Zico: "Beraberlik Bize Yakışmadı"

Zico: "Beraberlik Bize Yakışmadı"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Denizlispor Karşısında 2-0'dan Sonra Oyuncularında Bir Rahatlama Olduğunu Belirterek, "2-0'dan 2-2 Beraberlik Bizim Gibi Bir Takıma Yakışmıyor" Dedi.

Zico:

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Denizlispor karşısında 2-0'dan sonra oyuncularında bir rahatlama olduğunu belirterek, "2-0'dan 2-2 beraberlik bizim gibi bir takıma yakışmıyor" dedi.

Zico, maçtan sonra yaptığı açıklamada, maça istekli başladıklarını ve 2-0 öne geçtiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"2-0'dan sonra takımda rahatlama oldu. Hemen bir gol yedik. 2-1'den sonra takımımız tanınmaz haldeydi. Kendini bulamadığı için de 2-2 oldu, hatta son dakikalarda 3-2 de oluyordu. Futbolda çok iyi oynamanın yerine bulduğunuz skoru korumak, maçı kazanabilmek çok daha önemlidir. Bugün futbolcularım açısından alınması gereken ders buydu. Ligin sonuna geldiğimiz bu dönemde böyle 2-0'dan 2-2 beraberlik bizim gibi bir takıma yakışmıyor."

2-0'ın çok tehlikeli bir skor olduğunu bugün gördüklerini ifade eden Zico, "Belki 1-0 olsaydı futbolcularım bu rahatlamaya girmeyecekti. Özellikle şampiyonluğa giderken, kendi sahanızda kazanmanız gerekirken, art arda 2 gol yiyerek berabere kalıyorsanız, bu güzel bir durum değil. Ben ve futbolcularım bunun üzüntüsünü yaşıyor" dedi.

Zico, hakemler hakkında yapması gereken yorumları Beşiktaş maçından sonra yaptığını belirterek, "Limiti aştığı noktada söylemem gerekenleri söyledim. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum" dedi.

Denizlispor maçında da belirli bir standardı olmayan pozisyonlar olduğunu ileri süren Brezilyalı çalıştırıcı, şöyle konuştu:

"Uğur'a yapılan fauller ve sarı kart gördüğü pozisyon, maçın ilk yarısında birçok kez Tuncay'a yapıldı ama aynı kriter uygulanmadı. Kezman kontratağa çıkarken de benim gördüğüm kadarıyla topa müdahale yoktu, direkt Kezman'a yönelik bir hareket vardı. Sarı kart verildi, fakat benim görüşüme göre topa olmayan her müdahale illa sarı kartla cezalandırılması gerekmiyor. Gerektiği zaman oyunu engelliyorsa kırmızı kartla cezalandırılabilir. Fakat bu hakemin görüşüdür. Hakem kararlarını vermiştir, saygı duyalım. Umalım bundan sonraki maçlarda kriterler her iki tarafa da eşit dağıtılsın. Şimdiye kadar olmadı ama inşallah bundan sonra olur."

Bir gazetecinin, ''Kupa maçında 120 dakika oynayan oyuncuları ikinci yarıda değiştirmediniz. Oyuncuların hatasından söz ettiniz, sizin hatanız yok mu?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Ben saha içinde takımda yorgunluktan dolayı oyundan düşen oyuncu görseydim, o anda değişikliği yapardım. Benim görüşüme göre oyuncularımın (maçı kazandık) düşüncesiyle böyle oldu. Belki de oyuncu değişikliği yapabilirdim bu doğru. Oyuncularım rahatladığından dolayı bunun cezasını çektiğimizi düşünüyorum'' diye konuştu.

Zico, ligde yapacakları derbi maçlar için oyuncularına güvendiğini vurgulayarak, ''Eğer bizim bu şampiyonluğun kilidini rakiplerimizin sahasında açmamız gerekiyorsa açarız'' dedi.

Beşiktaş ile yapacakları derbi maçın her skora açık bir maç olacağını ifade eden Brezilyalı teknik adam, şunları söyledi:

"Derbi maçtır her skora açıktır. Fakat biz büyük maçları oynamasını biliriz. Çünkü büyük maçları oynamaya alışık, kaliteli futbolcularım var. Hiçbir korkum yok. Sadece kafamızı düşündüren şeyler hangi futbolcularımızın oynayacak, hangi futbolcularımızın oynamayacak durumda olmasıdır. Sakatlıklar var, hastalıklar var. Bizi etkileyen tek şey oyuncu tercihleridir. Kimseden korkumuz yok. Fenerbahçe inanarak, mücadele ederek, azimli bir şekilde kalbiyle oynarsa, Beşiktaş maçından galip gelecek skoru alır. Bunu yapabilecek kapasitemiz olduğunu gösterdik. Kazanmak için çıkacağız, ama kazanamasak da kesinlikle kaybetmememiz gereken bir maç."

Zico, Beşiktaş maçından sonra Aurelio ile Ricardinho arasında yaşanan kavgayla ilgili bir soru üzerine, "Maçtan sonra Aurelio ile görüştüm, sakin olması gerektiğini söyledim. Fakat daha sonra otoparktaki olayı öğrendiğimde çok üzüldüm" dedi.

