Mesut Uçakan: "Ben Hiçbir Zaman Sinemaya Veda Etmedim"

Mesut Uçakan: "Ben Hiçbir Zaman Sinemaya Veda Etmedim"

Ünlü Yönetmen Mesut Uçakan, Hiçbir Zaman Sinemaya Veda Etmediğini Ancak Bundan Sonra Borç ile Zor Şartlarda Yapılacak Çalışmalarda Olmayacağını Söyledi.

Mesut Uçakan:

Ünlü yönetmen Mesut Uçakan, hiçbir zaman sinemaya veda etmediğini ancak bundan sonra borç ile zor şartlarda yapılacak çalışmalarda olmayacağını söyledi.

Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 (OSYEG 21) tarafından Ördekli Hamamı'nda düzenlenen 'Mesut Uçakan Perspektifi' adlı panele başta ünlü yönetmen Mesut Uçakan katıldı. Mesut Uçakan'ın hayatı ve onun gözüyle sinemanın masaya yatırıldığı toplantıda konuşan ünlü yönetmen Uçakan, yaptığı filmlerde yaşanılan maddi ve teknik sorunlar yüzünden istenilen seyirci düzeyine ulaşılamadığını dile getirdi.

Yalnız Değilsiniz, Kelebekler Yalnız Uçar gibi filmlerin ardından son olarak Anka Kuşu filmini çeken Uçakan, "Ben hiçbir zaman sinemaya veda etmedim. Anka Kuşu filminde ciddi bir maddi yükün altına girdik. Ancak bunun bize dönüşü olmadı. Bundan sonra borç ile zor şartlarda yapılacak çalışmalarda olmayacağımı söyledim. Biz her zaman sinema adına birşeyler üretmeye hazırız" dedi.

Panelde Uçakan ile ilgili anılarını anlatan sinema yazarı Ali Murat Güven de Türk sinemasını takip eden özellikle genç kuşağın popüler kültür ürünü olan eserleri sinema olarak kabul etmesine son derece üzüldüğünü söyledi. Mesut Uçakan'ın önemli bir duruş sergilediğini dikkat çeken Güven, Uçakan'ın sinemadan kopmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Uçakan'ın yaptığı film çalışmalarına büyük özen gösterdiğine işaret eden Mesut Özen de Türk sinemasına birçok katkıda bulunduğunun altını çizdi. Mesut Uçakan'ın hiçbir filminin boş çalışma olmadığını dile getiren Nazif Tunç ise tüm Mesut Uçakan filmlerinin dönemini yansıtan önemli eserler olduğunu sözlerine ekledi. Paneli OSYEG 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan ve çok sayıda izleyici takip etti.