Zorba, Uzun Süre Ayakta Alkışlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Zorba, Uzun Süre Ayakta Alkışlandı

AA - Haberler | Güncel
Zorba, Uzun Süre Ayakta Alkışlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nde Nikos Kazancakis'in ünlü eseri "Zorba" sahnelendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nde Nikos Kazancakis'in ünlü eseri "Zorba" sahnelendi.

Dünyanın en popüler eserlerinden olan ve 35'ten fazla ülkede sergilenen eser, şef Bujor Hoinic yönetiminde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahnelendi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, gösterimin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, opera festivallerinin diğer şehirlerde devam edeceğini belirterek, "İlk festivalimiz İstanbul'daydı. Leyla Gencer'in öğrencisi ve dünyada çok sevilen bir soprano arkadaşımız Nino Machaidze'nin konseriyle festival başladı. Nino, benim de çok sevgili bir dostum. Daha sonra artık klasikleşen "Saraydan Kız Kaçırma" temsilimizde seyircimizle buluştuk. Ardından dünyanın şu anda en önemli birkaç tane 'La Traviata' prodüksiyonundan bir tanesi olan Macerata Opera Festivali'nin 'La Traviata' prodüksiyonunu getirdik." dedi.

Zorba eserinin yoğun istek üzerine İstanbul'a geldiğini aktaran Karahan, eserin yıllardır her yerde kapalı gişe oynadığını vurgulayarak, "Çok seviliyor. Hatta bu sene bir temsilimizi Congresium Ankara'da yaptık. 3 bin 200 kişilik salon tamamen doluydu. Çok sevildiği için Zorba'yı bu sene bütün festivallerde gezdiriyoruz. Bodrum, Efes ve Aspendos bale festivallerine de gidecek. Biz halkımızın istediğini vermekle yükümlüyüz. Halkımız bizden özellikle Zorba'yı talep ettiği için bütün festivallerimize bu sene götürüyoruz." ifadelerini kullandı

Murat Karahan, marka değerini yükseltecek prodüksiyonlar ve işler yaptıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ben iki gün önce Arena di Verona'da Turandot'un 'Calaf' eserini söyledim. Birinci yüzyıldan kalan 20 bin kişilik bir arena ve yüzyıldan fazla süren bir festivalden bahsediyoruz. Bir yıl önceden biletlerini satıyorlar. Neredeyse her yıl 100 temsil yapıyorlar. Artık marka değeri oldu. İşte bizim de amacımız, festivallerimizi marka değeri yapmak. Antalya'ya gelen bir turistin mutlaka 'Aspendos'ta opera veya bale seyretmeden gitmeyelim.' demesini sağlamak istiyoruz."

"Festival seneye 10. yılını kutlayacak"

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan da festivalin coşkulu bir final yaptığını belirterek, "Güzel bir kapanış oldu. Umarım 10. yılda yine hem nitelik hem nicelik olarak her geçen sene çok daha üst seviyelere çıkan bir festival olacak. Uzun yıllar devam eder. 10. yılını önümüzdeki yıl tamamlayacak. Uluslararası bir festival için çok genç bir festival sayılır. İstanbul uluslararası opera festivaline fazlasıyla layıktı. Umut ediyorum ki bundan sonra da çok daha güzel programlarda, daha güzel koşullarda ve daha büyük kalabalıklarla festivalimiz sürer gider." değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe izleyenlerin büyük ilgi gösterdiğine işaret eden Arıkan, "Okullar kapandı, sınavlar bitti. İstanbul'un boşaldığı günlerde bu salonu doldurmuş olmak da tabii ki keyif veren bir gurur. Salon tıklım tıklım doluydu. Zaten İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin de burada yapılan etkinlikleri hep dolu oluyor. Seyircilerimiz bizi hep destekliyor. Biz de mümkün olduğunca en iyileri onlara sunmaya çalışıyoruz. Umarım bundan sonra daha güzel temsiller ve festivaller yaparız." dedi.

Burak Kayıhan'ın "Zorba", Eren Keleş'in "John", Özge Onat'ın "Marina", David Khozashvili'nin de "Manolioes" karakterini yorumladığı eserin son şarkısı, izleyicilerin yoğun isteği nedeniyle 4 kez daha yorumlandı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda izlenebilecek eseri Armağan Davran ile Volkan Ersoy sahneye koydu.

İzleyiciler, performansın sonunda sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı.

10 Temmuz'da "Romeo ve Jüliet" sahnelenecek

Kapanışı "Zorba" ile yapılan festivale gösterilen ilgi nedeniyle 10 Temmuz'da "Romeo ile Jüliet" balesi izleyiciyle buluşacak.

William Shakespeare'in aynı adlı eserinden esinlenilerek sahneye uyarlanan eseri, İzmir Devlet Opera ve Balesi sergileyecek.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title