Ziya Doğan: Puan Kaybına Tahammülüm Kalmadı

Maç Sonları Soru Almadığı Basın Toplantıları Haricinde Toplantı Düzenlemeyen Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Kulübün Resmi İnternet Sitesine Bir Açıklama Yaptı.

Ziya Doğan: Puan Kaybına Tahammülüm Kalmadı

Maç sonları soru almadığı basın toplantıları haricinde toplantı düzenlemeyen Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, kulübün resmi internet sitesine bir açıklama yaptı.

Doğan, takım olarak bir arada çalışamadıklarını vurgulayarak, ¨Bu hafta da en azından 8 oyuncumuzdan yoksunduk. Geçmişte de Çarşamba-Pazar maçları oynamıştık. Ancak, Milli takımdan oyuncularımızın sağlam dönmeleri nedeniyle mutluyuz. Bu da sıkıntılı dönemimizde sevindirici bir gelişme¨ dedi. Doğan, geçen haftaki Antalyaspor maçını da değerlendirerek, ¨Takımımızın ilk 45 dakikalık bölümdeki performansı, pozisyon zenginliği, oyuna asılması ve temposu beni çok mutlu etmişti. İkinci yarıda ağır bir saha vardı ve rakip de çok kapandı. Tam istediklerimizi yapamasak da baskılı bir oyun oynadık. Tek eksiğimiz goldü. Sayılmayan goller ve penaltı pozisyonları vardı. Eğer öne geçsek belki rakip açılacak ve biz de galibiyete ulaşacaktık. Bu da bize büyük moral olacaktı. Normalde kazandığımız maçlardan sonra bile futbolcularımı eleştiririm ama bu maçla ilgili fazla bir şey söyleyemedim. Oyuncularıma `Bu karşılaşmanın fazla eleştirisi olmaz` dedim; çünkü çok istekli ve gayretlilerdi¨ dedi.

SİNİRLİ DEĞİLİM
Kamuoyunda çok sinirli olduğu yönünde yorumlar yapıldığına da değinen Doğan, ¨Bunu yüz ifademe bakarak söylüyorlar. Eskişehirspor karşısında 1-0 yenik durumda rakibe 3-4 gollük pozisyon veriyorsak, böyle bir ortamda herhalde kahkaha atmam beklenemez. Hatta geçmiş yıllara oranla çok daha sakin olduğumu söyleyebilirim. Kamuoyu bunu böyle bilmeli. Şimdi ekibimizle birlikte sorunları konuşuyor, tartışıyor ve en doğru işleri yapmaya çalışıyoruz. Oyuncularımla aramda son derece sağlıklı bir iletişim var. Çok kötü oynadığımız maçtan sonra futbolcularımla özel bir görüşme yaparım. Onlar ertesi gün antrenmana hiçbir şey olmamış gibi çıkarlar. İnsanlar genellikle maçtan sonraki ilk idmana gelmedikleri için durumu net kavrayamıyorlar ve `Takım moralsizdir`, `Hoca sinirlidir` diye fikir yürütüyorlar. Oysa benim oyuncularımla aramda sağlıklı bir iletişim var¨ diye konuştu.

PUAN KAYBINA TAHAMMÜLÜM YOK
Ligde herkesin herkesi yeneceği bir düzene gelindiğini ifade eden Doğan, ¨Bu durum Türk futbolu açısından sevindirici ama büyük takımlar için dezavantaj. Herhalde şampiyonluğa oynayan takımların bu kadar puan kaybettiği bir sezon daha olmamıştır. Sivasspor`un iyi bir kadrosu var, geçen haftadan da moralliler. Kendi seyircileri önünde avantajlarını kullanmak isteyeceklerdir. Biz de Antalyaspor`la bulamadığımız morali bu maçla kazanmak istiyoruz. Sonuçlara endeksli olmadığımızı söylüyoruz ancak puan kaybına da tahammülümüz kalmadı. İnşallah Sivasspor`u orada yeneceğiz¨ dedi.

Doğan, medyada Szymkowiak`ın gözden çıkarıldığı yönünde yer alan haberlerle ilgili de şunları söyledi: ¨Szymek`i buraya Trabzonspor`daki bir önceki dönemimde tavsiye etmiş ancak alamamıştım. O iyi bir oyuncu fakat bir kriz dönemi yaşıyor. Bu dönem benden önce de varmış, şimdi de devam ediyor. Kulübümüz kendisini kazanmak için gereken her şeyi yaptı. Ancak Szymek`in de gayret göstermesi gerekli. Ona `Hangi şartlarda olursa olsun, sana kim teklif yaparsa yapsın, biz seni göndermeyeceğiz; buraya konsantre olman lazım` dedik. Bunun karşılığı olarak kendisi de çok daha iyi çalışmaya başladı. Szymek ikinci yarıda farklı bir oyuncu olarak adından söz ettirecek. Aslında biz bir mantalite değişikliği sağlamak için yönetim kuruluyla birlikte karar aldık. Takımımıza, şehre alışamayan bir oyuncu olabilir ve gitmek isteyebilir. Bu türlü oyuncu sahaya çıkacak, en iyi şekilde verimini verecek ve sezon sonunda `Ben alışamadım, bana kolaylık gösterin` diyecek. Bunu sadece Szymek için söylemiyorum. Türkiye`de böyle bir imaj yerleşmiş. Yabancı oyuncu geliyor, parasını alıyor, sonra da `Alışamadım` deyip gitmek istiyor. Böyle yapmaya hakkı yok, gelirken iyice düşüneceksin. Buna müsaade edilmemeli. Lig oynanırken oyuncu sorunlarını bahane ederek gitmek istemesin. Buna izin vermeyiz¨ dedi.

ELEŞTİRİLERE AÇIĞIM
Bazı çevrelerde takıma fazla yüklenme yapıldığı yönünde görüşler dile getirildiğini de vurgulayan Doğan, ¨Bunlara ancak insaf denir. Söylenenlerin tam aksine, geldiğimden beri çarşamba-pazar maç oynamaktan takıma yeterli yükleme yapamamanın sıkıntısı içerisindeyim. Bilimsel açıdan da bakarsanız böyle bir dönemde oyunculara yüklenemezsiniz. Şu anda yapmamız gereken idman yoğunluğunun yüzde 40`ını gerçekleştirebiliyoruz. Antrenmanlarımızı izleyenler bu gerçeği görürler. Ayrıca kamuoyunda tüm medyayı hedef almışım gibi bir hava estirilmeye çalışılıyor. Birkaç kişinin yaptığı hatalar bütün medyaya yansıtılmasın. Bu fikre katılıyorum. Olumlu tavır gösterenlerle tabii ki zamanla bir araya geleceğiz. Basını dışlamamız söz konusu değil. Ayrıca biz eleştirilere açığız. Beni eleştirenlerin hepsine saygı duydum. Ancak halk da oyuncu da yanlış haberlerden etkileniyor ve camia bundan zararlı çıkıyor. Biz aslında görsel medyaya eskisinden çok daha fazla çıkarak kamuoyunun görüşlerimizi kendi sesimizden duymasını istediğimizi de vurguladık¨ dedi.


Ömür AVCI - TRABZON/ DHA