Zeytineli Köyü Çaydaki Kokudan Kurtulacak

Zeytineli Köyü Çaydaki Kokudan Kurtulacak

İzmir'in Urla ilçesine bağlı Zeytineli köyünün Yalıazmak Çayı'nda oluşan kokunun ve çayda yaşayan canlıların ölümünün nedeni anlaşıldı.

Zeytineli Köyü Çaydaki Kokudan Kurtulacak

İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Zeytineli Köyü'nün Yalıazmak Çayı'nda oluşan kokunun ve çayda yaşayan canlıların ölümünün nedeni anlaşıldı.

Çıkan haberlerle harekete geçen Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Zeytineli'ne giderek incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu'na Zeytineli Muhtarı Ömür Vural, Su Ürünleri Mühendisi Engin Öztürk ve köylüler de eşlik etti.

Zeytineli Muhtarı Ömür Vural, "Ben kendimi bildim bileli burası böyle. Yaz mevsimiyle gelen sıcaklar yüzünden su çekilir, yaşayan canlılar ölür ve koku başlar. Balık çiftliklerinin zararlı olduğu yerler vardır fakat bizim sorunumuz balık çiftliklerinden kaynaklanmıyor." şeklinde konuştu.

Su Ürünleri Mühendisi Engin Öztürk te; "Buradaki konuyu haberlerde duyunca bizzat gelmek istedim. Bu kesinlikle doğal bir olaydır. Ben bölgeyi biliyorum. Yosunlar (Poseidon çayırları), karaçayırları gibi belli bir zaman sonra ölürler. Kışın lodosla birlikte kıyıya vurular. Eğer burası kuzey olsaydı bunlar buraya değil de açığa giderdi. Fakat burada içeri girdiği için deniz içeri itiyor. Tabii su çekilince kütlesinden dolayı geri çekilemiyor. Üst üste yığılan bu yosunlar oksijen alamayınca kötü kokuya neden olan sülfürük asit ve metan gazının çıkmasına neden oluyor. Durum tamamen tabii bir olay olan sülfürik asit ve metan gazından meydana gelen çürük. Zaten buranın adı da bu kokudan dolayı çürüktür. Yani burası var olduğundan beri aynı olay devam eder. Fikrimi sorarsanız burada yapılacak tek şey çayın rehabilite edilmesidir" dedi.

Bu duruma kayıtsız kalmayan Urla Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da; "Çevre söz konusu olduğu için hassas bir konu. Müdahale edilmesi gereken bir olay var mı diye bakmaya geldik. Su sirkülasyonu olmadığı için koku oluştuğunu, oluşan bu olaydan dolayı çıkan gazlar yüzünden riskler oluşabileceğini gördük. Zeytineli, her ne kadar bizim görev alanımız içerisinde olmasa da, yeni bütün şehir yasasıyla belediyemiz mahallesi olacaktır. Bizler de üzerimize düşen görevi yapıp dere ıslahının yapılmasını sağlayacağız." şeklinde konuştu. - İZMİR