KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ

Yaşar Kemal İçin Ulusal Yas İlan Edilecek Mi?
Yaşar Kemal İçin Ulusal Yas İlan Edilecek Mi?
Usta yazar Yaşar Kemal'ın hayatını kaybetmesi ülke çapında büyük üzüntü yaratırken, sosyal medyada ulusal yas ilan edilmesi için mesaj yağmuru başladı.
Türkiye'ye Halkla İlişkiler Ödülü NEW Türkiye, Kuzey Amerika'da yaptığı tanıtım faaliyetleri nedeniyle, halkla ilişkiler kategorisinde, 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.
The Beatles Üyesini Evi 150 Bin Sterlin'e Satıldı Altmışların efsane İngiliz rock müzik grubu The Beatles’ın kurucu üyelerinden vokalist Paul McCartney’in, çocukken büyüdüğü ev açık artırmayla satıldı.
Cnr Kitap Fuarı Açıldı Bu yıl "Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı" temasıyla düzenlenen CNR Kitap Fuarı, İstanbul CNR EXPO Yeşilköy'de açıldı.
Cnr Expo Kitap Fuarı, Çanakkale Temasıyla Açıldı
Cnr Expo Kitap Fuarı, 'Çanakkale' Temasıyla Açıldı
Bu yıl ikincisi düzenlenen CNR EXPO Kitap Fuarı, 'Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı' temasıyla kitap severlere kapılarını açtı.
Anadolu Ajansı, Cnr Kitap Fuarı'nda Stant Açtı Anadolu Ajansı (AA), "Global İletişim Ortağı" olduğu CNR Kitap Fuarı'nda açtığı stantta almanaklarını satışa sundu.
Oyuncu Yörükaslan'ın Cenazesi Toprağa Verildi Tedavi gördüğü hastanede 78 yaşında hayatını kaybeden tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Aytaç Yörükaslan, son yolculuğuna uğurlandı.
'Üsküp ve Çevresinde Klasik Türk Şiirinin İzleri" Konferansı Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Balkanların, özellikle de Üsküp ve çevresinin, Türk kültürü için, Türk tarihi için önem arz eden bir bölge olduğunu belirterek, "Üsküp, yetiştirdiği 19 Türk şairiyle, klasik Türk şiirine katkıda bulunmuş önemli bir merkezdir" dedi.
Kilden Harikalar Oluşturmak
Kilden Harikalar Oluşturmak
Şanlıurfalı sanatçı Kasım Eriş'in eğitmenliğini yaptığı 'alçı rölyef' kursunda kursiyerler kilden harikalar meydana getiriyorlar.
Karaköprüde Tiyatro Rüzgarı
Karaköprü'de Tiyatro Rüzgarı
Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde son dönemlerde birbiri ardına sergilenen tiyatro gösterileri halkın yoğun ilgisini topluyor.
Yılın En Hüzünlü Dansı
Yılın En Hüzünlü Dansı
13 Mart'ta vizyona girecek olan Bana Adını Sor filminde, Özge Borak ve Engin Hepileri'nin hüznü ve ayrılığı anlatan Çerkes Dansı sahnesi sinemaseverlere duygu dolu anlar yaşatacak.
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda Üç Yeni Oyun İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun mart ayında sahneleyeceği "Muhteşem Gatsby" 3 Mart'ta Cevahir Sahnesi'nde, "Eğer Bu Bir Film Olsaydı" 4 Mart'ta Üsküdar Tekel Sahnesi'nde, "57. Alay" 13 Mart'ta Küçükçekmece D.T. Sahnesi'nde prömiyer yapacak.
Oyuncu Aytaç Yörükaslan Hayatını Kaybetti Oyuncu Aytaç Yörükaslan, 78 yaşında vefat etti.
Otelciler Yemekte Buluştu Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Rusya'nın, Türk turizmi ve İstanbul için çok önemli bir pazar olduğunu belirterek, Akdeniz sahillerinin yarısını Rus müşterilerin işgal ettiğini söyledi.
Ünlü Soprano Kirkby ve Kemancı Seifert, İstanbul'da Konser Verecek Yaşayan en ünlü 10 sopranodan birisi olarak gösterilen "Dame of the British Empire" unvanlı soprano Emma Kirkby ve London Baroque üyelerinden keman sanatçısı Ingrid Seifert, İzmir Barok Grubu ile 4 Mart'ta İstanbul'da konser verecek.
Cnr Kitap Fuarı Yarın Açılıyor Bu yıl ikincisi düzenlenen ve "Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı" temasıyla gerçekleştirilecek CNR Kitap Fuarı, yarın kapılarını açıyor.
