Zübeyde Hanım 85. ölüm yıldönümünde anıldı
Haberler » Güncel » Haber

Zübeyde Hanım 85. ölüm yıldönümünde anıldı

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 85. yıldönümünde Karşıyaka'daki kabri başında törenle anıldı. Anma etkinliğine Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Arslan ve eşi Emine Arslan, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın eşi Berrin Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve eşi Birsen Durak, kadın dernek ve kuruluşların...

Zübeyde Hanım 85. ölüm yıldönümünde anıldı

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 85. yıldönümünde Karşıyaka'daki kabri başında törenle anıldı. Anma etkinliğine Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Arslan ve eşi Emine Arslan, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın eşi Berrin Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve eşi Birsen Durak, kadın dernek ve kuruluşlarının temsilcileri, kadınlar ve öğrenciler katıldı.

14 Ocak 1923 tarihinde İzmir'de hayata veda eden Zübeyde Hanım'ın anıldığı törende, anıta çelenk koyulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu. Törene, protokol konuşmalarıyla devam edildi. Türk Kadınlar Birliği Karşıyaka Şube Başkanı Yengi Borat, Zübeyde Hanım'ın 1857 yılında Selanik'te doğduğunu, altı çoğundan ikisinin sağ kaldığını belirtti. Karşıyaka Anneler Derneği adına konuşan Nilgün Göçük ise şehit analarının bugünlerde çok sıkıntılı olduklarını belirterek, "Sıkıntılıyız ama ümitsiz değiliz." dedi.

Göçük, asılsız söylenti, iftiralar ve haberlerle kadınların özgürlüklerinin kısıtlanmak istendiğini söyleyerek, sonuna kadarda mücadele edeceklerini kaydetti. Kadın dernek ve kuruluşlarının temsilcilerinin konuşmaları, Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu öğrencisi Çağatay Canavar'ın okuduğu şiirlerden sonra Kaymakam Arslan, Zübeyde Hanım anıtın içeriğiyle ilgili bilgiler vererek, Türk kadınının ve anne olmanın özeliklerini vurgulandı. Tören, toplu fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.