'Zeytin Güvesi' Çiçek Nesli Yumurtalarına Karşı İlaçlı Mücadele Başladı

'Zeytin Güvesi' Çiçek Nesli Yumurtalarına Karşı İlaçlı Mücadele Başladı

Bursa'da 'Zeytin Güvesi' Çiçek Nesli Yumurtalarına Karşı İlaçlı Mücadele Başladı.

Bursa Tarım İl Müdürlüğü'den Yapılan Açıklama ile Bu Dönemde Zeytinlerde Çiçekleri Yemek Suretiyle Zarar Veren ve Meyve Tutumuna Engel Olan Zeytin Güvesinin Çiçek Neslinin Yumurtalarına Karşı İlaçlı Mücadele Başladığı Vurgulandı.

'Zeytin Güvesi' Çiçek Nesli Yumurtalarına Karşı İlaçlı Mücadele Başladı

Bursa'da 'zeytin güvesi' çiçek nesli yumurtalarına karşı ilaçlı mücadele başladı.

Bursa Tarım İl Müdürlüğü'den yapılan açıklama ile bu dönemde zeytinlerde çiçekleri yemek suretiyle zarar veren ve meyve tutumuna engel olan zeytin güvesinin çiçek neslinin yumurtalarına karşı ilaçlı mücadele başladığı vurgulandı.

İl Tarım Müdürü Hüseyin Yıldızer tarafından yapılan açıklama ile müdürlük teknik elemanlarının sahaya indiği belirtilerek, "Yapılan arazi taramalarına göre 4- 9 Mayıs tarihleri arasında ilaçlama yapılmalıdır. Kullanılması gereken lokal ilaçlar ise bu böceği engelleyici (kitin sentezini engelleyici ve yumurta öldürücü) ilaçlar olmalıdır. Bunlar aynı zamanda bal arıları ve balıklara zararlı değillerdir. Bu ilaçlar doğal dengeye de zararlı değildir." denildi.

Zeytin güvesine karşı ruhsatlı diğer ilaçları kullanacak üreticilerin de ilaçlama tarihi açısından çiçeklerin yüzde 2- 3'ü açtığına dikkat etmeleri uyarısında bulunan Yıldızer, aynı dikkatin bahçelerinde zeytin pamuklu biti bulunan üreticilerin göstermesi gerektiğini bildirdi. Bölgede 9 milyon zeytin ağacının bu zeytin güvesi zararlısına maruz kalacağı uyarısında bulunan Yıldızer, zararlı ile mücadele yapılmaması halinde yüzde 30 ile 60 arasında bir kaybın yaşanacağını hatırlattı.