'Zina' Testine Tepkiler Sürüyor

'Zina' Testine Tepkiler Sürüyor

Amasya Kız Meslek Lisesi'nin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde Öğrencilere Yöneltilen Cinsel Yaşam ve Zina İçerikli Sorulara Tepkiler Sürüyor.

'Zina' Testine Tepkiler Sürüyor

Amasya Kız Meslek Lisesi’nin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde öğrencilere yöneltilen cinsel yaşam ve zina içerikli sorulara tepkiler sürüyor.

Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Saydam, bu durumun Milli Eğitim Bakanlığı’nda uygulanan siyasal kadrolaşmadan kaynaklandığını ileri sürerek, “Bu eğitim müfredatının dinci, gerici bir içeriğe dönüştürülmek istenmesinin bir örneğidir” dedi. Amasya Valisi Mehmet Celallettin Lekesiz de konuyla ilgili müfettiş görevlendirildiğini ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

Amasya Kız Meslek Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sınava giren öğrencilerin cinsel yaşam ve zina içerikli sorularla karşılaşması tepkilere neden oldu. Öğretmen Ahmet Aydın’ın test şeklindeki 25 sorulu sınav kağıdında yer alan çok sayıda soru ve ilginç cevap şıklarına tepkiler bugün de devam etti. 647 öğrencinin öğrenim gördüğü lisede sınava giren 40 öğrencinin şikayeti ile ortaya çıkan olay sonrası basına yansıyan konuyla ilgili Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Saydam, müfredatın dışında bir yaklaşımın ortaya konulduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Bu durum, Milli Eğitim Bakanlığı’nda uygulanan siyasal kadrolaşmanın ortaya çıkardığı atmosferin ve eğitim müfredatının dinci, gerici bir içeriğe dönüştürülmek istenmesinin bir örneğidir. İlimizde değişik okullarda eğitim bilimi ile alakası olmayan çeşitli tutumlar bazı ögretmenler tarafından sınıflara taşınmakta. Velilerin ve öğrencilerin rahatsızlıklarına rağmen bu örneklerin devam ettiği görülmektedir. Önemli olan eğitim müfredatının tamamı ile bilimsel bir içeriğe oturtulması ve uygulanmasıdır. Olayı ve yerini Eğitim-Sen olarak doğru bulmuyor ve kınıyoruz.”

CHP amasya İl Başkanı Nadir Ersoy da, olayın her yönü ile rezalet olduğunu söyleyerek, “Bu çağda, bu zihniyet, bu kafa yapısına ne denilir bilemiyorum. Ama görünen şu ki AKP zihniyeti ve milli eğitimde kadrolaşmanın sonucunda eğitim kurumlarımızın geldiği noktayı, bu olay ortaya koymaktadır” diye konuştu.

VALİ: SORUTURMA BAŞLATILDI

Amasya Valisi Mehmet Celallettin Lekesiz ise Basın Müdürlüğü aracılığıyla yaptığı açıklamada, bu tür olaylara asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Konuyla ilgili olarak müfettiş görevlendirdik. Olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatıldı. Gereken mutlaka yapılacaktır” dedi.

Kaynak: DHA