Zihinsel Engellilerden Sergi

Zihinsel Engellilerden Sergi

Adana'da "Biz, Kendi Hayatımızın Sorumluluğunu Üstlenebiliriz" AB Hibe Projesi Kapsamında Engelli Bireylere İş ve Meslek Edindirme Derneği (Ebimed-der) Tarafından Açılan Kurslarda Yapılan Ürünler Sergilendi.

Zihinsel Engellilerden Sergi

Adana'da "Biz, Kendi Hayatımızın Sorumluluğunu Üstlenebiliriz" AB Hibe Projesi kapsamında Engelli Bireylere İş ve Meslek Edindirme Derneği (EBİMED-DER) tarafından açılan kurslarda yapılan ürünler sergilendi.

Engelli Bireylere İş ve Meslek Edindirme Derneği Başkanı Sabiha Ceylan, yürüttükleri proje kapsamında Adana'da yaşayan zihinsel engelli bireylere galoş yapma, takı tasarımı, ahşap boyama gibi ekonomik getirisi olan faaliyetlerin öğretilmesinin yanı sıra zihinsel engelli bireylerin toplumla bütünleşmesini sağlayacak çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ceylan, Avrupa Birliği'nin (AB), Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Hibe Programı çerçevesinde, "Biz, Kendi Hayatımızın Sorumluluğunu Üstlenebiliriz" projesi kapsamında açılan kurslarda zihinsel engellilerin birbirinden güzel ürünleri ortaya koyduğunu ve bunu Gazi Paşa Bulvarı'ndaki Çocuk Parkı'nda sergilediklerini ifade etti.

Ceylan, kursa katılan zihinsel engelli bireylerin yaptıkları çalışmaların sergilerle satışa sunulduğunu belirterek, "Zihinsel engelli bireylerin faklı bir engelli olmalarından ötürü, onların toplumda normal insanlar gibi muamele görmesi, diğer insanların sahip olduğu haklara, adil ve eşit sahip olarak kullanımlarının sağlanması için çalışıyoruz. Bugün bu sergi de bunun en büyük kanıtı. Engelli arkadaşlarımızın yaptığı çok güzel ürünleri engelli olmayan vatandaşlarımız satın alıyor ya da sergiyi geziyor.

Böylece engelli ve engelli olmayan vatandaşları kaynaştırıyoruz" dedi.

Sergiye Vali İlhan Atış'ın eşi Birsen Atış, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın eşi Yıldız Durak katıldı. Atış ve Durak, sergiyi gezerek engellilerle tek tek ilgilendi ve alışveriş yaptı.

(FK-AB-ED-Y)