TBMM'deki İlk Konuşması Olay Oldu

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM'de ilk konuşmasını yaptı.

TBMM'deki İlk Konuşması Olay Oldu

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Einstein'ın, "AHMAKLIĞIN EN BÜYÜK KANITI AYNI ŞEYİ DEFALARCA YAPIP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEKTİR" sözlerini hatırlatarak sınır ötesi tezkereye karşı çıktı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Einstein'ın, "AHMAKLIĞIN EN BÜYÜK KANITI AYNI ŞEYİ DEFALARCA YAPIP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEKTİR" SÖZLERİNİ HATIRLATARAK SINIR ÖTESİ TEZKEREYE KARŞI ÇIKTI. ÖNDER, "ASKERLİĞİN ZORUNLU OLDUĞU YERDE ŞEHİTLİKTEN BAHSEDİLEMEZ. VİCDANİ RETÇİLİĞİN HAK OLARAK TANINMADIĞI BİR YERDE ŞEHADET OLMAZ" dedi.

Meclis Genel Kurulu'ndaki sınır ötesi tezkere görüşmelerinde BDP Grubu adına İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuştu. Sözlerine kürsüyü ilk kez kullandığını belirterek başlayan Önder, "BURADA İLK KARŞILAŞTIĞIMIZ ŞEYİN ALEYHTE SÖZ ALIP LEHTE KONUŞMAK GİBİ BİR HUKUK ZORLAMASI OLMASI GELECEK ADINA UMUTLANDIRDI BENİ. İŞİN ETİĞİ BU KÜÇÜK DETAYLARDA GİZLİDİR. DAHA ÖZENLİ BİR MECLİS BEKLİYORUM" dedi.

Einstein'ın, "AHMAKLIĞIN EN BÜYÜK KANITI AYNI ŞEYİ DEFALARCA YAPIP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEKTİR" sözlerini hatırlatan Önder, görüşülen tezkerenin böyle bir bilmezliğin, bilip de bilmezlikten gelinmesinin ürünü olduğunu söyledi.

SINIR ÖTESİ HAREKATLARIN BİLANÇOSU

1992-1997 yıllarında yapılan 4 sınır ötesinin bilançosunu açıklayan Önder, 5 bin PKK'lının öldüğünü, bin 697 PKK'lının yaralandığını, aynı operasyonlarda 22 subay, 12 astsubay, 176 er, 27 korucu toplam 237 askerin hayatını kaybederek 739 askerin de yaralandığını söyledi.

İşlerinin toplam rakamlarla ilgilenmek değil toplam acılara ışık tutmak olması gerektiğini söyleyen Önder, "BU RAKAMLARIN ALTINDAKİ ACILAR BİLİNMEZSE, KURU BİR SAYI OLARAK KALMAYA MAHKUM OLUR. BU MECLİS GİBİ 100 MECLİS DÜŞÜNÜN, 80-100 DÖNEMİN TÜM VEKİLLERİNİN TOPLAMI KADAR İNSAN HAYATINI KAYBETMİŞ. YARALI SAYISI KAT KAT ÜSTÜNDE. İNSANDAN BAHSEDİYORUZ BURADA. RAKAMLARI İKİYLE ÇARPIN. ANNE BABANIZ GİBİ 100 BİN ÜZERİNDE ANNE BABA YÜREĞİNE KOR ATEŞ DÜŞMÜŞ" dedi.

Operasyonların sonucunda değişen tek şeyin bu ülkenin emperyalist güçlerin destursuz cirit attığı bir yere dönüşmesi ve çocukların geleceği savaş sanayi ve kan emicilerinin cüzdanlarını şişirmesi olduğunu söyleyen Önder, "DEĞİŞEN VE ARTAN TEK RAKAM ONLARIN KARLARIDIR" dedi.

"MAAZALLAH ES KAZA BİZ SÖYLESEK TMK'DAN SUÇ VE SUÇLUYU ÖVMEKTEN FEZLEKE GELİRDİ" diyerek isim vermeden internete düşen eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in sözlerini hatırlatan Önder, "ANLADIK Kİ KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİLMİŞ. ŞANLI ORDU DİYE AÇIKLANMAYACAK KADAR VAHİMMİŞ MESELE. BU ORTAYA ÇIKINCA ÖZELEŞTİRİ DEDİLER. HERKES BAŞKA TARAFA BAKTI. BİZ SÖYLESEK DİREĞE ÇEKERLERDİ. DEMEK Kİ ALLAH'A EMANET SAVAŞILIYORMUŞ. O ZAMAN BU KOMUTANLARA, BU KABİNEYE, BU KARARLARA NE GEREK VAR" dedi.

