Erdoğan Cumhurbaşkanı Olacak Mı?

Araştırmacı Tarhan Erdem, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olamayacağını iddia etti.

Erdoğan Cumhurbaşkanı Olacak Mı?

Araştırmacı gazeteci-yazar Tarhan Erdem, seçimde yüzde 50’ye yakın oyla büyük bir başarı yakalayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını savundu.

Erdem, Erdoğan’ın 4 yıl sonra siyasetten çekileceğini ifade etti.

GAZETECİ TARHAN ERDEM, TARAF GAZETESİNDEN NEŞE DÜZEL’E KONUŞTU.

TARHAN ERDEM, ÖZETLE ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“Erdoğan 2015’te yapılacak genel seçimde milletvekili adayı olamaz. AK Parti’nin tüzüğüne göre, üst üste üç dönem milletvekili olunamıyor. ERDOĞAN SİYASETE ARA VERMEK ZORUNDA. Zira bu tüzüğü değiştiremeceyeceğini, ‘Ben öyle adamlardan değilim’ diyerek seçim sürecinde tekrar söyledi.

Erdoğan, anayasayı değiştirmeden Cumhurbaşkanı yetkilerini artırmadan Cumhurbaşkanı olmak istemiyor. Zaten Erdoğan’ın kendisi için başkanlık meselesi çoktan kapandı. Çünkü tarihler denk gelmedi. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014’te yapılmayacak. 2012’deki seçime bir yıl kaldı. Bu kadar sıkışık bir zaman diliminde anayasayı başkanlık yönünden değiştiremez. Dolayısıyla anayasa değişikliği 2012’ye yetişmez ve Erdoğan bugünkü yetkilerle cumhurbaşkanı olmak istemez.

Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014’te yapılmak isteniyorsa, Meclis’in bu kanunu değiştirmesi gerekir. Yani yeni bir anayasa değişikliği kanunu yapılması gerekir. Meclis yapabilirse bunu yapsın.

Bu değişikliğin Meclis’ten gelmesi fevkalede zor çünkü o zaman herkes Erdoğan’a ‘Sen cumhurbaşkanı olmak istiyorsun. Sen 2012’ye dek cumhurbaşkanının yetkilerini artıracak anayasa değişikliğini yetiştirmediğin için 2014’te cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsın istiyorsun’ diyerek durup duruken hiçbir parti kendi rakip partinin liderini cumhurbaşkanı yapmak için oy vermez. Karşılığında büyük tavizler alması lazım. Ayrıca Erdoğan aday olur da kazanır mı o da ayrı bir konu. Bana göre kazanması çok zor. Kaldı ki ben onun cumhurbaşkanı olmak istediğini düşünmüyorum. BENCE ERDOĞAN DÖRT SENE SONRA MİLLETVEKİLLİĞİNİ BIRAKACAK. Kendi geleceğini tanzim etmeyen bir Erdoğan hepimiz için çok iyi olur.

Tarihte iz bırakmayak isteyen bir siyasetçi olarak büyük hizmetler, hamleler ve atılımlar yapar. Peş peşe projelerle unutulmaz bir lider olmaya çalışır. ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE 4 YIL VAR. BU DÖRT YILDA KİMSE ONU DURDURUMAZ, O DA KİMSEYİ KIZIDIRIR MIYIM KIZDIRMAZ MIYIM DİYE BAKMAZ VE 2014’ DEK ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPABİLİR. HEM YENİ ANAYASAYI YAPAN, HEM DE KÜRT MESELESİNİ ÇÖZEN BİR SİYASETÇİ OLARAK TARİHE GEÇER. GÖRECEKSİNİZ, ERDOĞAN 4 YIL SONRA SİYASETİ BIRAKACAK. ÇÜNKÜ BU ADAMIN TARİHE GEÇMEK, DÜNYADA İZ BIRAKMAK DÜŞÜNCESİ HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇİYOR!"