Zonguldak'ta Parti İl Başkanlarından Yerel Basına Destek

Zonguldak'ta Parti İl Başkanlarından Yerel Basına Destek

Zonguldak'taki Siyasi Parti İl Başkanları, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bayındırlık Alt Komisyonu'nda Kabul Edilen "Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın Yasalaşması Halinde Anadolu Basınının Büyük Darbe Alacağını Savunarak, Tasarının Geri Çekilmesini İstediler.

Zonguldak'ta Parti İl Başkanlarından Yerel Basına Destek

Zonguldak'taki siyasi parti il başkanları, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bayındırlık Alt Komisyonu'nda kabul edilen "Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın yasalaşması halinde Anadolu basınının büyük darbe alacağını savunarak, tasarının geri çekilmesini istediler.

AK Parti Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar, yerel basının bölgenin olmazsa olmaz yayın araçlarından biri olduğunu belirterek, "Yerel basın her bölgenin olmazsa olmaz yayın araçlarından bir tanesidir, biz öyle görüyoruz. Çünkü bizler de siyasetçi olarak her ortamda ve platformda yapmış olduğumuz çalışmalarımızı yerel basınımız sayesinde halkımıza duyurma imkanı buluyoruz. Tabi son İhale Kanunu ile ilgili yapılması planlanan değişikler yerel basının ekonomik anlamda bir takım desteklerinin çekilmesi yerel basınımızın çekeceği sıkıntıları da ortaya koymuş oluyor açıkçası. Yerel basınımızın işte İhale Kanunu'ndaki bir takım değişiklikleri komisyonlarda daha detayına inilerek ve herkesin de bu işi yapmasının önünü engellemek şartıyla gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Çünkü küçücük bir ilimizde 15-20 tane gazete ilan almak için altyapı hazırlayarak bir takım çalışmalar yapıyor ve o zamanda yerel gazete statüsünü alıyor, ondan sonra ticari amaçla kullanıyor. Bunun önüne geçilerek gerçekten yereldeki hizmetleri toplumla ve halkla paylaşacak, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin çalışmalarını o bölgedeki hizmetleri, eleştirileri ve takdirleri paylaşabilen yerel gazetelerimizi devletimizin desteklemesi lazım diye düşünüyorum. Ama böyle bir şey varsa gerçekten yerel gazetelerimizi sıkıntıya sokacak. Ama komisyonlarda bir takım girişimlerde bulunarak milletvekillerimizin, sivil toplum örgütlerimizin ve sizlerin de bu konunun vahametini ve önemine binaen bir takım girişimlerde bulunmanız gerekiyor. Ben şahsen Zonguldak İl Başkanı olarak konuyla ilgili bir takım araştırmalar yapıp ilgili milletvekili ve komisyonlarımıza kendi düşüncelerimi aktaracağım" dedi.

CHP Zonguldak İl Başkanı Osman Yayla da Anadolu basının ayakta zor durduğunu söyleyerek, büyük holdinglere ait basının biraz yaşama şansının olduğunu dile getirdi. Yayla, "Gün geçmiyor ki sansasyon oluşturacak belli hak ve özgürlüklerin özünü hançerleyecek bir olaya rast gelinmesi veya böyle bir olay yaşanmasın. Her gün değişik bir gündem. Hem de değer itibariyle bir önceki gündemi aratmayacak bir gündem yaşanıyor maalesef. İşte son günlerde ülke halkının sesini kısma, görmemesini temin etme, kulağını tıkama gibi bir faaliyete girişiliyor. Haliyle bizim bilhassa Anadolu basınının ayakta durabilmesi zaten hayli zor. Çok büyük holdinglere ait basının belki biraz yaşama şansı var, onun dışındaki basının nefes alma durumu bile şu andaki ortamda mümkün değil. Bunları ayakta tutabilecek resmi ilan gelirleri ve buna benzer sair küçük gelirleri içeren gelir birimleridir. Devlet olarak çıkarılacak yasayla veya bir düzenlemeyle bunlar kesilir veya yok edilirse ne olacak, o basın kendiliğinden ölüme mahkum edilecek. Onun yok edilmesi demek insanımızın ve halkımızın sesinin yok edilmesi demek, gözünün yok edilmesi demek, onların dertlerinin ülke çapında dile getirilmemesi demektir ve bunu tasvip etme imkanı yoktur. Bugün eğer Türkiye'de önem sırasına göre gündem belirlersek bunlara sıra gelmesi zaten mümkün değildir ve böyle bir şeye de ihtiyaç yoktur. Eğer bu konularda belli bir aksaklık veya ufak-tefek bir şeyler varsa yasal düzenlemelerle veya diğer idari kararlarla bunlar düzeltilir. Buna karşı gerekli mücadele verilecektir ve verilmeye de başlanmıştır. Yerel basınımızın bugün siyah sayfalarla neşredilmesi girilecek olan mücadelenin ilk başlangıcı ve örneklerinden bir tanesidir. Bundan sonraki süreci de hep beraber izleyeceğiz ve ana muhalefet partisi olarak üzerimize düşeni yaparak bu mücadelenin içerisinde yer alacağız" diye konuştu.

DYP Zonguldak İl Başkanı Turgut Hamzaçebi ise, tasarının geri çekilmesini isteyerek, "TBMM Bayındırlık Alt Komisyonu'nda kabul edilen ve görüşülmek üzere Meclis'e gelerek yasalaşması planlanan yasayı kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu tamamen Anadolu basınının sesinin kesilmesiyle ilgili olarak çıkartılacak bir yasadır ve bunu biz böyle kabul ediyoruz. Ancak yasayla birlikte mağdur olacak insanlar haklarını arayacaktır. Bu yasa çıktığı zaman belli bir kesimin bu yasayla birlikte yıpranacağı ortadadır" dedi.

Anavatan Partisi İl Başkanı Yüksel Çelik ve Saadet Partisi İl Başkanı Necdet Sarı da, yasanın iptal edilmesini istedi.

(ET-NÇ-Y)

Kaynak: İHA