Zonguldak'ın Muslu Beldesine Yapılacak Ek Termik Santral

Zonguldak'ın Muslu Beldesine Yapılacak Ek Termik Santral

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

CHP'li 20 milletvekilinin de katılacağı ÇED toplantısı, Muslu Belde Belediye Başkanı Adıyaman ile bazı vatandaşların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerini salona almaması nedeniyle yapılamadı.

CHP'li 20 milletvekilin de katılacağı Muslu beldesine inşa edilecek ek termik santrale ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin salona alınmaması nedeniyle yapılamadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın başkanlığında 20 kişiden oluşan milletvekili heyeti, ÇED toplantısının yapılacağı Muslu Beldesi Belediye Düğün Salonu'na geldi.Belde Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman ile bazı vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerini salona girmesine izin vermedi. Bunun üzerine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, toplantının yapılamadığına yönelik tutanak hazırladı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, burada vatandaşlara hitap ederek, Türkiye'deki en büyük mücadelenin çevre konusunda olduğunu söyledi.

Doğudan batıya, Türkiye'nin talan edildiğini iddia eden Ağbaba, "Bugün de burada yaşam hakkımız elimizden alınıyor. Bu yaşam hakkımızda Zonguldaklıların yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu bölgede Bartın'dan Zonguldak'a kadar 12 termik santral yapılması planlanıyor. Bunun anlamı, 'Karadeniz Bölgesinin yok edilmesi' demektir. Bir bölgede kuşlar yoksa orada hayatın olmadığını görürüz" diye konuştu.

Ağbaba, son dönemde Türkiye'nin her yerinde insanların yaşam haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını öne sürerek, şu ifadeleri kullandı; "İnsanlar, birilerinin kar hırsı uğruna yok edilmeye çalışılıyor. Bu toprak Türkiye'nin en zengin topraklarıdır. Bu topraklarda yaşan insanlar da ülkemizin en cesur insanları... Burada kurulacak termik santral buradaki insanları zenginleştirmeyecek, sadece birilerini zengin edecek. Birilerini zengin etmek için sizlerin yaşama hakları elinden alınamaz."

Zonguldak'ın Muslu Beldesine Yapılacak Ek Termik Santral
Zonguldak'ın Muslu Beldesine Yapılacak Ek Termik Santral
Zonguldak'ın Muslu Beldesine Yapılacak Ek Termik Santral

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title