Zonguldak'ta 'Taksim Gezi Parkı' Protestosu

Zonguldak'ta 'Taksim Gezi Parkı' Protestosu

Zonguldak'ta, yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar protesto edildi.

Zonguldak'ta 'Taksim Gezi Parkı' Protestosu

Zonguldak'ta, yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar protesto edildi.

Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen eyleme, yaklaşık bin kişinin katıldığı belirtilirken, Zonguldak İsmet Paşa Parkı'nda toplandı. Eyleme, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, CHP Zonguldak İl Başkanı Halil Furat ve KESK'e bağlı sendika başkanları ve üyeleri ile üniversite öğrencileri katıldı.

Eylemde konuşma yapan Zonguldak Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara tepki gösterdi. Kaymakçı, "Taksim Gezi Parkı'nın bilim, teknik ve hukuk kurallarını hiçe sayarak hazırlanmış bir proje ile talan edilmesi ve bu durum karşısında demokratik tepkilerini gösteren insanlara karşı gerçekleşen polis saldırısı, bu gerçeği kamuoyunun gözleri önüne acı bir biçimde bir kez daha sermiştir. Dört günden beri İstanbul'da yaşananlar, sermaye ve rant için doğanın katledilmesine karşı çıkan halka uygulananlar bunun en açık kanıtıdır. Zonguldak Demokrasi Platformu olarak Taksim Gezi Parkı'nda süren direnişin yanında, doğa ve kentlerin yağmalanmasının karşısında olduğumuzu buradan duyuruyoruz. Yaşam alanlarımız için günlerdir canla başla mücadele eden insanlarımızın mücadelesini yürekten selamlıyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından eylemciler, Zonguldak'ın tek caddesi olan Gazipaşa'da ters yönden, AK Parti İl Başkanlığı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında trafik dururken; eylemciler, araçların arasından yürüdü. AK Parti İl Başkanlığı önüne kadar gelen kalabalık, burada kısa bir slogan attıktan sonra, tekrar İsmet Paşa Parkı'na yürüdü. Bir süre burada da slogan atan grup, yine aynı caddede ters yönde yürüyerek, AK Parti İl Başkanlığı önüne kadar yürüdü. Eylemciler, burada bir müddet slogan attıktan sonra yeniden İsmet Paşa Parkı'na yürüdü. Yaklaşık 60 kişilik grup, parkta beklemeyi sürdürüyor. - ZONGULDAK