Zirve Yayınevi Davası'nın Duruşması Sona Erdi

Zirve Yayınevi Davası'nın Duruşması Sona Erdi

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde 3 Kişinin Öldürülmesiyle İlgili Duruşma Saat 19.00 Sıralarında Sona Erdi.

Zirve Yayınevi Davası'nın Duruşması Sona Erdi

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili duruşma saat 19.00 sıralarında sona erdi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, tutuksuz sanıklar Kürşat K. ve Mehmet G. ile tutuklu sanık Hamit Ç.'nin ifadeleri alındı. Diğer 4 sanığın ifadelerinin alınması ise bir sonraki duruşmaya bırakıldı. Hamit Ç., duruşmada verdiği ifadesinde, "Olaydan önce hava astsubaylığı için başvurdum. Olaydan sonra cezaevine girdikten sonra gardiyana bu olayın askeri okula girmemi engelleyip engellemeyeceğini sordum. Olaydan önce misyonerliğin ne anlama geldiğini bilmiyordum.

Hiçbirine kin ve nefret beslemiyordum" dedi. Hamit Ç., kendi avukatının sorusu üzerine, Uğur Yüksel'in elleri ve ayakları yerde bağlıyken, sıkılmış olan elini gevşetip rahat etmesi için başının altına poşet koyduğunu söyledi. Bunun üzerine salonda bulunan Necati Aydın'ın eşi Şemse Aydın, tepki göstererek, "Eşlerimizi kesmek için giden alçakları, onları rahat ettirme gibi böyle komik, saçma bir şey olamaz" dedi. Mahkeme Başkanı, Şemse Aydın'ı duruşma düzenini bozduğu gerekçesiyle salondan dışarı çıkardı.

Araya giren mağdur avukatları, Şemse Aydın'ın eşi öldürülen bir insan haliyle hareket ettiğini belirterek, tekrar salona alınmasını ve uyarı verilmesini talep etti. Mahkeme Başkanı da Şemse Aydın'ı tekrar salona aldırarak, meslek hayatında ilk defa böyle bir şey yaptığını, kimsenin duruşmanın ahengini bozmamasını istedi.

Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan Mehmet G.'nin tutuklanma talebini reddetti. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

(BK-OÇ-OK-Y)