Zigetvar Haberleri

Zigetvar haber, Zigetvar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Zigetvar - 12.03.2015
Erdoğan-Ader Ortak Basın Toplantısı
İki ülke arasındaki siyasi işbirliğinin de "çok büyük anlam" ifade ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Siyasi işbirliğinde de özellikle Avrupa Birliği sürecinde Macaristan'ı her zaman yanımızda gördük. Her zaman sağ olsunlar desteklerini Türkiye'den esirgemediler ve devletlerin devamlılığı esasını, yönetimlerin değişmesine rağmen Macaristan'da gördük. 12 yıllık başbakanlığım dönemimde değişen başbakanlar hiçbir zaman AB sürecinde Türkiye'yi yalnız koymadılar, aynen desteklerini devam ettirdiler. Bundan dolayı da şahsım ve milletim adına kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Tabii AB süreci aynen devam ediyor, biz kararlılığımızı aynı şekilde devam ettiriyoruz. Yine bunun dışında terörle mücadelede aynı birlikteliği savunuyor, aynı şekilde bu süreci devam ettirmenin gayreti içindeyiz." İki ülkenin kültürel ve tarihi alanlarda ortak yanlarının, zenginliklerinin olduğunu belirten Erdoğan, Ader'in ziyareti kapsamında Macaristan'a ait Türkiye'deki tarihi eserleri ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aynı şeyi kendilerinin de Macaristan ziyaretlerinde gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, Zigetvar'a kadar gittiklerini ve buraları ziyaret ettiklerini söyledi.
Zigetvar - 25.02.2015
AK Parti TBMM Grup Toplantısı
Davutoğlu, dün Macaristan'da Gül Baba Türbesini ziyaret ettiklerini anımsatarak, "Gül Baba'nın huzurunda da Süleyman Şah'ın huzurunda da Ahmet Yesevi'nin, Turgut Reis'in, Murat Hüdavendigar'ın huzurunda da hep tarihi mirasımıza sahip çıkmanın onurunu yaşıyoruz" diye konuştu.  Davutoğlu, Macaristan makamlarıyla yaptıkları görüşmede, Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar Kalesi'nde iç organlarının defnedildiği yerin tespit edilip, orada şanına yakışır mekan ve makam inşa edilmesi konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti.
Zigetvar - 24.02.2015
Başbakan Davutoğlu: "Macaristan ile Ekonomik İşbirliğini Geliştirmek İstiyoruz"
Başbakan Davutoğlu, Macar mevkidaşı Viktor Orban ile Budapeşte'de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında Türkiye ile Macaristan arasında pek çok alanda anlaşmalar imzalandı. Anlaşmaların imzalanmasının ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban bir konuşma yaptı. Orban'ın ardından açıklamalarda bulunan Davutoğlu, konuşmasına Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilere değinerek başladı. Davutoğlu şunları söyledi: "Biz Atilla'nın torunlarıyız. Birisi Anadolu'da birisi Orta Avrupa'nın merkezinde. Tarihte kurulduğu varsayılan 16 Türk devletinden biriydi ve hep Hun devleti olarak kabul etmiş olduğumuz için bizim için Macaristan uzak ve yabancı bir ülke değil. Tarihi olarak iç içe geçmiş ilişkilerimiz var. ve Macar milliyetçileri 19. Yüzyılda başta Kossuth olmak üzere herhangi bir yere gitmek, sığınmak istediklerinde Türkiye'yi tercih etmişlerdi. Kütahya'da Tekirdağ'da hala onların kültür izlerini taşıyoruz. Tabi bir daha böyle bir zorunluluk olsun istemeyiz ama Sayın Viktor Orban olmak üzere bütün Macarlar için Türkiye ikinci evleridir. Her zaman bekleriz. Zorunlulukla değil ama dostlukla muhabbetle her zaman Türkiye'de onların ülkesidir. Yine başta Gül Baba olmak üzere Zigetvar'da, Kanuni'nin vefat ettiği Zigetvar'da ve diğer Macaristan'da birçok Türk eseri var.
