Zile'de 'Kınalı Ali' Anıtı Açıldı

Zile'de 'Kınalı Ali' Anıtı Açıldı

Tokat'ın Zile İlçesinde Belediye Tarafından Heykeltıraş Cahit Koşçoban'a Yaptırılan 'Kınalı Ali' Anıtı, Törenle Açıldı.

Zile'de 'Kınalı Ali' Anıtı Açıldı

Tokat'ın Zile ilçesinde belediye tarafından heykeltıraş Cahit Koşçoban'a yaptırılan 'Kınalı Ali' anıtı, törenle açıldı.

Çanakkale Savaşı'nda şehit düşünceye kadar hep 'Kınalı Ali' olarak çağrılan şehit askerin adını yaşatmak için Zile Belediyesi tarafından yaptırılan 'Kınalı Ali' anıtı düzenlenen törenle açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Zile Belediyesi Mehter takımı bir konser verdi ve halk oyunları ekibi folklor gösterisi yapıldı.

Törende konuşan Tokat Valisi Dr. Recai Akyel, "Bizim tarihimiz meçhul askerlerle dolu, bizim tarihimizde ünlü komutanlarımız var, ünlü yiğitlerimiz var; ancak meçhul askerlerimiz de var." dedi.

Vali Akyel, "İşte bugün bir meçhul asker olan 'Kınalı Ali'yi Zile'de abideleştirdik. Ezelden ebede Türk milletinin varlığı, mutluluğu; Türk vatanının bütünlüğü hususunda ordu her zaman, gazi olmuş neferi her zaman şehit olmuştur. Bu milletin evlatları olarak gerektiği zaman gazi olmaya; gerektiği zaman şehit olmaya hepimiz hazırız. Biz bir milletiz, müşterek değerlerimiz var." şeklinde konuştu.

Vali Akyel, "Zile'den dünyaya sesleniyorum; biz varız ve buradayız. Gerekirse şehit oluruz; ama diriliriz! Biz bir milletiz ve Türk'üz; dünyaya düzeni yeniden biz vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Zile Belediye Başkanı Murat Ayvalıoğlu da, "Bu milletin mensubu, bu milletin evlatları olarak belki şu anda açtığımız bir taş parçası; ama bunun ifade ettiği doğan bir derya, bir deniz bu vatan toprağının ebet müddet bu milletin yurdu olabilmesi için, canını hiçe sayan, annesinin öğüdünü yerine getiren vatan evlatları 'Kınalı Ali'ler dün vardı, bugün de var, yarın da hep var olacak." dedi.

Başkan Ayvalıoğlu, "Onlar var olduğu müddetçe bu vatan coğrafyasında beklentisi olanlar hep bekleyeceklerdir." dedi.

Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kaya ise, "Biz asker bir milletiz, asker bir milletin torunlarıyız." diyerek, "Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbirisinin veya bir başkasının askeri değildir. Sadece ve sadece Türk milletinin hizmetindedir. Ülkesinin birliği, dirliği ve huzuru için gerektiği zaman kanını, canını akıtır." ifadelerini kullandı.

İlçe Müftüsü Ahmet Yıldız'ın yaptığı duanın ardından 'Kınalı Ali' anıtı Vali Akyel, Tuğgeneral Kaya, İlçe Kaymakamı Mehmet Eriş, Belediye Başkanı Ayvalıoğlu ve Kınalı Ali'nin torunu Ali Kınalı tarafından anıtın açılışı yapıldı.

KINALI ALİ

Çanakkale Savaşı sırasında Zile'nin Yaylakent köyünden askere giden Ali, askere giderken annesi tarafından başına yakılan kınandan dolayı arkadaşları tarafından alay konusu oldu. "Kınalı Ali" diye anılan Ali, annesine, "Anne bana kına yaktın. Burada herkes benimle alay eder. Bari küçük kardeşim askere giderken kına yapma ki onunla da alay etmesinler." diyerek mektup gönderdi. Kınalı Ali, gönderdiği mektubun cevabı gelmeden şehit oldu.

Oğlunun şehit olduğundan haberi olmayan anne ise oğluna cevaben yazdığı mektupta, "Bizde 3 şey için kına yakılır; koça kına yakılır Allah'a kurban olsun diye; geline kına yakılır eşine çocuklarına kurban olsun diye; bir de askere gidenlere kına yakılır vatana kurban olsun diye..." ifadelerini yazmıştı.

Kaynak: CHA