Akıncı Üssü Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davada savunma yapan sanık eski kursiyer pilot Samet Avşar, "Darbe girişiminin gerçekleştiği gün kantine giderken...

08.11.2017 16:44

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davada savunma yapan sanık eski kursiyer pilot Samet Avşar, "Darbe girişiminin gerçekleştiği gün kantine giderken sivil kıyafetli, asker görünümlü şahısların bir harita incelediklerini gördüm ama neyi incelediklerini ve ne konuştuklarını anlamadım." dedi.


Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda yapılan duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanık savunmalarının alınmasına devam ediliyor.


Duruşmada savunma yapan sanık eski kursiyer pilot Avşar, 15 Temmuz günü öğleden sonra mesai yapılmadığını, bunun üzerine kaldığı lojmana gittiğini kaydetti.


Görev yaptığı 143. Filo'ya ait "telegram" hesabına, eski pilot binbaşı Mustafa Azimetli tarafından "üsse gelmeleri" yönünde mesaj yazıldığını belirten Avşar, kursiyer gazinosunda yapılan toplantıda kendilerine büyük bir terörle mücadele harekatının olacağının söylenerek, telefonlarının toplandığını aktardı.


Sonrasında üssün giriş kapısında görevlendirildiğini dile getiren Avşar, bu sırada, eski 141. Filo komutanı Hakan Karakuş ve eski üs komutanı Hakan Evrim ile eski Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Kubilay Selçuk'u, sivil kıyafetli birçok kişiyi üste gördüğünü söyledi. Avşar, filoda silahlarına mermi süren askerler ile siyah tişörtlü, uzun saçlarını arkadan bağlamış bir kişiyi de gördüğünü kaydetti.


Belli bir süre geçtikten sonra, "lojmanda oturanların beylik tabancalarını almaları" emrinin geldiğini aktaran Avşar, bunun üzerine lojmana gidip tabancalarını aldıklarını ifade etti.


"Spiker bildiri okuyordu"


Filo içinde bir görevinin olmadığını öne süren Avşar, "Darbe girişiminin gerçekleştiği gün kantine giderken sivil kıyafetli, asker görünümlü şahısların bir harita incelediklerini gördüm ama neyi incelediklerini ve ne konuştuklarını anlamadım. Bir ara filo giriş kapısında uzun namlulu silahlı iki askerin beklediğini gördüm." dedi.


Avşar, sonrasında gazinoya gittiğinde kursiyerlerin televizyon izlediğini gördüğünü belirterek, "Ali Karabulut binbaşı 'Haberlerde ne var? TRT'yi açın' dedi. Bu arada spiker bildiri okuyordu. Karabulut gazinodan çıkmıştı. Bu haberler bir şeylerin normal olmadığını gösteriyordu." ifadesini kullandı.


Gün içinde yaşadığı yorgunluk ve stresle uyuya kaldığını savunan Avşar, sabah saatlerinde top ve uçak sesleriyle uyandığını, eşyalarını alıp evine gittiğini söyledi.


Avşar, 27 Temmuz'a kadar ailesinin yanında kaldığını belirterek, sonrasında tutuklandığını kaydetti. Avşar, darbe girişimi sürecinde kendisini kullananların tespit edilmesi durumunda onlardan şikayetçi olduğunu bildirdi.


"Uyuyakalmışım"


Savunmasının ardından sanığın çapraz sorgusuna geçildi.


Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın "Savunmanızda bahsettiğiniz uzun saçlı, siyah tişörtlü kişi kaçta ayrıldı? Gördünüz mü?" sorusu üzerine Avşar, söz konusu kişinin ne zaman ayrıldığını görmediğini söyledi.


"Seni görevlendirdikleri kapıda saat kaça kadar bekledin? Gelenler sivil miydi?" sorusuna Avşar, "Hava kararana kadar bekledim. Gelenlerin çoğu sivil kıyafetliydi." yanıtını verdi.


"TRT'de spikerin darbe bildirisini okuduğunu duyduğunuzu söylediniz. Bundan sonra sabaha kadar uyumanız garip değil mi?" sorusunu Avşar, "Uyuyakalmışım. Gün içinde çok yorulmuştuk ve ertesi gün sınavım vardı." diye yanıtladı.


"Selçuk, gecenin ilerleyen saatlerinde üsteydi"


"Akıncı Üssü'ndeki siviller, kursiyerlere veya bir başkalarına emir veriyor muydu?" sorusuna Avşar, "Ben şahit olmadım. Üst rütbelilerin emirlerine maruz kalmamak için ortalıkta görünmemeye çalıştım." karşılığını verdi.


Başbakanlık avukatı İskender Minar'ın "Gelen sivil giyimli şahısların, mihmandar olarak görevlendirilen teğmenler tarafından yönlendirilmesi"ni sorduğu Avşar, böyle bir şeyi görmediğini savundu.


Müşteki avukatı Ömer Oğur'un "Eski Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Kubilay Selçuk'u filo içerisinde kaçta gördünüz?" sorusuna Avşar, "Filo içerisinde öğretmenlerin yemek yediği bir bölüm var, orada gördüm. Gecenin ilerleyen saatlerindeydi." yanıtını verdi.


Cumhuriyet savcısının,"Gördüğünüz birtakım siviller var. Bu sivillerin dikkat çekici bir konuşmasına şahit oldunuz mu?" sorusuna Avşar, "Hayır." karşılığını verdi.


Sanık avukatı Fatma Çetin de müvekkilinin suçsuz olduğunu savunarak, tahliyesini istedi.

Kaynak: AA