İzmir Kruvaziyer ve Yük Limanları İçin İhaleye Çıkılacak

İzmir Kruvaziyer ve Yük Limanları İçin İhaleye Çıkılacak

İzmir Kruvaziyer ve Yük Limanları İçin İhaleye Çıkılacak
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Ekonomi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 2012 yılında kruvaziyer ve yük olarak ikiye ayrılan İzmir Alsancak Limanı’nın yeni imar planları, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 14 Kasım 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 2012 yılında kruvaziyer ve yük olarak ikiye ayrılan İzmir Alsancak Limanı’nın yeni imar planları, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 14 Kasım 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Her iki limanın yeni imar planları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nde bir ay sürecince askıya çıkarılacak. İzmir Kruvaziyer Limanı ve İzmir Yük Limanı’nın, 2016’nın ilk yarısında ihaleye çıkarılması öngörülüyor.

Yeni imar planlarına göre kruvaziyer limanında emsal, 1,25’ten 0,50’ye düşürüldü. Böylece inşaat alanı yaklaşık 50 bin metrekare azaltılarak, 125-130 bin metrekareye indirildi. Plana göre limana iki yeni parmak iskele eklenecek. AVM projesi yerine, turistlerin ihtiyacını karşılayacak küçük çaplı alışveriş mağazaları ve oteller yer alacak. Yük limanında ise sınır olarak Meles deltası belirlendi. Limanda öngörülen dolgu alanları ve rıhtım ötelemeleri plana işlendi.

‘ALSANCAK GELİŞMELERİN DIŞINDA KALAMAZ’

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Alsancak Limanı’nın imar planlarının hazırlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. İzmir’in tarihin en eski çağlarından bu yana liman şehri olduğunu belirten Öztürk, “İzmir’in varoluş nedeni limanıdır. Bu nedenle İzmir Alsancak Limanı’nın geleceğine yönelik belirsizliği ortadan kaldıracak her adımı destekliyoruz. Alsancak Limanı, bugüne kadar zoru başardı. Başdöndüren rekabet koşullarına rağmen yatırım yapıp hizmet vermeye devam etti ama artık rekabet koşulları daha da sertleşti. Dünyada verimli çalışan ve sürekli yatırım yapan limanlar ayakta kalıyor. İzmir Alsancak Limanı, dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmelerin dışında kalamaz. Biz limanların devlet kontrolünde olmasını doğru bulmuyoruz. Dolayısıyla limanlar ya özelleştirilmeli ya da otonom yapılarda yönetilmeli.” dedi.

Kruvaziyer limanının yeni imar planında iki parmak iskelenin yer aldığını dile getiren Öztürk, böylece yolcu gemilerinin yanaşma sıkıntısının çözüleceğini ifade etti. Son yıllarda İzmir’in kruvaziyer turizminde hedeflerinin uzağında olduğunu belirterek, “Kruvaziyer turizminde yeniden yükselişe geçebiliriz. Bunun yolu, altyapı olarak hazır olmaktan geçiyor. İzmir’e ayak basan turistin, İzmir'le ilgili ilk izlenimi olumlu olmalı. Modern bir yolcu salonu ve yeni iskelelerle daha fazla gemi ve yolcuya evsahipliği yapıp kruvaziyerde Akdeniz’de yeniden cazibe merkezi oluruz.” diye konuştu.

İzmir Kruvaziyer ve Yük Limanları İçin İhaleye Çıkılacak
İzmir Kruvaziyer ve Yük Limanları İçin İhaleye Çıkılacak

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title