Zigetvar - 24.02.2015
Başbakan Davutoğlu: (Şah Fırat Operasyonu) "İzin ya da Destek İstenmedi, Pyd'ye Sadece Bildirimde...
Davutoğlu, Türkiye ile Macaristan'ın çok özel ilişkilere sahip iki ülke olduğuna vurgu yaptı. "Biz Atilla'nın torunlarıyız. Birisi Anadolu'da birisi Orta Avrupa'nın merkezinde. Tarihte kurulduğu varsayılan 16 Türk devletinden birini de Hun Devleti olarak kabul ettiğimizden, bizim için Macaristan uzak ve yabancı ülke değil" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu: "Tarihi olarak iç içe geçmiş ilişkilerimiz var. Macar milliyetçileri 19. yüzyılda herhangi bir yere sığınmak istediklerinde Türkiye'yi tercih etmişlerdir. Bir daha böyle zorunluluk olsun istemeyiz ama başta Sayın Orban olmak üzere bütün Macarlar için Türkiye bir ikinci evleridir. Her zaman bekleriz. Zorunlulukla değil ama dostlukla, muhabbetle her zaman Türkiye de onların ülkesidir. Yine başta Gül Baba olmak üzere, Zigetvar'da ve diğer Macaristan'da birçok Türk eseri var.
Zigetvar - 24.02.2015
Başbakan Davutoğlu: (Şah Fırat Operasyonu) "Türkiye Kendi Hukukunu Korumak İçin Ne İzin, Ne de...
Davutoğlu, Türkiye ile Macaristan'ın çok özel ilişkilere sahip iki ülke olduğuna vurgu yaptı. "Biz Atilla'nın torunlarıyız. Birisi Anadolu'da birisi Orta Avrupa'nın merkezinde. Tarihte kurulduğu varsayılan 16 Türk devletinden birini de Hun Devleti olarak kabul ettiğimizden, bizim için Macaristan uzak ve yabancı ülke değil" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu: "Tarihi olarak iç içe geçmiş ilişkilerimiz var. Macar milliyetçileri 19. yüzyılda herhangi bir yere sığınmak istediklerinde Türkiye'yi tercih etmişlerdir. Bir daha böyle zorunluluk olsun istemeyiz ama başta Sayın Orban olmak üzere bütün Macarlar için Türkiye bir ikinci evleridir. Her zaman bekleriz. Zorunlulukla değil ama dostlukla, muhabbetle her zaman Türkiye de onların ülkesidir. Yine başta Gül Baba olmak üzere, Zigetvar'da ve diğer Macaristan'da birçok Türk eseri var.
Zigetvar - 24.02.2015
Davutoğlu-Orban Ortak Basın Toplantısı
"Biz Atilla'nın torunlarıyız. Birisi Anadolu'da birisi Orta Avrupa'nın merkezinde. Tarihte kurulduğu varsayılan 16 Türk devletinden birini de Hun Devleti olarak kabul ettiğimizden, bizim için Macaristan uzak ve yabancı ülke değil" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti: "Tarihi olarak iç içe geçmiş ilişkilerimiz var. Macar milliyetçileri 19. yüzyılda herhangi bir yere sığınmak istediklerinde Türkiye'yi tercih  etmişlerdir. Bir daha böyle zorunluluk olsun istemeyiz ama başta Sayın Orban olmak üzere bütün Macarlar için Türkiye bir ikinci evleridir. Her zaman bekleriz. Zorunlulukla değil ama dostlukla, muhabbetle her zaman Türkiye de onların ülkesidir. Yine başta Gül Baba olmak üzere, Zigetvar'da ve diğer Macaristan'da birçok Türk eseri var.
