Zonguldak: Başbakan Erdoğan Zonguldak'ta...(3)

Zonguldak: Başbakan Erdoğan Zonguldak'ta...(3)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ta gün boyu süren programının sonunda, Belediye tarafından düzenlenen toplu nikah ve sünnet törenlerine katıldı. Nikah töreninde halka hitap eden Erdoğan, hortumları kestikleri için milyarlarca dolar borcu ödeyebildiklerini söyledi.

Zonguldak: Başbakan Erdoğan Zonguldak'ta...(3)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ta gün boyu süren programının sonunda, Belediye tarafından düzenlenen toplu nikah ve sünnet törenlerine katıldı. Nikah töreninde halka hitap eden Erdoğan, hortumları kestikleri için milyarlarca dolar borcu ödeyebildiklerini söyledi.

Zonguldak Belediyesi tarafından TIR Parkı'nda düzenlenen toplu nikah törenine katılan Başbakan Erdoğan, burada çok sayıda partili ve vatandaşa hitaben bir konuşma yaptı. Uzun ince bir yolda, gece gündüz ilerlediklerini kaydeden Erdoğan, "3.5 yıldır bu yolu gidiyoruz. Niyet hayır, akıbet hayır diye bu yola çıktık. Hiç merak etmeyin, hayırlı biter" dedi. Göreve geldiklerinde önemli bir borç yükü devraldıklarını belirten Erdoğan, hortumcuların önünü keserek, bu borçları ödediklerini kaydetti. Erdoğan, "Biz göreve geldiğimizde siz devletten, Zorunlu Tasarruf Mevduatı adı altında toplanan 14.5 katrilyon lira alacaklıydınız. Göreve gelenler bu parayı hep kaynağından kesmişler. Size hep, çok para kazanacağınız söylenmiş. Biz göreve geldiğimizde, bu fonda para olup olmadığını merak ettik. Baktık ki yerinde 14.5 katrilyonluk kağıt var. Para hortumculara gitmiş. Hortumculara 46 milyar dolar gitti. Bugünkü rakamla 69 katrilyon lira. Devlet vatandaşına borçlu olamaz. Bu ay son taksiti vereceğiz. 14.5 katrilyonu, işçiye memura ödemiş olacağız. Ayrıca İmarzedeler vardı. Onların da 8.5 katrilyon alacağı bulunuyordu. Onu da ödemeye başladık. 6.5 katrilyon ödedik. Ocak 2007'ye kadar da ödeyeceğiz. IMF'ye de borç vardı. Bizden önceki bütün hükümetler 24 milyar dolar borçlanmış. Şimdi bu rakam 11 milyar dolara kadar düştü. Merkez Bankası'nda biz göreve geldiğimizde 26 milyar dolar para vardı, şimdi 58 milyar dolar var. Bunlar, hep hortumların kesilmesi ile ödendi. Kesilmeseydi bunların hiçbiri olmazdı. Bunların yanında yatırımlar da devam etti. Türkiye'nin dört bir yanındaki fakir fukaraya kömür dağıttık. Önümüzdeki yıldan itibaren de lise öğrencilerinin kitaplarını ücretsiz dağıtacağız. Haydi Kızlar Okula kampanyası başlattık. Kız çocuklarına 39, erkek çocuklarına ise 28 YTL destek verdik. 3 yılda 75 bin derslik bitirdik. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında bilişim teknolojisi sınıfı olmayan okul kalmayacak. Köylere de destek projesi kapsamında 2 katrilyon ayırdık. Türkiye'de önümüzdeki yıl sonuna kadar yolu ve suyu olmayan köy bırakmayacağız. Toplu Konut İdaresi olarak da çok ciddi çalışmalar içindeyiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, en ciddi adımlardan birinin de enerji havzası olan Zonguldak'ta ciddi bir istihdam alanı doğacağını belirtti. Erdoğan, bundan da önemli sonuçlar alacaklarına inandıklarını söyledi. Yolsuzluklarla mücadelede başarılı olduklarını kaydeden Erdoğan, yoksullukla, yasaklarla ilgili de önemli mesafeler kat ettiklerinin altını çizdi. Erdoğan, şu anda Türkiye'de düşünce suçundan dolayı cezaevinde hiç kimsenin bulunmadığını söyleyerek, bunun Kopenhag siyasi kriterleri ile aşıldığını belirtti. Erdoğan'a konuşması sırasında Ercan Berber isimli bir vatandaş bağırarak tepki gösterdi. Ercan Berber, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) işçi alınmasının gündemde olduğunu ancak, Siirt'ten TTK'ya alınmak üzere 200 kişinin getirildiği yönünde söylentiler bulunduğunu belirtti. Vatandaşın, "İş istiyorum. Ben buradayken, Siirt'ten işçi alınmaz. Bize iş verin" diye bağırması üzerine Erdoğan, "Doğru araştırın, böyle bir şey yok" yanıtını verdi.

Erdoğan'ın konuşmasının ardından ise nikah törenine geçildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Notar ile AK Parti Zonguldak İl Başkanı Celil Uzun'un şahitliğinde 10 çiftin nikahı kıyıldı.

Başbakan Erdoğan, nikah töreninin tamamlanmasının ardından Zonguldak'tan ayrıldı.

Kaynak: İHA