Son Dakika, Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haber

Matter Labs, ZK ticari marka başvurusunu geri çekti

Güncelleme:

Blockchain dünyasından gelen eleştiriler sonucunda Matter Labs, ZK ticari marka başvurusundan çekildi. Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla geliştirilen Katman 2 projesi zkSync'in arkasındaki firma Matter Labs, kripto para sektöründe sıkça kullanılan 'ZK' (Zero-Knowledge) terimini ticari marka olarak tescil ettirme girişiminden vazgeçti.

Matter Labs, Blockchain dünyasından gelen sert eleştirilerin ardından ZK ticari marka başvurusundan resmi olarak vazgeçti. Kripto topluluğunun önde gelen isimlerinin, ZK'nın herkes için açık ve ticari olmayan bir kaynak olarak kalması gerektiğine yönelik çağrıları büyük rol oynadı.

ZK Terimi Kamusal Mülkiyet Olarak Kalacak

Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla geliştirilen Katman 2 projelerinden biri olan zkSync'in arkasındaki firma Matter Labs, kripto para sektöründe sıkça kullanılan "ZK" (Zero-Knowledge) terimini ticari marka olarak tescil ettirme girişiminden geri adım attı. Şirketin bu kararı almasında, sıfır bilgi ispatları alanında önemli çalışmaları bulunan Shafi Goldwasser ve Silvio Micali gibi akademisyenlerin yanı sıra, Polygon ve StarkWare gibi rakip projelerin yöneticilerinin sert eleştirileri etkili oldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Matter Labs yetkilileri, "ZK" ifadesinin tarafsız bir şekilde yönetilmesinin mümkün olmadığını belirterek, toplumun yararına kullanılması gereken bu terimin ticari bir marka haline getirilmesinin doğru olmayacağını vurguladı. Öte yandan, şirket "ZKJ" adını verdikleri kendi token'larını piyasaya sürme hazırlıklarına devam edeceklerini ve bu sürecin marka tescili tartışmalarından etkilenmemesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Haberler.com / Kripto

Kripto Para Kripto Para Kripto Borsaları Kripto Yatırım Kripto Haberler

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Bakmadan Geçme

VETERİNERLİK BÖLÜMÜ 2024 TABAN PUANLARI ll Veterinerlik taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları! 16-17 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? Diyarbakırlı Ramazan Hoca olayı nedir? Ramazan Hoca'nın katili kaç yıl ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim, ne kadar ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim çıktı? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yüreğir, Çukurova 16-17 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Karatay, Meram 16-17 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Gaziemir 16-17 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Gemlik, Nilüfer, Osmangazi 16-17 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Muratpaşa, Alanya 16-17 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik 16-17 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çubuk, Beypazarı, Ayaş 16-17 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI l İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları 2024! CANLI maç izle! (BUGÜNKÜ MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 16 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 17 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Temmuz burç yorumları nedir? Diyarbakırlı Ramazan Hoca neden öldürüldü, ne olmuştu? Ramazan Pişkin'i öldüren şahıs ne ceza aldı?
Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title