Afrin Harekatının Adı, Neden Zeytin Dalı Oldu?

Afrin Harekatının Adı, Neden Zeytin Dalı Oldu?

Genelkurmay Başkanlığı, Afrin'e yönelik olarak "Zeytin Dalı" operasyonunu başlattığını açıkladı. TSK, operasyona neden "Zeytin Dalı" ismini verdi? İşte yanıtı...

Beklenen Afrin Harekatı, başladı. Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde konuşlu bulunan F-16 savaş uçakları tam donanımlı olarak havalanarak Suriye tarafına hareket etti. Türk Savaş uçakları, sınırdaki PYD mevzilerini bombalarken; ÖSO birlikleri de Afrin'e doğru ilerliyor. TSK'dan yapılan açıklamada harekatın isminin "Zeytin Dalı Harekatı" olduğu duyuruldu. Peki harekatın ismi neden Zeytin Dalı olarak seçilmişti? Bunda iki önemli neden var. İlki Afrin bölgesinin zeytinlikleriyle ünlü olması. İkincisi ise mitolojide zeytin dalının barışı temsil etmesi.

Zeytin ağacı tarihte kutsallığın, bolluğun, bilgeliğin ve sağlığın sembolü sayılmıştır. Zeytin ağacının yaprakları yüzyıllarca bereket, zafer, akıl ve barışın sembolü olmuştur. Antik Yunan'da zeytin dalı değerli görüldüğü için olimpiyatları kazananlara ve yeni evlenen gelinlere zeytin dalından bir taç takılır.

NUH TUFANI'NDA ZEYTİN DALI

Gılgamış Destanı'ndan üç büyük semavî dinin kutsal kitaplarına değin antik ve kutsal metinlerde yer alan Büyük Tufan'da rivayete göre Nuh Peygam ber tufan biraz durulunca geminin güvertesinden bir beyaz güvercin uçurur. Bu beyaz güvercin bir müddet sonra gemiye ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekil diğini anlar. Bu nedenle ağzında zeytin dalıyla beyaz güvercin çağlar boyu barışın sembolü olarak anılır olmuştur.

YUNAN FELSEFESİNDE ZEYTİN DALI

MÖ 5. yüzyılda, ünlü oyun yazarı Aristophanes "Barış" adlı oyununda tüm tanrıçaların en büyüğü olan Yüce Tanrıça Irini'ye göre zeytinin oldukça değerli olduğu belirtildi ve bundan sonra zeytin dalı barışı ve zaferi simgeledi.

Hatta bu yüzden Poseidon Atina'yı ele geçirdikten sonra Athena'nın oraya bir zeytin ağacı diktiği söylenir.

Ve gene aynı nedenden zeytin dalı değerli görüldüğü için olimpiyatları kazananlara ve yeni evlenen gelinlere zeytin dalından bir taç takılır.

MİTOLOJİDE ZEYTİNYAĞI

Ünlü düşünür ve felsefeci Aristotales (M.Ö. 384-322), zeytin ağacını daha geniş kapsamda ele alarak yetişmesini bir bilim olarak nitelendirmiştir. İzmir doğumlu Homeros ise, zeytinyağını "sıvı altın" olarak tanımlamıştır.

Yaptığı reformlarla Atina demokrasisinin temellerini attığı kabul edilen, Atinalı devlet adamı ve şair Solon (M.Ö. 640-559) ise, zeytin ağacının korunması için ilk kanunları yapan kişidir. Helenistik çağda zeytin ağacı kutsal sayılıyor ve bu ağacı kesenler ya ölümle cezalandırılıyor ya da sürgüne gönderiliyorlardı.