Bakan Zeybekci, Necip Fazıl'ın Sözleriyle CHP'ye Yüklendi, Vekiller Birbirine Girdi

Bakan Zeybekci, Necip Fazıl'ın Sözleriyle CHP'ye Yüklendi, Vekiller Birbirine Girdi

Bakan Zeybekci, Necip Fazıl Kısakürek'in "Muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır!" sözleriyle CHP'ye yüklendi. Milletvekilleri Mecliste birbirine girdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Necip Fazıl Kısakürek'in "Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır" sözlerini Meclis kürsüsünde söyleyince, AK Parti'li ve CHP'li milletvekilleri arasında kavga çıktı.

"2002 YILINDA VERGİLERİN YÜZDE 87'Sİ FAİZE GİDİYORDU"

TBMM Genel Kurulu'nda 2018 Bütçe Görüşmelerinde hükümet adına ilk olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kürsüye çıktı. Zeybekci, geçmiş dönemlere atıf yaparak, IMF'nin Türkiye'ye borç vermek için şart ileri sürdüğünü söyledi. Zeybekci, "Bu ülkenin 2002 yılı rakamlarıyla toplanan vergilerini yüzde 87'si faize gidiyordu. Bu yüzde 13 ile bir şey yapamadığı için hükümet IMF'ye teslim oldu" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ VEKİL BAKAN ZEYBEKCİ'YE "HADDİNİ BİL" DİYE BAĞIRDI

Bakan Zeybekci, 16 Nisan 1956 tarihinde Büyük Doğu Dergisi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in "Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır" dediğini hatırlattı. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Haddini bil" diye bağırınca Bakan Zeybekci, "Haddimi senden öğrenecek değilim" cevabını verdi.

NECİP FAZIL KISAKÜREK'İN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Bakan Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü:

Yüzde 10.4, 11.1 büyümeye dil uzatırsanız, Türkiye'de emeğe, özel sektöre, ihracatçıya, üreticiye, yatırımcıya dil uzatmışsınız, demektir. Biz yaptığımız işlerle övüneceğiz. Yaptığımız performansla övüneceğiz. Kıskanıyorsan ne yapıyım? Sadece ve sadece üstat Necip Fazıl Kısayürek'in sözlerini hatırlattım. Yaran yoksa gocunmazsın.

"VATAN HAİNİ DİYEMEZSİN"

Bunun üzerine CHP'li Özkoç, "Vatan haini diyemezsin" diye tepki gösterdi.

Zeybekci, Türkiye'nin performansını, gerçeklerini anlattığını söyleyerek, "Bir kişiye hakaretim oldu mu? Ben Genel Kurula hitap ediyorum. Milletin kürsüsünden hiçbir milletvekiline, siyasi partiye gruba 'vatan haini' denmemişti, denemez" diye konuştu.

CHP'li Özkoç'tan "Sen dedin" cevabı geldi.

AK PARTİ'Lİ VE CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ YUMRUK YUMRUĞA KAVGA ETTİ

Zeybekci, Kısakürek'in sözlerini hatırlattığının altını çizerek, "Türkiye'yi performansını kötülemek için elinden geleni yapacaksın, aynı dönemlere döndürmek için elinden geleni yapacaksın, Türkiye'nin büyümesine, ihracatına, istihdamına, etkinliğine dil uzatacaksın, yüzde 87 faize para ödeyen Türkiye'ye garip, gurebanın vergisini faize ödeyen Türkiye'nin bugün yüzde 10'a getirmiş, bunu beğenmeyeceksin. Ekonomi Bakanı'na 'alçak' diyeceksin" dedi.

CHP milletvekilleri Zeybekci'ye tepkilerini devam ettirmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi. Ara verdikten sonra da tartışma devam etti. AK Part'li milletvekilleri birbirlerinin üzerlerine yürüyüp yumruk yumruğa kavga etti.