"Zihinsel Engelli Kızlar Kısırlaştırılsın" Önerisine Protesto

"Zihinsel Engelli Kızlar Kısırlaştırılsın" Önerisine Protesto

'Zihinsel Engelli Kızları Kısırlaştırılabilir' Önerisi Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu Tarafından Da Protesto Edildi

Kocaeli Valisi Ercan Topaca başkanlığında geçtiğimiz hafta yapılan Sosyal Hizmetler İl Kurulu toplantısında kurul üyesi, diş kliniği yöneticisi Sevil Çağlar'ın 'Zihinsel engelli kızları kısırlaştırılabilir' önerisi Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu tarafından da protesto edildi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Sevil Çağlar'ın önerisine ilişkin "Bu orada spontane olarak söylenmiş bir şeydi" derken bu sözlere kimsenin katılmadığını, söylenenlerin insan hakları ve Anayasa'ya aykırı olduğunu, böyle bir uygulamanın da asla olamayacağını belirtti. Vali Topaca, şöyle dedi:

"Kurul başkanı olarak bu görüşe katılmadığımı böyle bir uygulamanın olamayacağını, bunun Anayasa'ya, insan hakları sözleşmesindeki hükümlere aykırı olacağını söyledim. Bunun hukuka aykırı bir şekilde yapılamayacağını, insan vücut fonksiyonlarını azaltacak herhangi bir müdahale olamayacağını belirttim.

Arkadaşımızı yargılamak da yanlış. Çünkü spontane bir görüştü. Çok da büyütülmemesi gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde insanların bu tür kurullara katılma ve düşüncelerini belirtme konusunda çekinceleri ortaya çıkabilir. Katılmayabilirsiniz. Kurulda bulunan bir çok kişi de bu görüşe katılmadı."

Sevil Çağlar, bu konuda açıklama yapmak istemedi. Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu ise bugün bason yoplantısı yaparak Çağlar'ın sözlerini protesto etti.

Görme Engelliler Derneği'nde 'Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu' adına konuşan dönem sekreteri İsmet Arguç Sevil Çağlar'ın önerisine o toplantıda Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sevim Gökalp ile avukat Serpil Özok'un destek verdiklerini öne sürdü. Anguç şunları söyledi:

"Nazi Almanyası'nda 'Ari ırk', 'Saf Alman ırkı' arayışları kapsamında 400 bin masum insan öldürülmüştü. Hitler zihniyeti günümüzde farklı bir format ile yeniden hortlamıştır. 'Köpekleri salmak, fakat taşları bağlamak' sorunun çözümü için doğru yöntem değildir. Suç işleyen cezalandırılmalıdır.

Mağdurun cezalandırılması hiçbir hukuk düzeninde karşılaşılan bir durum değildir. Suç önlenemiyorsa ceza arttırımı veya suçlunun, saldırganın davranışlarının kısıtlanmasına yönelik çalışma yapılmalıdır. Ülkemizdeki engelli oranları BM ve Dünya Sağlık Örgütü ortalamalarının üzerindedir. Bu da gelir adaletinin olmaması, eğitimin yetersizliği, sağlık sisteminin çarpıklığı, insani değerlerin yok sayılıp, rant ve paranın ön plana çıktığı, sistemin çarpıklığı ve böyle noktalardaki dengesizlikler düzeltilerek medeni ülkeler seviyesine ulaşılmalıdır.

Engelliliğin önlenmesi konusunda çözüm ve çareler aranıyorsa bilimsel yöntemlerle tesbit edilen ve aşağıda sıralanan kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Kocaeli Engelli Dernekleri Dayanışma Platformu olarak, bu durumu kınadığımızı ve asla kabul edemiyoruz."