Dünyanın Kemanları Festivali", 1 Mart'ta Başlayacak Keman virtüözlerinin, müzisyenlerin ve keman yapım üstatlarının katılacağı "Dünyanın Kemanları Festivali", İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda, 1 Mart Pazar günü başlayacak.
Adü Öğrencileri Kısa Film Yarışmasında Finale Kaldı
Adü Öğrencileri Kısa Film Yarışmasında Finale Kaldı
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencileri, Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması’nda, “Bize Dönüşüm” adlı kısa filmle finale kaldı.
Başkentte Kültür Sanat Ankara Kitap Fuarı, ATO Congresium'da 1 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.
Bu Hafta 8 Film Vizyona Girecek Türkiye sinemalarında bu hafta 4'ü yerli 8 film vizyona girecek.
Marquez'in Arşivinin 2,2 Milyon Dolara Satıldığı Açıklandı ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2,2 milyon dolar ödediği bildirildi.
Aeroplane Babylon'da! Nu-disco sahnesinin aranılan ismi Aeroplane, 27 Şubat gecesi Babylon'a geliyor.
Cezaevinde Son Kuşlar Tiyatro Oyunu Sergilendi
Cezaevinde 'Son Kuşlar' Tiyatro Oyunu Sergilendi
Kırıkkale’ye bağlı Hacılar F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde, devlet tiyatroları oyuncusu Turgay Tanülkü tarafından yazılan 'Son Kuşlar' isimli oyun sergilendi.
Sylvia 40 Sene Sonra Yeniden İstanbul'da İstanbul Devlet Opera ve Balesi, sezonun ilk klasik bale prömiyerini, üç perdelik mitolojik bir eserle yapıyor.
Madrid'de Çağdaş Sanat Fuarı Uluslararası alanda önemli çağdaş sanat fuarlarından biri olan ARCO, 34'üncü kez İspanya'nın başkenti Madrid'te kapılarını açtı.
Prof. Brendemoen: Türkçe Dünya Dili Olma Potansiyeli Taşıyor
Prof. Brendemoen: Türkçe Dünya Dili Olma Potansiyeli Taşıyor
Norveçli Türkolog Prof. Dr. Bernt Brendemoen, "Türkçe, yapısı oldukça mantıklı ve ifade gücü son derece yüksek olan bir dil. Bu sebeple dünya dili olabilecek potansiyele sahip." dedi.
İstanbul'un 400 Efsanesi Kitap Oldu İstanbul'un farklı kültürlerin ve inançların izlerini taşıyan 400 efsanesi, tek kitapta bir araya getirildi.
Vanlı Tiyatroseverlerden Kürtçe Hamlet'e Büyük İlgi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun (DBŞT) Kürtçeye uyarladığı, tiyatro tarihinin en önemli eseri olan 'Hamlet' oyunu ilk kez Van’daki izleyiciyle buluştu.
Anadolu Ajansı Cnr Kitap Fuarı'nda Anadolu Ajansı (AA), Global İletişim Ortağı olduğu CNR Kitap Fuarı'nda, almanaklarını satışa çıkaracak.
Yılanların Öcü" Yeniden İzleyiciyle Buluşacak İstanbul Film Festivali'nin, Groupama işbirliğiyle 8 yıl önce başlattığı "Türk Klasikleri Yeniden" projesi kapsamında restore edilecek film belirlendi.
Kostantinos Kerestetzis'in Eserleri" Sergisi Konstantinos Kerestetzis'in İstanbul anılarını yansıtan eserlerden oluşan, Hristos Gavras küratörlüğündeki resim sergisi, 7-29 Mart'ta Sismanoglio Megaro'da ziyaret edilebilecek.
El Emeği Ahşap Eserler Büyük İlgi Görüyor Aydın’da açılan ahşap yontma sergisi büyük ilgi görüyor.Aydın’da açılan ahşap yontma sergisi büyük ilgi görüyor.
Rap Şarkıcısı Brown Kanada'ya Alınmadı Rap şarkıcısı Chris Brown'ın, Kanada'ya girişine izin verilmediği bildirildi.
Türksoy Haldun Taner Yılı Açılışı ve Basın Onur Ödülleri Töreni" Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Esas olan kültür-sanat insanlarının, devlete ve siyaset adamlarına minnettarlık duyması değildir, devlet ve siyaset adamları her zaman kültür-sanat insanlarına minnettardır" dedi.
İspanya'da Flamenko Ödülleri Dağıtıldı İspanya'nın "Corral de la Moreria" adlı ünlü Flamenko gösteri salonu tarafından verilen "Pata Negra Flamenko Ödülleri" bugün düzenlenen törende sahiplerini buldu.
