Zonguldak: TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Toptan'dan Yasa Teklifi Açıklaması

Zonguldak: TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Toptan'dan Yasa Teklifi Açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, Türk Ceza Kanunu'nda (Tck) Çok Önemli Değişiklikler Yapıldığını Belirterek, Çok Eşlilik, Reşit Olmayanla Cinsel İlişki, Cinsel Taciz, Çevrenin Kirletilmesi, Din Hizmetlerini Kötüye Kullanma Gibi 87 Değişik Suç Türünün Kamu Davasının 5 Yıl Erteleyen Yasa Teklifinin Bayramdan Sonra Görüşüleceğini Söyledi.

Zonguldak: TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Toptan'dan Yasa Teklifi Açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) çok önemli değişiklikler yapıldığını belirterek, çok eşlilik, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, çevrenin kirletilmesi, din hizmetlerini kötüye kullanma gibi 87 değişik suç türünün kamu davasının 5 yıl erteleyen yasa teklifinin bayramdan sonra görüşüleceğini söyledi.

Memleketi Zonguldak'ta Valilik tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katılan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, TCK'da çok önemli değişiklikler yapıldığını belirterek, ceza mevzuatına, ceza hükmünü içeren diğer yasaların da uydurulması gerektiğini ifade etti. Hazırlanan 650 maddelik ceza uyum kanununun komisyonda görüşülüp kabul edildiğini, genel kurula geldiğini kaydeden Toptan, CHP'nin engellemesi üzerine paketin içerisinden 42 maddeyi çıkarıp TBMM'ye kanun teklifi olarak sunmak üzere görüşeceklerini vurguladı.

Kanun teklifiyle ilgili 3 tane yeni çok önemli müessese geldiğini belirten Toptan, "Bunlardan bir tanesi uzlaşma müessesesi. Bazı basit suçların uzlaşmayla mahkemeye gelmeden çözümlenebilmesini sağlayan bir imkan getiriyoruz. Taraflar savcılık ya da mahkeme aşamasında anlaşabiliyorsa suç ortadan kalkacak ve hüküm verilmeyecek. Diğeri ise deliller toplandıktan sonra iddianame aşamasından sonra savcı bu kişinin suç işlemeyeceği kanaatine varırsa, iddianameyi tanzim etmeyecek. Üçüncü müessese olarak hükmün ertelenmesi söz konusu. Yargılama bitecek, hüküm açıklanacağı sırada mahkeme şayet bu kişiyle ilgili müspet bir kanaate varırsa hükmü açıklamayacak. 5 yıl süreyle tecil edecek" dedi.

Toptan, hükmün açıklanmasıyla ilgili 2 yıllık hüküm tesisinin çok olduğu yönünde endişeleri bulunduğunu ifade ederek, "Bu konuyu bayramdan sonra tartışacağız. Kapsamla ilgili yeni bir düzenleme yapabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: İHA