Zonguldak: Rauf Denktaş Zonguldak'ta

Zonguldak: Rauf Denktaş Zonguldak'ta

Atatürkçü Düşünce Derneği (Add) Zonguldak Şubesi Tarafından Atatürk Haftası Sebebiyle Düzenlenen "Emperyalizmin Türkiye Kuşatması" İsimli Panele Katılan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Kıbrıs'a Türkiye Gelmeseydi, Orada Bugün Tek Bir Türk Kalmazdı" Dedi.

Zonguldak: Rauf Denktaş Zonguldak'ta

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şubesi tarafından Atatürk Haftası sebebiyle düzenlenen "Emperyalizmin Türkiye Kuşatması" isimli panele katılan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Kıbrıs'a Türkiye gelmeseydi, orada bugün tek bir Türk kalmazdı" dedi.

Panelde ilk olarak kürsüye çıkan Mümtaz Soysal, Türkiye'nin her alanda emperyalizmin ve emperyalist ülkelerin kuşatması altında olduğunu savundu. Daha sonra alkışlar eşliğinde mikrofonu alan Denktaş'ın konuşması, sık sık alkış ve sloganlarla bölündü. Rauf Denktaş, konuşmasının başında AB'nin Kıbrıs'ı meşru hükümet olarak üye yapmasını eleştirerek, bakış açılarının ve davranışlarının da Kıbrıs'ta hiç Türk'ün bulunmadığı yönünde olduğunu söyledi. Emperyalist ülkeler için Kıbrıs'ın önemini anlatan Rauf Denktaş, "Emperyalist ülkelere Kıbrıs lazımmış. Çünkü petrol kuyularının İslam devletlerinin elinde olması işlerine gelmiyor, kontrol etmek istiyorlar. Onun için Kıbrıs'ı en uygun yer görüyorlar. Türkiye NATO üyesi, diğer üyelerin canı tehlikeye girdiğinde yardımına gelecektir. Emperyalizmin dostu yoktur. Çıkarı vardır. 1963-1974 yıllarında Kızılay yardımları gelmese açlıktan ölürdük. ABD yardım için parmağını bile oynatmadı. Çünkü siyasetten bizim çökmemizi, teslim olmamızı ve Kıbrıs'ın Yunanistan'a gitmesini istiyordu" diye konuştu.

Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde toplu soykırım yapıldığını ifade eden Denktaş, "Türkiye gelmeseydi, evlatlarını feda etmeseydi bugün Kıbrıs'ta tek bir Türk kalmayacaktı. Makaryos'un beyanatı var. Popaladapulos'un ABD'ye 'Türkiye Kıbrıs Türklerini kurtarmaya gelirse kurtaracak tek bir Türk bulmayacaktır' yazılı mektubu var. Türkiye geldi diye, 4-5 köyün masum insanları 16 günlük bebekler dahil çocuk, genç ve yaşlılar, katledilerek toplu halde mezarlara gömüldü. AB'nin bizim normlarımıza uyuyor, meşru hükümet dediği Kıbrıs hükümeti, eli kanlı terörist idare ve toplu mezarlar yapımcılarıdır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından panelistler, seyircilerin sorularını cevapladı. ADD Zonguldak Şubesi Başkanı ve Oturum Başkanı Erol Sarıal'ın panel sonuç bildirgesini okumasıyla panel sona erdi. ADD Başkanı Sarıal, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Başkanı Osman Sav ve bazı vatandaşlar, Dentaş ve Soysal'a hediye verme yarışına girerken; içerisinde öğretmenler, gazeteciler, sivil toplum örgütleri ve sendika temsilcilerinin de bulunduğu bir çok vatandaş da Denktaş ile resim çektirmek için yarıştı.

Kaynak: İHA