Zifte Bulanan Köpekleri Sıvı Yağ ile Temizleyerek Kurtardılar

Zifte Bulanan Köpekleri Sıvı Yağ ile Temizleyerek Kurtardılar

Tokat’ın Zile ilçesinde zifte bulanan iki yavru köpek sıvı yağ ile temizlenerek kurtarıldı.

Zifte Bulanan Köpekleri Sıvı Yağ ile Temizleyerek Kurtardılar

Tokat'ın Zile ilçesinde zifte bulanan iki yavru köpek sıvı yağ ile temizlenerek kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, Zile Turhal Karayolu 3'üncü kilometresinde ana yol kenarındaki bir tuğla fabrikası karşısında iki yavru köpeği zifte bulanmış halde gören duyarlı vatandaş Ahmet Uluekmekçi (60) olayı Zile Belediyesi Zabıta ekiplerine bildirdi. Zabıta ekipleri zifte bulanmış yavru köpekleri alarak belediyenin Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezine götürdü. Yavru köpekler, burada hayvanseverlerin yardımı ile 10 kilogram sıvı yağ kullanılarak 4 saat süren bir çalışma ile ziftten arındırıldı. Daha sonra sıcak su ile yıkanan hayvanlar sağlığına kavuşturuldu.

2 hafta önce de 2 yavru köpek ziftten kurtarıldı

Hayvanseverlerden Aslıhan Gündoğdu, yaklaşık 2 hafta önce meydana gelen olayda da iki yavru köpeğin ziftten kurtarıldığına dikkat çekti. Daha önce kurtardıkları yavru köpeğin birisine zift, diğerine kömür ismi verdiklerini ifade eden Gündoğdu, bir daha böyle durumla karşılaşılmamasını arzu ettiklerini söyledi.

Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz, bir hayvansever olarak sokak hayvanları ile ilgilendiğini ifade ederek, "Asfalt sezonu başlayalı bu tür vakalara sık rastlamaya başladık. Sokak hayvanları da bu zifte girerek bulaşıyor. Zifte yapışmış halde bulunan yavru köpekler getirildi. Gönüllü vatandaşlar ve belediye ekiplerimiz tarafından gerekli müdahale yapıldı. İnşallah bu hayvanları da kurtaracağız. Zifte bulanan hayvanların temizlenmesi için zeytin yağı veya sıvı yağı öneriyoruz. Diğer gaz yağı, tiner, benzin gibi ürünler hayvanların sağlığının kaybolması hatta hayatlarını kaybetmesine neden olabilir. Yetkililerden ricamız ziftleri olur olmaz yerlere boşaltmamaları. Bundan yaban hayvanları da etkilenebilir" diye konuştu.

Öte yandan yaklaşık iki hafta önce meydana gelen olayda zifte bulanan iki yavru köpek hayvanseverler ve belediye ekipleri tarafından kurtarılmıştı. - TOKAT