Gümrük Bakanlığı, 242 Adet Kumar Makinası ve 59 Adet Boş Kumar Makinası Kasası Olduğu Düşünülen...

Gümrük Bakanlığı, 242 adet kumar makinası ve 59 adet boş kumar makinası kasası olduğu düşünülen eşyaya el konulduğunu bildirdi Soruşturma kapsamında şüpheli 2 şahıs gözaltına alındı İSTANBUL - İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince kaçakçılıkla mücadele...

08.11.2017 17:57

Gümrük Bakanlığı, 242 adet kumar makinası ve 59 adet boş kumar makinası kasası olduğu düşünülen eşyaya el konulduğunu bildirdi

Soruşturma kapsamında şüpheli 2 şahıs gözaltına alındı İSTANBUL - İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince kaçakçılıkla mücadele kapsamında yapılan bir çalışmada, yurda sokulması ve imalatı yasak olan toplam da 242 adet kumar makinası ve 59 adet boş kumar makinası kasası olduğu düşünülen eşya ile 149 adet bu makinalara ait olduğu düşünülen aksam ve parça cinsi eşyaya el konuldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince kaçakçılıkla mücadele kapsamında yapılan bir çalışmada, İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütülen bir soruşturma kapsamında bir özet beyana bağlı konteyner yükü olarak 487 kap 9 bin 654 kilogram oyun makinesi aksam ve parçaları olarak beyan edilen eşyaların sahte belgelerle yurda sokulduğunun tespit edildiği belirtildi. Anılan Müdürlükçe yapılan araştırmalarda söz konusu eşyaların Güngören/İstanbul'da mukim bulunan adreslere boşaltıldığı bilgisinin İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bildirildi.

Bunun üzerine İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yerleri tespit edilen söz konusu 2 adreste Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliğinin El Koyma Kararına istinaden 02.11.2017 tarihinde yapılan aramalar neticesinde; 1072 sayılı Kanunun 1. Maddesi kapsamında yurda sokulması ve imalatı yasak olan toplam da 242 adet kumar makinası ve 59 adet boş kumar makinası kasası olduğu düşünülen eşya ile 149 adet bu makinalara ait olduğu düşünülen aksam ve parça cinsi eşyaya el konuldu. El konulan eşyaların Gümrüklenmiş Değeri, 1 milyon 304 bin 136,00 TL olarak hesaplandı.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli 2 (iki) şahıs gözaltına alınarak 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun 3/7 ile 3/22 maddelerine muhalefetten Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Kaynak: İHA