Zihinsel Engelli Gençlerimiz, Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına Katılıyor

Zihinsel Engelli Gençlerimiz, Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına Katılıyor

Özel Olimpiyatlar Avrupa Gençlik Oyunları'na Türkiye'den de 31 Engelli Sporcu Katılacak. İtalya'nın Başkenti Roma'da Gerçekleşecek Olan ve Zihinsel Engelli Genç Sporcuların Katılacağı, Özel Avrupa Gençlik Olimpiyatları'na Sporcu Gönderen 57 Ülke Arasında Türkiye'de Yer Alıyor. Toplam 1400 Zihinse...

Zihinsel Engelli Gençlerimiz, Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına Katılıyor

Özel Olimpiyatlar Avrupa Gençlik Oyunları`na Türkiye`den de 31 engelli sporcu katılacak. İtalya`nın başkenti Roma`da gerçekleşecek olan ve zihinsel engelli genç sporcuların katılacağı, Özel Avrupa Gençlik Olimpiyatları`na sporcu gönderen 57 ülke arasında Türkiye`de yer alıyor. Toplam 1400 zihinsel engelli genç sporcunun katılacağı özel olimpiyatlara Türkiye`den basketbol, futbol, atletizm ve yüzme branşlarında 31 sporcu gidiyor.

Türkiye genelinde seçilmiş 31 başarılı engelli sporcu, Sait Halim Paşa Yalı`sında düzenlenen iftar yemeği ile basın mensuplarına tanıtıldı. Yemeğe Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu Onursal Başkanı Dilek Sabancı, Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu Başkanı Mustafa Göçen ile Roma`ya gidecek 9 idareci ve antrenör katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Göçen, ¨Dünyadan 1400 zihinsel engelli sporcumuzun katıldığı bir organizasyon. Special Olympics`in organizasyonu. Önümüzdeki sene Çin`e katılacağız. Çin`de Dünya Olimpiyatları var. Gene 81 sporcumuzla katılacağız. İnşallah aramızdan da Çin`e gitmek için arkadaşlar çıkar¨ dedi.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu Onursal Başkanı Dilek Sabancı ise ¨Oyunlar; Özel Olimpiyatlar tarihinde ilk defa 12-21 yaş arası sporculara odaklanan bir organizasyon olma özelliğini taşıyor. `Oynamaya Hazır Ol` sloganı ile tanıtılan ve 6 gün sürecek organizasyonda Özel Olimpiyatlar Avrupa-Avrasya Bölgesine bağlı 57 adet Özel Olimpiyatlar Milli programından toplam 1400 sporcu Yüzme, Atletizm, Basketbol, Bocce, Karma Futbol ve Jimlastik dallarında yarışacaklar. Sporcularımız oyunlara hazırlanmak üzere 26-30 Eylül tarihleri arasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi`nde bir kamp dönemi geçiriyor. Katılacak olan sporcularımıza burada başarılar diliyorum¨ diye konuştu.

Oyunlara 400 antrenör, 20.000 okul çağında çocuk, 3000 aile ferdi, 800 misafir, 300 basın mensubu ve 2000 gönüllünün katılması bekleniyor. Toplantıda engelli sporcuların heyecanı gözlerinden okunuyordu. Grupta futbol takımına farklı okullardan seçilmiş 5 öğrenci de bulunuyor. Takımda engelli arkadaşlarına yardım edilmek üzere seçilen grupta yer alan 17 yaşındaki Bora Özkaynak, ¨okullardan futbolla bağlantılı özel olarak seçildik. Arkadaşlarımıza yardımcı olmak için geldik. Görevimiz onlara sahip çıkmak, onlara futbolda daha iyi oynamalarını sağlamak. Oyunda onlara bir rahatlık vermek. Yani daha rahat oynamaları için onlara destek olacağız¨ diyerek takımdaki görevlerini özetledi. 31 sporcu, 9 idareci ve antrenörden oluşan kadromuz Cumartesi sabahı İtalya`nın başkenti Roma`ya uçacak.


Kaynak: DHA