Zigetvar - 23.02.2015
Başbakan Davutoğlu: (2)
Türkiye'nin Şah Fırat Operasyonu ile tarihi mirasa sahip çıktığını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu: "AK Parti iktidarları, Orhun Anıtları'ndan, Balkanlar'daki camilere, mescitlere, Etiyopya'daki ecdat yadigarı mirastan, Suriye'deki Süleyman Şah'a kadar her yerdeki tarihi mirasını korudu, korumaya devam edecek. Kimse Türkiye'nin bu konuda kudretinden şüphe etmemeli. Orhun Anıtları, metruk ve kendi haline bırakılmış şekildeydi. Aynı şekilde Balkanlar'daki Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi de o haldeydi. Tamiratını ve bakımını yapan AK Parti'dir. Bunlar bizim için semboliktir. Yarın inşallah Budapeşte'de olacağız ve orada da Gül Baba'nın huzuruna gideceğiz. Budapeşte'ye, Balkanlar'a, Orta Avrupa'ya mirasımızı, medeniyetimizi götüren Gül Baba'nın huzuruna varacağız. O'nun diyarını da restore eden bakan yine AK Parti iktidarıdır." -"Biz hiçbir toprağı terk etmedik" Davutoğlu, Zigetvar'da Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının ardından yapılan türbenin yeniden inşası için de gerekli talimatları verdiklerini bildirerek, şunları söyledi: "Şu açık bir şekilde bilinmelidir; nerede bizim mirasımızı temsil eden tek bir taş parçası olsa dahi onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur.
Zigetvar - 23.02.2015
Başbakan Davutoğlu Açıklaması
"YARIN BUDAPEŞETE'DE GÜL BABA'NIN HUZURUNA GİDECEĞİZ" "Biz her yerde tarihi mirası koruduk, korumaya devam edeceğiz. Kimse Türkiye'nin bu konuda kudretinden şüphe etmemelidir" diyen Davutoğlu, "Orhun Anıtları biz geldiğimizde metruk ve kendi haline bırakılmış şekildeydi. Onları restore eden AK Parti iktidarıdır. Aynı şekilde Balkanlarda yüzlerce Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi olmak üzere tamiratını yapan, bakımını yapan AK Parti iktidarıdır. Bunlar bizim için sembolik mekanlardır. Yarın İnşallah Budapeşte'de olacağız ve orada da Gül Baba'nın huzuruna gideceğiz. Budapeşte'ye Balkanlara, Orta Avrupa'ya mirasımızı götüren Gül Baba'nın huzuruna varacağız. Onun diyarını da restore eden, bakan yine AK Parti iktidarları oldu. Yine Zigetvar'da Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatı sonrasında oradaki türbenin yeniden inşası için gerekli talimatları verdik.
Zigetvar - 23.02.2015
Tarihe Yeniden Hayat Veriyorlar
Bugüne kadar yaptıkları eserler hakkında da bilgi veren Aktan, "Amasya'da Sabuncuoğlu Şerafettin Tıp Tarihi Müzesi'ne realistik heykeller yaptık. Dünyada ilk kez akıl hastalarına yönelik su ve müzik sesiyle yapılan tedavi yöntemini günümüze taşıdık. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Şifahenesi Müzesi'nde ise dünyada ilk kez yapılan polipgöz ameliyatı, mesir macunun yapım aşamasını, Mudanya Mütareke Evi Müzesi'nde İsmet İnönü ve Genel Herigton, General Mobelli, Fransız General Çorpi arasında imzalanan anlaşma canlandırıldı. Ayrıca Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Macaristan'ın Zigetvar şehrinde yapılan Türk Evi'ne realistik heykel yaptık.
Zigetvar - 11.02.2015
Erzurum Avrupa'ya Uçuyor" Projesi
Okul ziyaretlerinin yanı sıra Budapeşte'de, Estergon ve Zigetvar kaleleri, Galiçya Şehitliği, Gül Baba türbesi gibi tarihsel yerleri rehberler eşliğinde gezdiklerini de belirten öğretmenler, yakın zamanda proje kazanımlarını kitapçık haline getirilerek, eğitim camiasıyla paylaşacaklarını belirtti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Zigetvar Haberleri | Zigetvar Haber - Haberler - Sayfa 5 - Zigetvar haberleri, son dakika zigetvar haber ve gelişmeleri burada. İslami Usullere Göre, Helâl Cruıse Seyahati.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.4.2021 01:36:06. #1.15#
title