Suskunluğun ve Eksikliğin Resimleri - KİRKOR SAHAKOĞLU
Suskunluğun ve Eksikliğin Resimleri - KİRKOR SAHAKOĞLU
Depo 5 Mart'tan itibaren Kirkor Sahakoğlu'nun 39 resim ve bir videodan oluşan "Eksik" başlıklı projesini ağırlayacak.
Yapı Kredi Yayınları'ndan Yeni Bir Dizi Yapı Kredi Yayınları, günümüz sorunlarına odaklanan "21. Yüzyıl Kitapları" adlı yeni bir dizi ile okuyucularının karşısında...
'SIRÇA Hayvan Koleksiyonu' Oyununun Galası Yapıldı
"SIRÇA Hayvan Koleksiyonu" Oyununun Galası Yapıldı
Sırça Hayvan Koleksiyonu adlı oyunun galası 23 Şubat Pazartesi günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapıldı
Mimar Sinan Öğrencileri Alaşehir'i Fotoğrafladı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri ve öğretim üyelerinin hazırladığı “Alaşehir” konulu fotoğraf sergisi İstanbul’da açıldı.Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri ve öğretim üyelerinin hazırladığı “Alaşehir” konulu fotoğraf sergisi İstanbul’da açıldı.
TRT Spikeri Akbel, Son Yolculuğuna Uğurlandı Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle dün hayatını kaybeden 81 yaşındaki eski TRT spikeri Can Akbel, son yolculuğuna uğurlandı.
Rum Mimarları Bu Sergide
Rum Mimarları Bu Sergide
"Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" Sergisi Sanal Mimarlık Müzesi'nde açıldı
Şişli Ahşap Oyuncak Atölyesi
Şişli Ahşap Oyuncak Atölyesi
Şişli Belediyesi, İstanbul gibi bir mega kentte kent kimliğinin doğru kazanılmasına önemli katkıları olacak bir ilke imza attı.
Türkçe Ezgileri Caz İle Harmanlıyor!
Türkçe Ezgileri Caz İle Harmanlıyor!
Karsu küçük yaşlarda piyano çalmaya başlayan ve eleştirmenlerden tam not alarak başarılı piyanistler arasına ismini yazdıran Karsu 7 Mart'ta Zorlu'da hayranlarıyla buluşuyor.
TRT Spikeri Akbel, Son Yolculuğuna Uğurlanıyor Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle dün hayatını kaybeden 81 yaşındaki eski TRT spikeri Can Akbel için Harbiye'deki TRT İstanbul Müdürlüğünde tören düzenlendi.
İdob'dan "Sylvia" Balesi İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), sezonun ilk klasik bale prömiyerini, üç perdelik "Sylvia" ile yapacak.
Rusya Maslenitsa Bayramını Kutluyor
Rusya Maslenitsa Bayramını Kutluyor
Rusya’da, kışın iyi bir şekilde uğurlanması ve baharın sevinçle karşılanması anlamına gelin Maslenitsa bayramı her yıl coşkulu ile kutlanıyor.
Uluslararası Klasik Müzik Festivalinin Tarihleri Açıklandı
Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin Tarihleri Açıklandı
Uluslararası klasik müzik festivali olma özelliğine sahip D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin bu yılki konser tarihleri belli oldu.
Koreli Şarkıcı İnternetten Film İndirince, Halk Savcılığa İhbar Etti Güney Kore'de bir sivil toplum örgütü, şarkıcı Kim Jang-hoon’u, internetten yasalara aykırı bir şekilde film indirdiği gerekçesi ile savcılığa şikayet etti.
Akbank Sanat Kütüphane Buluşmaları Başlıyor
Akbank Sanat Kütüphane Buluşmaları Başlıyor
Yazın ve kültür dünyasının değerli isimleri Akbank Sanat Kütüphane Buluşmaları ile sanatseverlerle buluşuyor.
87. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu LOS Los Angeles'ta bu yıl 87'ncisi düzenlenen Oscar Ödülleri Töreni, çeşitli alanlarda verilen mesajlarla dikkat çekti.
Klasik Piyanonun Alışılmamış İkilisi
Klasik Piyanonun Alışılmamış İkilisi
Klasik piyanonun alışılmamış ikilisi Ufuk ili Bahar Dördüncü, 22. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin açılışını yapacak.
Rusya'da "Maslenitsa" Şenlikleri Rusya'da kış mevsimine veda edilerek baharın karşılandığı geleneksel "Maslenitsa" bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
2014'te En Çok Para Kazanan Hollywood Aktörleri Forbes dergisi, 2014’te en çok para kazanan Hollywood aktörlerinin isimlerini ve ne kadar kazandıklarını açıkladı.