Ailesine hakaret edildiğinde her insanın tepkisinin farklı olacağını anlatan Brezilyalı çalıştırıcı, şöyle devam etti:

"Bazen ailenize, annenize, babanıza küfür edildiğinde değişik bir şekilde davranabilirsiniz. Aurelio'yu hepiniz tanıyorsunuz. 6 senedir Türkiye'de oynuyor. Örnek bir futbolcu, örnek bir insan. Çok iyi bir profesyonel. Onun karakterini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Sadece her insanın tepkisi farklı oluyor. Fakat (bazı şeyler saha içinde kalır denir) diye saha içinde istediğiniz kişiye istediğiniz hakareti yapamazsınız. Aileniz sizin için önemlidir. Saygı saha içinde başlayıp, saha dışında da devam etmelidir. Saha içinde istediğimize küfür etmeyi kabul edemeyiz ve etmeyeceğiz.''

Zico, Fenerbahçe'nin ligden çekilmesinin gündeme gelmesiyle ilgili bir soru üzerine, bu konuda yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

"Ben bu takımın profesyoneliyim, görevim saha içindeki futbolcularımı yönetmek" diyen Zico, "Bu karar, yönetimimizin alacağı bir karardır. Onların yaptığı işe saygı duyarım. Fenerbahçe Türk futbolunun temel taşlarından bir tanesi. O yüzden bu tür kararları almadan önce bu kararları alacak kişilerin en iyi şekilde analiz edip, en iyi kararı alacağına inanıyorum. Bu tip konuları yetkili kişilere bırakalım" diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Bir futbol adamı olarak ligden çekilmeyi kabul edebilir misiniz?'' şeklindeki sorusunu ise Zico, şöyle yanıtladı:

''Bu kadar kısa sürede böyle bir yorumda bulunmanın mantığı olduğunu düşünmüyorum. Ben de Brezilya'da bir kulübün başkanıyım. Benim başıma böyle bir şey gelseydi, iyi bir şekilde analiz edip, bir karar alırdım. Burada da böyle olacaktır. Benim başkanı olduğum kulübümde sahamızda aleyhimize 3 tane penaltı verilmişti, çok acayip kararlarla karşılaşmıştık. Fakat böyle bir düşüncem olmamıştı, ama düşünmemiz gerekirse düşünürüz.''

Zico, Fenerbahçeli futbolculara yarın izin verdi. Sarı-lacivertliler, Beşiktaş ile yapacakları derbi maçın hazırlıklarına 1 Mayıs Salı günü akşam yapacakları antrenmanla başlayacak.

Denizlispor Teknik Direktörü Güvenç Kurtar, oyunun son bölümünde genç oyuncuları oyuna sokarak, taktik anlayışta değişiklik yaparak 2-0'dan 2-2 beraberliği sağladıklarını söyledi.

Kurtar, Fenerbahçe'nin bu akşam iyi oynamadığını belirterek, ''Rakibimizin son 15-20 dakika oyundan düşeceğini biliyorduk. Kısıtlı bir kadroyla mücadele ediyoruz. Yedek oyuncularımız genç oyunculardı. Tempoyu yükselttik, genç oyuncuları oyuna aldık ve taktik anlayışta bazı değişiklikler yaparak, 2-0'dan 2-2 beraberliği yakaladık'' dedi.

Hakemle ilgili maçtan önce endişeli olduklarını kaydeden Güvenç Kurtar, ''Beşiktaş maçından sonra belki de haklı olarak Fenerbahçe yönetimi ve camiası o maçın hakeminden çok şikayetçi oldu. (Denizlispor maçında diyet ödensin) gibi bir düşünce vardı. O yüzden hakem konusunda biraz endişemiz oldu. Genç bir hakem geldi, ama hakemlerin 4'ünü de tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Kurtar, genç oyuncularla çok iyi bir takım olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bütün çabamız ligde kalmak. Bu 9. maçım, sadece 1 yenilgi aldık. Bu inanç ve istekle bunların üstesinden gelip, ligde kalacağımıza inanıyorum. Ligde kalmak için baraj 40 veya 41 puan olabilir. Biz can derdindeyiz. Beşiktaş, Galatasaray şampiyon olacakmış, bizi ilgilendirmiyor. Biz İstanbul'da Galatasaray'dan da puan aldık. Bu akşam da son dakikada 3. golü de atıp, maçı da kazanabilirdik, ama bir puan da bizim için iyi oldu.''

Fenerbahçe'nin kupada Beşiktaş'ın son dakikada attığı golle demoralize olduğunu dile getiren Güvenç Kurtar, ''Maça çıkarken Fenerbahçeli futbolcuların morali bozuktu. Fenerbahçe kupa maçında şanssızdı. O maçın ikinci yarısında 4-5 farklı kazanabilirdi. Fenerbahçe, Beşiktaş maçının ikinci yarısındaki futbolunu oynarsa bundan sonraki 4 maçı da kazanır'' şeklinde konuştu.