Önder, Einstein'in ahmaklıkla ilgili sözlerini tekrar hatırlatarak geçmiş tezkere görüşmelerindeki muhalefet ve iktidar partisi temsilcilerinin konuşmalarını hatırlattı. "Milliyetçi sözcü" diyerek MHP adına yapılan konuşmadan bölümler okuyan Önder, "Evet oyu verme noktasında terör örgütü ile görüşülmesi" noktasında tereddütte bulunduğunu belirterek, "Bugün görüşmeler ortaya çıktı, kıyamet de kopmuyor. Bu oturumda ne yapacaklar bilmiyorum" dedi.

"KÜRTLER DE ADEM'İN GÜZEL ÇOCUKLARI"

Askeri bir şeyden, ideolojik bir şeyden değil insanlıktan bahsettiklerini anlatan Önder, "Kürtler inkar-imha politikalarına karşı statü talepleriyle karşı duruyorlar. Sizin gibi Adem'in güzel çocuklarıdır onlar da. Allah'ın doğuştan verdiği şeylerin anayasal güvenceye kavuşturulmasını istiyorlar. Hepsi bu" dedi.

Kürtlerden vahim bir noktaya itilen halkın Türkler olduğunu ileri süren Önder, "Ben de Türküm. Türkler hacir altındadır. Türk'ün önüne Kürtlere düşmanlık etme dışında bir alan bırakılmamıştır. Sistemin yoksullaştırılması, ideolojik manipülasyonlarla Türk'e düşen tek şey sen Kürt'e düşman olacaksındır. Türkler bunu bilmeli, çünkü dünyanın hiçbir yerinde halklar birbirine düşman olamaz. Bu kan emiciler, güvercin kasaplarının ürettikleri kavgadır. Bu kavganın içinde olmayı reddetmeli gönlü barıştan ortaklaşmadan yana olan herkes" dedi.

MUHALEFETE HADİSLİ GÖNDERME

Tezkere lehine söz alıp hükümeti eleştirenlere hadisle cevap veren Sırrı Süreyya Önder, 'Rasulullah Alayhi Vesselam'a sormuşlar Mümin cinayet işler mi? İşler demiş. Hırsızlık yapar mı? Yapar yapar demiş. Mümin zina yapar mı, yapar demiş. Mümin yalan söyler mi demiş? Müminken asla demiş. Burada lehte ve aleyhte işine tenezzül etmek yalan söylemektir. Teessüf ediyoruz.' dedi.

SOSYAL DEMOKRAT VEKİLLERE ÇAĞRI

Kürtlerin yüksek bir anlam biçtiği Cumhurbaşkanı Gül'ün "Güzel şeyler olacak" sözlerini mumla aradıklarını anlatan Önder, sosyal demokrat milletvekillerine seslenerek şunları söyledi:

"Sosyal demokrat bir milletvekili akşam evine gittiğinde çocukları, "Anne baba bugün Meclis'te ne yaptınız' diye sorduğunda, "Kardeş bir halka savaş kararı çıkardık' "Aferin baba', bunu söyleme utancına hiçbir sosyal demokrat vekil sahip olmamalı. Evladınız tutar "Bu kadar insan siyaseten çözecek bir zeka, bir vicdan bulamadınız mı' diye sorduğunda buna verilecek onurlu bir cevabınız olsun. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Akil insanlar önerisi hayata geçmeli. Çözüm bu çabalarda gizlidir."

"ASKERLİĞİN ZORUNLU OLDUĞU YERDE ŞEHİTLİK OLMAZ"

Acemi olduğu için süreyi iyi kullanamadığını söyleyen Önder sözlerini, "HERKESİN SOYADI GİBİ TUTARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM. DÜN SÖYLEDİĞİNİZİ BUGÜN YADSIMAYIN, HESABINIZI VEREMEZSİNİZ. ŞEHİTLİK MESELESİ ORTADA. ASKERLİĞİN ZORUNLU OLDUĞU YERDE ŞEHİTLİKTEN BAHSEDİLEMEZ. VİCDANİ RETÇİLİĞİN HAK OLARAK TANINMADIĞI BİR YERDE ŞEHADET OLMAZ" dedi.

Önder vicdani bir retçinin yazdığı mektubu Başbakan Erdoğan'a iletmek üzere kürsüye bıraktı.