Zonguldak'ta Çinekop Bereketi

Zonguldak'ta Çinekop Bereketi

Karadeniz'in Soğuması, Yunus Balıklarının Kovalaması Nedeniyle Çok Miktarda Çinekop Balığının Limana Dolduğu Belirtildi.

Zonguldak'ta Çinekop Bereketi
01.01.2010 19:07 | Son Güncelleme: 01.01.2010 19:07

Zonguldak'ta çinekop bereketi yaşanıyor. Karadeniz'in soğuması ya da yunus balıklarının kovalaması nedeniyle çok miktarda çinekop balığının limana dolduğu belirtildi.

Zonguldak Limanı'nın bol miktarda çinekop balığıyla dolduğu haberini alan amatör balıkçılar oltalarını alıp limana akın etti. 2010 yılının balık açısından umutlu geçeceğine inanan balıkçılar hazırlıklarını sürdürürken, amatör balıkçılar da makara ve çapaları ile limana geldi. Liman içerisinde avlanan balıkçıların oltalarına ilk kez çinekop balığı takıldı. Balıkçılardan bazıları çinekop bereketini denizin aniden soğuyup liman içerisindeki suların sıcak olmasına, bazıları ise yunusların kovalamasına bağladı.

Kentte dekorasyon işi yapan Yaşar Bak isimli amatör balıkçı, yeni yılın ilk gününde balık tutacağının hiç aklından geçmediğini belirterek, "Ne hikmetse limana çinekop balığı dolduğunu öğrendim. Hemen oltamı alıp buraya geldim. Artık denizin sıcak olması mı, açıklarda suların serinliği mi yoksa yunus balıklarının kovalaması mı bilmiyorum ama limanda olatyla bir kova yakaladım. Oldukça keyifli oluyor." dedi.

Hamza Çalık isimli vatandaş da makaralı oltayla bol miktarda çinekop tuttuğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Normalde bu kadar amatör balıkçıyı limanda oltayla balık tutarken göremezsiniz. Çinekopu duyan limana akın etti. Tabi bizler de nasiplendik. Balığın neden limana dolduğunu tam olarak bilmiyorum."

(CİHAN)

Kaynak: CHA

title