Zübeyir Aydar'ın İadesi İstendi (2-son)

Zübeyir Aydar'ın İadesi İstendi (2-son)

Siyasi Sığınma Hakkı İstismar Ediliyor

Zübeyir Aydar'ın İadesi İstendi (2-son)

SİYASİ SIĞINMA HAKKI İSTİSMAR EDİLİYOR

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türk Medeni Yasası’nın kabulünün 80’inci yılı nedeniyle Türkiye’de bulunan İsviçre Adalet Bakanı Christoph Blocher ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çiçek, Türkiye ile İsviçre arasında Medeni Yasası’nın ortak bir “payda” oluşturduğunu belirterek, arada iki önemli konuda anlaşmazlık olduğuna da işaret etti. Çiçek, bunlardan birinin terör olduğunu, bu konuda ortak hareket edilmesinin önemine işaret etti. Bu konuda daha ileri düzeyde işbirliği yapılmasını istediklerini dile getiren Çiçek, özellikle siyasi sığınma taleplerinin istismar edildiğine dikkat çekti. Çiçek, “Teröristler Türkiye’de suç işledikten sonra Avrupa ülkelerine gitmekte, oradaki yasal boşluklardan ya da demokratik bir kısım haklardan istifade etmek ve bunları istismar etmek suretiyle en temel hak olan hayat hakkı ortadan kaldırmak noktasında önemli bir imkanı elde etmektedirler” diye konuştu. Çiçek, ilk başvurulan istismar konusunun sığınma ise talebi olduğunu kaydetti. Bakan Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sığınma taleplerinden hep şikayet ediyoruz. Terör örgütü mensuplarını veya suç işleyen kişilerin bazı hükümlerinden istifadeyle hemencecik sığınma talebinde bulunuyorlar. Sığınma hakkı maalesef bugün dünyada teröristlerin en çok istismar ettiği imkanlardan bir tanesidir. Özellikle bölücü terör örgütü üyeleri bunu Batı’da çokça kullanıyorlar. Biz bu konuya dikkati çektik, bu tür taleplerin şüpheyle karşılanması bunların doğru olmadığını kabul edilmesini istedik.

Zübeyir Aydar’ın iltica taleplerinin ortadan kaldırılmasını ve Türkiye’ye iade edilmesini istedik. Diğer 3 kişi tutuklanmıştır iade amacıyla. 2005 yılında PKK üyesi Mehmet Ekşiol, 2006 yılında ise DHKP-C üyesi Erdoğan Elmas ile TKP-ML üyesi Zeynep Yeşil, ülkemize iade edilmek için tutuklanmıştır. Bizden bilgi istediler, biz bu bilgileri verdik, hukuki garantilerini verdik, adil yargılanma açısından. Bunlar Türkiye’ye geldiklerinde, soruşturmalarında istedikleri avukatı bulundurabileceklerdir, yargılama zaten açıktır açık yapılacaktır. Diğer insanlara uygulanan hükümler neyse adil yargılama açısından onlara da uygulanacaktır. Şimdi yargılama süreci var, o süreci bekliyoruz. Bu konudaki beklentilerimizin en üst düzeyde olduğunu söyledik.”

PERİNÇEK VE HALAÇOĞLU

Adalet Bakanı Çiçek, “Ermenilere soykırım yapılmamıştır” şeklindeki bir ifadeye ceza verilmesinin kabul edilemez olduğunu İsviçreli muhatabına ilettiğini söyledi. Bunun tarihsel bir konu olduğu ve Türkiye’nin arşivlerini açtığını dile getiren Çiçek, özellikle İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu hakkında soruşturma açılmasına dikkat çekti.

“ÖRGÜTLERLE DEVLETLER ARASINDA ARABULUCU OLUYORUZ”

İsviçreli Blocher, İsviçre’nin tarafsız olduğuna bu özelliğinden dolayı herhangi bir örgütü terör örgütü olarak kabul etmede çekingen olduğunu vurguladı. Blocher, İsviçre’nin şimdiye kadar Nazi örgütü ve El Kaide’yi terörist örgüt olarak kabul ettiğini söyledi. Blocher, terör konusunun Türkiye için önemli olduğunu, bir takım fanatik grupların Türkiye’de faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Blocher, “Bunun faydalı tarafları da oluyor. Bazı ülkeler kendi ülkelerindeki örgütleriyle bizim temasa geçmemizi isteyebiliyorlar. Çünkü, o örgütler bizi tarafsız olarak kabul ettiklerinden bu irtibatı sağlamakta biz faydalı olabiliyoruz” dedi. Blocher, Tamil Kaplanları ile böylesi bir diyalog geliştirdiklerini ifade etti. Blocher, bireysel suç işleyenler konusunda ise her türlü işbirliğine hazır olduklarını ve ülkelerinin “güvenli bir liman” olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

“SOYKIRIM YASASI’NDAN BİZ DE RAHATSIZIZ”

Hallaçoğlu ve Perinçek hakkında Ermeni soykırımına ilişkin söylemlerinden dolayı soruşturma açıldığına da değinen Blocher, “Bu meselenin konuşulması devletlerin işi değildir. Federal Konsey de aynen bu görüşte. 15 Mayıs 2002’de yapılan Federal Konsey toplantısına göre bu sorunun çözümü tarihçilerin görevidir, siyasetçilerin görevi değildir” yönündeki karara atıfta bulundu. Bakan Blocher, Bu konuda Türkiye’nin tezine katıldıklarını ve uluslararası bir heyetin toplanarak karar vermesini istedi.

Kaynak: ANKA