Zirve Yayınevi Davası'nın 5. Duruşması Sona Erdi

Zirve Yayınevi Davası'nın 5. Duruşması Sona Erdi

Malatya'da, Zirve Yayınevi'nde 3 Kişinin Öldürülmesiyle İlgili 7 Sanığın Yargılandığı 5. Duruşma Sona Erdi.

Zirve Yayınevi Davası'nın 5. Duruşması Sona Erdi

Malatya'da, Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili 7 sanığın yargılandığı 5. duruşma sona erdi.

Malatya'da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi Şubesi'nde biri Alman uyruklu Telman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel'i öldürmek suçundan "silahlı terör örgütü kurmak, örgüt yöneticisi olmak, terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde birden fazla adam öldürmek, iş yeri dokunulmazlığını bozmak" iddiasıyla tutuklu yargılanan Emre G., Salih G., Cuma O., Abuzer Y. ve Hamit C. ile "terör örgütüne yardım ve yataklık" suçundan tutuksuz yargılanan Kürşat K. ve Mehmet G., 5. kez hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 13 saat süren duruşmada dinlenen Salih G., "Emre'yi 2.5 yıldır tanırım. Emre, Ocak 2007 başından itibaren Malatya'da misyonerlerin olduğunu, bunlarla mücadele edilmesi gerektiğini söylerdi. Emre bize ağabeyinin ünlü S.P. adlı şahsın yanında olduğunu, dayılarını Türkiye'de sözü geçen mafyalardan olduğunu söylüyordu. Ne zaman bir araya gelsek, misyonerlerden bahsediyordu. Asabi olduğu için zor kullanan birisiydi" dedi. Mahkeme başkanının kendisini Emre'den daha güçlü bir fizik ortaya koyduğunu söylemesi üzerine ise sanık, "Emre fiziki olarak yanımda küçük kalıyordu, ama ağabeyinden, dayısından bahsediyordu. Korktuğum için sözünden çıkmıyordum" ifadesini ileri sürdü. Olay günü Zirve Yayınevi'ne gitmeden önce Emre'nin babasına ait spor salonunda Emre'nin 'şükür namazı kılın" demesi üzerine namaz kıldıklarını anlatan Salih G., olayın tamamen Emre'nin yönlendirmesiyle olduğunu iddia etti.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, mağdur avukatlarının 'ihbar mektubuyla ilgili olarak bir ajansa gidin' talebini reddederken, yeni mağdur avukatlarının otopsi fotoğraflarını istemesini de geri çevirdi. Sanıkların sim kartlarını kullandığı mail numaraları bulunan telefonların kime ait olduğunu ve görüşme dökümlerinin istenmesi talebi ise 'dava dışı kişilerin özel yaşamına ilişkin olduğu' gerekçesiyle kabul edilmezken, İçişleri Bakanlığı'nın disiplin soruşturmasıyla ilgili raporunun mahkemeye getirilmesi ile ilgili talebi de davada yargılanan sanıklarla ilgisi bulunmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

Abuzer Y. ve Cumali Ö.'nün adli emanette bulunan telefonlarındaki isim, görüntü ve mesajların bilirkişiye incelendirilmesine karar veren heyet, Emre G.'nin doğum tutanağı ile anne, babası ve kardeşlerini bir arada gösteren aile nüfus tablosunun istenmesine karar verdi. Dosyadaki iletişim CD örneklerinin incelenmek üzere taraf avukatlarına verilmesine karar verilirken, Cumhuriyet Savcısı'nın 'yağmaya teşebbüs ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' iddiasıyla ek iddianame hazırlama talebi de kabul edildi.

Mahkeme heyeti, Zirve Yayınevi'ne ait olan ve olay sonrasında adli emanete alınan kitap ve CD'lerle cep telefonlarının iade edilmesine de karar verdi. Duruşma, 12 Mayıs 2008 tarihine ertelendi.

(BK-NÇ-OK-Y)