Zirve Üniversitesi'nde Sağlıkla İlgili Bölümler Açıldı

Zirve Üniversitesi'nde Sağlıkla İlgili Bölümler Açıldı

Zirve Üniversitesi'nde hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik bölümleri açıldı.2009 yılında kurulan Zirve Üniversitesi, yeni açılan bölüm ve fakülteleriyle büyümeye devam ediyor.

Zirve Üniversitesi'nde Sağlıkla İlgili Bölümler Açıldı

Zirve Üniversitesi'nde hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik bölümleri açıldı. 2009 yılında kurulan Zirve Üniversitesi, yeni açılan bölüm ve fakülteleriyle büyümeye devam ediyor.

Yeni açılan bölümler hakkında açıklama yapan Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, Türkiye'de ciddi anlamda hemşire açığının olduğunu belirtti. Kısa, "Türkiye'de her 10 kişiden 3'ü obez. Obezite ciddi bir sağlık sorunu. Bu nedenle beslenme ve diyetetik mezunlarına ihtiyaç bulunmakta. Aynı şekilde Türkiye'nin yüzde 12,29'u yani 8 milyondan fazla vatandaş özürlü. Rakamların bu kadar ciddi boyutta olması fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarına olan ihtiyacı arttırmakta. Üniversite olarak bu ihtiyaçlar doğrultusunda sağlık fakültesi bölümlerini açtık." dedi.

İpek Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan Zirve Üniversitesi fakülte sayısını 7'ye çıkarırken yeni bölümler açtı. Mühendislik, hukuk, eğitim, iktisadi ve idari bilimler, mimarlık ve iletişim fakültesinden sonra sağlık bilimleri fakültesini de açtı. Hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon ile beslenme ve diyetetik bölümlerini açan üniversiteye MF3 puan türüyle tercih yapılabiliyor.

BURSLU ÖĞRENCİ ALACAK

Bu yıl ilk öğrencilerini alacak olan bu bölümlerin puanları tercih eden öğrencilerin puan durumuna göre belirlenmiş olacak. Yüzde 100, yüzde 50 ve yüzde 25 burs seçeneklerininde olduğu bölümlerde ücretli okumak mümkün. Toplam kontenjanın 180 olduğu sağlık bilimleri fakültesinde hemşirelik bölümünün yıllık ücreti 9 bin lira, beslenme ve diyetetik ile fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinin yıllık ücreti 17 bin lira olarak belirlendi.

UZAKTAN EĞİTİM LİSANS PROGRAMI AÇILDI

Türkiye'de uzaktan eğitim lisans programları olan üniversite sayısı 50'ye çıktı. Uzaktan eğitim yüksek lisans programı bulunan Zirve Üniversitesi, lisans bölümleriyle de bu yıl ilk defa eğitim verecek. Yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bölümlerini uzaktan eğitim ile okumak isteyenler için tam burslu ve ücretli toplamda 50 kontenjan ayrıldı. Tüm uzaktan eğitim lisans programının yıllık ücreti ise 6 bin lira olarak belirlendi. Yönetim bilişim sistemleri TM 1, bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümleri MF4 puan türünde öğrenci alacak.