Bölgesel Bir Siyaset Oyuncusu Olacak"

CHA - Haberler | Güncel
Prof. Dr. Köchler: 'Türkiye Yakın Gelecekte Bölgesel Bir Siyaset Oyuncusu Olacak'

Avusturya Innsbruck Üniversitesi Felsefe Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hans Köchler, Dünyada Tek Kutupluluktan Çok Kutupluluğa Geçiş Sağlanırken Bölgelerin Rolünün Daha Çok Önem Kazandığını Söyledi. Köchler, "Türkiye Kafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya Üçgeninde Yeri Doldurulmaz Bir Güçtür. Yakın Gelecekte Buralarda Bölgesel Bir Siyaset Oyuncusu Olacaktır." Dedi.

Avusturya Innsbruck Üniversitesi Felsefe Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hans Köchler, dünyada tek kutupluluktan çok kutupluluğa geçiş sağlanırken bölgelerin rolünün daha çok önem kazandığını söyledi. Köchler, "Türkiye Kafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya üçgeninde yeri doldurulmaz bir güçtür. Yakın gelecekte buralarda bölgesel bir siyaset oyuncusu olacaktır." dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Avusturya'nın Innsbruck Üniversitesi Felsefe Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Köchler'e fahri profesörlük unvanı verdi. PAÜ Kongre ve Kütür Merkezi'nde düzenlenen unvan törenine Rektör Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, yabancı üniversitelerden rektörler, rektör yardımcıları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Rektör Ardıç, "PAÜ, insanlığa büyük katkısı olan bilim insanlarına onursal unvanlar veriyor. Bunun en önemli amacı, dünya çapında başarılı çalışmaları olan, insanlığa, ülkemize ve üniversitemize büyük katkıları bulunan kişilere, yaptıklarını bildiğimizi, takdir ettiğimizi, onları hiç unutmayacağımızı ifade etmek ve bunu bütün dünyaya ilan etmektir." şeklinde konuştu. Daha sonra Ardıç, Köchler'e PAÜ Senatosu tarafından kabul edilen fahri profesörlük beratını verdi ve cübbesini giydirdi.

Hans Köchler ise, "Geçiş Döneminde Küresel Düzensizlik-Gelişen Çok Kutuplu Dünyada Türkiye'nin Rolü" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında ABD'nin tek kutupluluk dünyasının çabuk sona erdiğini belirten Prof. Dr. Köchler, "Küresel Amerikan egemenliğinin yararına olarak, tarihin kendi sonuna gelip dayandığını ve Amerikan yüzyılını yaşayacağımızı ileri sürenler düş kırıklığına uğradı. Irak'a yapılan acılarla dolu saldırıyı izleyen olaylar, en saf ya da sözde iyi niyetli gözlemcilerin gözünde bile tek kutupluluğun yaklaşık 10 yılcık kadar kısa sürdüğünü kanıtladı." dedi. Er ya da geç dünya güç dengesinin Avrupa-Amerika eksenli olmaktan çıkacağını ileri süren Köchler, "Amerikan devleti, eşitler arasında birincilikle yetinmek zorundadır. Küresel malî bunalım, hegemonyacılığa özenen gücün gerçekte yıkılabilir olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu devlet, sınır tanımayan güç kullanımı sebebiyle günümüzdeki bunalımı tetiklemiş olmaktan ötürü de eleştiriliyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin coğrafya yönünden yerleşimi, şimdiki ve ilerideki ekonomik varlığı ve askerî gücü yönünden dikkate alınması gereken bir ülke olduğunu da ifade eden Hans Köchler, "Bu nitelikleriyle Avrupa başta olmak üzere Batı ile öteki jeopolitik birimler arasında bir istikrar öğesi rolünü oynayacaktır." şeklinde konuştu. (CİHAN)

Prof. Dr. Köchler: 'Türkiye Yakın Gelecekte Bölgesel Bir Siyaset Oyuncusu Olacak'
Prof. Dr. Köchler: 'Türkiye Yakın Gelecekte Bölgesel Bir Siyaset Oyuncusu Olacak'

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title