Haberler » Ekonomi » Haber

Zorlu Holding, Sarayköy'e 60 Megavatlık Elektrik Üretecek Jeotermal Tesis Kuruyor

Zorlu Doğal Elektrik Üretim Aş Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap, Denizli'nin Sarayköy İlçesi Kızıldere Jeotermal Alanında 60 Megavatlık Elektrik Üretecek Santral Çalışmalarına Başladıklarını Söyledi.

Zorlu Holding, Sarayköy'e 60 Megavatlık Elektrik Üretecek Jeotermal Tesis Kuruyor

Zorlu Doğal Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap, Denizli'nin Sarayköy ilçesi Kızıldere jeotermal alanında 60 megavatlık elektrik üretecek santral çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Sarayköy ilçesindeki Zorlu Doğal Elektrik Üretim Tesisi'ni ziyaret etti. Ziyarete Denizli İl Genel Meclis Başkanı Halil Pekdemir, Sarayköy Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ali Çardakçı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Sarayköy Belediye Başkanı Orhan Karaköse, Zorlu Doğal Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap ve İşletme Müdürü Yüksel Çakır katıldı.

Vali Erkmen ve beraberindeki heyet, Zorlu Doğal Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap ve İşletme Müdürü Yüksel Çakır'dan işletme hakkında brifing aldı. Heyet daha sonra tesisi gezerek konularında uzman personel tarafından işletme hakkında bilgilendirildi. Ziyaretin sonunda bir açıklama yapan Vali Erkmen, tesisin özelleştirildiği zaman 5 -6 megawatlık bir üretim kapasitesine sahip olduğunu, ancak bugün itibariyle üretilen elektriğin 14-15 megawatt düzeyine eriştiğini açıkladı. Erkmen, "Buna ilave olarak da 60 megavatlık yeni bir santralin kurulması yönünde çalışma başlatıldığını memnuniyetle gördük. Jeotermal enerji bizim için çok önemli. Ülkemizin en büyük kaynaklarından biri değerlendirilmiş oluyor. Bizim amacımız ülke ekonomisine katkısı yanında bu suyun kendi bölgemiz ekonomisine de katkı sağlamasıdır." dedi. Vali Erkmen ayrıca jeotermalde borularda oluşan kabuklaşma ve tortu konusunda firmanın bir formül geliştirerek kabuklaşmayı ortadan kaldırdığını anlattı.

Zorlu Doğal Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap ise, 2008 yılında özelleştirme ile sahayı üzerlerine aldıklarını, 9 üretim kuyusu, 1 reenjeksiyon kuyusu bulunduğunu ve şu an santral için ihtiyaç olan buhar üretimini sağladıklarını söyledi. Santralin düşük kapasitesini maksimum seviyeye çıkardıklarını vurgulayan Kindap, "Çalışmalara başladık, 2012 senesinde 60 megavatlık projeyi üretime geçirmeye çalışacağız." diye konuştu. (CİHAN)