Mesud Barzani, Newsweek'e Konuştu

Mesud Barzani, Newsweek'e Konuştu

Geçtiğimiz Hafta Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde Gerçekleştirilen Başkanlık Seçimlerini Yeniden Kazanan Mesud Barzani, Haber Dergisi Newsweek'e Konuştu.

Mesud Barzani, Newsweek'e Konuştu
02.08.2009 16:57 | Son Güncelleme: 02.08.2009 16:57

Geçtiğimiz hafta Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde gerçekleştirilen başkanlık seçimlerini yeniden kazanan Mesud Barzani, haber dergisi Newsweek'e konuştu. Newsweek muhabiri Larry Kaplow'un sorularını cevaplayan Barzani, Bağdat hükümeti ile ilişkileri, Türkiye ile ilişkileri, Kerkük, Kürt bölgesindeki seçim, yeni bir muhalefetin ortaya çıkışı ve yolsuzluklar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesinden memnun olduğunu ifade eden Barzani, ilişkilerdeki ilerlemenin sürmesini sağlamak için çabalayacaklarını belirtti. PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye saldırı düzenlemesine izin vermeyeceklerini söyleyen Barzani, ABD'nin çekilmesinin kötü gitmesi halinde Türkiye ile sonunda bir müttefik olup olamayacaklarının sorulması üzerine de "Türkiye, Irak'ın her yerinde pozitif bir rol oynayabilir. Eğer böyle bir rol oynamaya hazırlarsa biz hazırız. Ancak içişlerimize müdahaleyi kabul edemeyiz." dedi. Barzani, Kerkük konusunda da bir savaşa hazır olduklarının sinyalini verdi.

Newsweek'in internet sitesinde dün yer alan ve 17 Ağustos'ta çıkacak sayısında yayınlanacak olan röportajdan bazı satır başları şöyle:

Newsweek(NW): İnsanlar seçimleri nasıl yorumluyor?

Mesud Barzani(MB): Bu, (seçimler) Kürdistan bölgesi halkının bir başarısıydı. Geçmişte halkımız bir imha hareketine maruz kaldı. Şimdiyse kimi isterse ona oy verecekleri bir seviyeye ulaştık.

NW: Yeni bir muhalefetin ortaya çıkışını nasıl yorumlamalıyız?

MB: Memnuniyetle karşılıyorum. Bir muhalefete sahip olmayı sağlıklı bir fenomen olarak görüorum.

NW: Yeterli demokrasi olmadığı ve çok fazla yolsuzluk olduğu yönündeki iddialar için en diyeceksiniz?

MB: Acil olarak bir kamu bütünlüğü veya yolsuzlukla mücadele komisyonu oluşturacağız. Kimin şikayeti varsa ya da delili, ortaya çıkmalarından memnun olunacak.

NW: Aylar sonra ilk kez Başbakan Maliki ile dün konuştunuz. İlişkiniz gelişiyor mu?

MB: Başbakan Maliki beni aradı ve tebrik etti. Bu iyi bir girişimdi ve buzları kıracağına inanıyoruz.

NW: Yakın zaman önce Bağdat ile ilişkilerin ne derece kötü olduğuna dair sert açıklamalar yaptınız?

MB: Söylediklerim yanlış yorumlandı. Aslında benim duruşum birinci günden beri aynı. Halkım için Anayasa'nın bize tanıdığı haklardan öte başka bir şey istemiyorum. Halkımın hakkını savunacağımı ve elimdeki tek silahın Anayasa olacağını her zaman söyledim.

NW: ABD'nin (Irak'tan) çekilmesiyle ne kadar ilgilisiniz?

MB: Kalan zaman içinde Irak'ın bütün sorunlarını çözüme kavuşturmalıyız. Burada önemli olan şey ABD'nin siyasi iradesi, sahadaki askerlerin sayısı değil. Amerika Irak'tan ayrılacak ve durumun çökmesine izin mi verecek yoksa istikrar bırakarak mı çekilecek?

NW: Kürtlerin emellerine karşıt olabilecek şekilde Türkiye ile ilişkilerde gelişme oldu mu?

MB: Kayda değer bir ilerleme var. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz ve bu ilerlemenin sürmesini sağlamak için çabalayacağız.

NW: PKK'nın Irak topraklarından Türkiye'ye saldırmaması konusundaki vaatleriniz için ne diyeceksiniz?

MB: PKK'nın buradan saldırı düzenlemesine izin vermeyeceğiz. PKK'nın varlığı konusunda bazı abartmalar yapıldı. Burası İran, Irak ve Türkiye sınırındaki herhangi bir gücün kontrol etmesinin çok zor olduğu sıkı bir dağlık bölge.

NW: Eğer ABD'nin çekilmesi kötü giderse Türkiye sonunda bir müttefikiniz olabilir mi?

MB: Türkiye, Irak'ın her yerinde pozitif bir rol oynayabilir. Eğer böyle bir rol oynamaya hazırlarsa biz hazırız. Ancak içişlerimize müdahaleyi kabul edemeyiz.

NW: Birleşmiş Miller, Kerkük'ü kimin kontrol edeceği konusunda üzerinde anlaşmaya varılmış uzlaşma istiyor. Bu süreci kabul ediyor musunuz?

MB: Cevabım çok kısa. Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeler, çözüm için bir yol haritasını şart koşan bir anayasa maddesinin kapsamındadır. Diğer her türlü alternatif, konuyu zorlaştırır.

NW: Ya bu konuda siz tek başına olursanız ve diğerleri kabul etmezse?

MB: O zaman Kürt halkının hakları gasp edilmiş olur ve bizim de kendi tasarrufumuzda olan araçlarla kendimizi savunma hakkımız var.

NW: Ama eğer savaştan bahsediyorsanız, sayıca çok az olacaksınız?

MB: Çok sayıda olmak her zaman kazanacağınız anlamına gelmez. Çoğunluğun kazandığı tek yer seçim sandığıdır. (CİHAN)

Kaynak: CHA

title