İşte Yeni Bakanlar Kurulu

Başbakan Erdoğan, Yeni Bakanlar Kurulu'nu açıkladı. İşte 61. Hükümet'in yeni kabinesi:

İşte Yeni Bakanlar Kurulu

61. Hükümet'in yeni kabinesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunmak için Çankaya Köşkü'ne çıkan Başbakan Erdoğan Köşk'ten ayrıldı. 1 saat 5 dakika süren görüşmeden sonra Köşk'ten ayrılan Erdoğan yeni kabinenin isimlerini bir basın toplantısı ile açıkladı.

YENİ BAKANLARIN BİYOGRAFİLERİ İÇİN TIKLA...

İŞTE YENİ BAKANLAR KURULU:

1- BAŞBAKAN: Recep Tayyip Erdoğan
2- BAŞBAKAN YARDIMCISI: Bülent Arınç
3- BAŞBAKAN YARDIMCISI: Ali Babacan
4- BAŞBAKAN YARDIMCISI: Beşir Atalay
5- BAŞBAKAN YARDIMCISI: Bekir Bozdağ
6- ADALET BAKANLIĞI: Sadullah Ergin
7- AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI: Fatma Şahin
8- AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI: Egemen Bağış
9- BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI: Nihat Ergün
10- ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI: Faruk Çelik
11- ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI: Erdoğan Bayraktar
12- DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: Ahmet Davutoğlu
13- EKONOMİ BAKANLIĞI: Mehmet Zafer Çağlayan
14- ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI: Taner Yıldız
15- GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI: Suat Kılıç
16- GIDA, TARIM VE HAYVANCVILIK BAKANLIĞI: Mehmet Mehdi Eker
17- GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI: Hayati Yazıcı
18- İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: İdris Naim Şahin
19- KALKINMA BAKANLIĞI: Cevdet Yılmaz
20- KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI: Ertuğrul Günay
21- MALİYE BAKANLIĞI: Mehmet Şimşek
22- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI: Ömer Dinçer
23- MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: İsmet Yılmaz
24- SAĞLIK BAKANLIĞI: Recep Akdağ
25- ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: Binali Yıldırım
26- ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI: Veysel Eroğlu

Bursa Milletvekili Bülent Arınç ile Ankara Milletvekili Ali Babacan, Başbakan Yardımcılığı görevlerini korurken, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, ile 60. Hükümet'te İçişleri Bakanı olarak görev alan Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay da başbakan yardımcılığı görevine getirildi.

İçişleri Bakanlığı'na getirilen AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı görevine getirilen AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanlığı görevine atanan Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na atanan Samsun Milletvekili Suat Kılıç ilk kez kabinede görev aldılar.

Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış Avrupa Birliği Bakanı, Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

Yeni kurulan bakanlıklardan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına önceki hükümette yer alan Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, AB Bakanlığı'na Başmüzakereci görevini yürüten İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Bakanlığı'na Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanlığı'na Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu getirildi.

Yeni kabinede TBMM Başkanlığı'na seçilmesinden dolayı Ankara Milletvekili Cemil Çiçek ile milletvekili adayı gösterilmeyen Devlet Bakanları Selma Aliye Kavaf ile Mehmet Aydın Aydın da yer almazken, Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, İstanbul milletvekili Nimet Çubukçu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir kabine dışında kalan isimler oldu.

Bu arada, geçen dönem de Bakanlar Kurulunda yer alan, Bursa Milletvekili Bülent Arınç, Ankara Milletvekili Ali Babacan, Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay, Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Hatay milletvekili Sadullah Ergin, Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Batman Milletvekili Mehmet Şimşek, İstanbul milletvekili Ömer Dinçer, Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, yeni Bakanlar Kurulu'nda görev aldı.