'Zorba' Aspendos'ta Sahnelendi

'Zorba' Aspendos'ta Sahnelendi

Antalya'da bu yıl 19'cusu düzenlenen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali kapsamında sahnelenen "Zorba" balesi, yoğun ilgi gördü.

'Zorba' Aspendos'ta Sahnelendi

Antalya'da bu yıl 19'cusu düzenlenen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali kapsamında sahnelenen "Zorba" balesi, yoğun ilgi gördü.

Nikos Kazancakis'in ünlü romanından uyarlanarak Mikis Theodorakis'in eşsiz müzikleriyle sahneye taşınan "Zorba" adlı bale, Aspendos Antik Tiyatrosu'nda sanatseverlerle buluştu. Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Bale sanatçılarının ortak prodüksiyonu ile sahneye konulan eserde "Zorba" karakterini 52 yaşındaki efsane bale sanatçısı Irek Mukhamedov canlandırdı. Yoğun ilgi gören eserin bitiminde izleyicileri selamlayan sanatçılar, sahnede alkışlar eşliğinde sirtaki yaptı. Orkestrayı yöneten şef Vladamir Lungu'nun da, selam verdikten sonra sirtaki yapan dansçılara eşlik etmesi renkli görüntüler oluşturdu. Festivalin en güzel final sahnelerinden birinin yaşandığı gecede sanatçılar, başarılı performanslarıyla beğeni kazındı.

Gösteride Samsun ve Mersin Devlet Opera ve Balesi dansçılarından Barış Erhan "John", Nazmiye Khozashvili "Marina", Boğaçhan Bozcaada "Manolioes" ve Arzu Kaya "Madam Hortan" karakterlerini canlandırdı. Librettosu ve koreografisi Lorca Massine'ye ait olan eseri Anna Krzyskow sahneye koydu. Dekor tasarım Seyhan Atamer, kostüm tasarım Aydan Çınar, ışık tasarım Tarı Deniz imzasını taşırken, eserin koro şefi ise Serhat Kaya.

Bu yıl iki aşamalı olarak düzenlenecek Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin ilk yarısı da "Zorba" balesi ile tamamlanmış oldu. 3 Eylül'de Çin Pekin Operası'nın sahneleyeceği "Madam Butterfly" ile ikinci yarısı başlayacak olan festivalde, festivalin ev sahibi olan Antalya Devlet Opera ve Balesi 6 Eylül'de Lucia Di Lammermoor'u sahneleyecek. Hemen ardından Devlet Opera ve Bale Toplulukları 10 Eylül'de "Kuğu Gölü" balesi ile izleyicilerin karşısında olacak. Festival kapanışı ise 15 Eylül'de Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği "Tannhauser" operası ile olacak. - ANTALYA