Zekai Tahir Tüp Bebek Merkezi, Bin 680 Ailenin Çocuk Hasretine Son Verdi (Özel)
Haberler » Güncel » Haber

Zekai Tahir Tüp Bebek Merkezi, Bin 680 Ailenin Çocuk Hasretine Son Verdi (Özel)

Türkiye'nin Önemli Kadın Doğum Hastanelerinden Zekai Tahir Burak Hastanesi'ndeki Tüp Bebek Başarısı Dikkatlerden Kaçmıyor. Her Bölgeden Hasta Kabul Eden Hastanenin Tüp Bebek Merkezi Son 5 Yılda 5 Bin 513 Tüp Bebek Uygulaması Yaptı.

Zekai Tahir Tüp Bebek Merkezi, Bin 680 Ailenin Çocuk Hasretine Son Verdi (Özel)

Türkiye'nin önemli kadın doğum hastanelerinden Zekai Tahir Burak Hastanesi'ndeki tüp bebek başarısı dikkatlerden kaçmıyor. Her bölgeden hasta kabul eden hastanenin tüp bebek merkezi son 5 yılda 5 bin 513 tüp bebek uygulaması yaptı.

Hastanenin tüp bebek servisinde 2 bin 100 anne adayı hamile kalırken, bin 680 minik dünyaya geldi. Tüp bebekteki başarısıyla Türkiye'nin birinci devlet hastanesi olan Zekai Tahir Burak'ta 1990 yılından bu yana bebek özlemiyle yanan anne baba adayları tedavi ediliyor. Hastanenin ilk tüp bebeği ise 17 yaşına girdi.

Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Üreme Sağlığı Klinik Şefi Prof. Dr. Sertaç Batıoğlu tüp bebekle ilgili merak edilenleri CİHAN'a anlattı.

Türkiye'de yılda 350 bine yakın çiftin tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Batıoğlu, 2007 yılında 50-100 bine yakın tüp bebek uygulaması yapıldığı bilgisini verdi.

Tüp bebek tedavi masraflarını karşılama sayısını Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 3 denemeden 2 denemeye indirmesinin ardından uygulamanın yüzde 30 azaldığını ifade eden Batıoğlu, SGK desteğiyle yapılan tüp bebeğin anne baba adaylarına ilaç tedavisiyle birlikte 1-2 bin Türk Lirası'na mal olduğunu söyledi.TÜP BEBEK TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKİYOR?Teknolojinin tedavi yöntemlerine eklenmesiyle tüp bebek başarı oranlarının arttığına dikkat çeken Batıoğlu, anne baba adaylarının izlemesi gereken yolu anlattı.

Tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin öncelikle kadın doğum uzmanına görünmesi gerektiğine işaret eden Batıoğlu, tüp bebeğe gelene kadar birçok basit yöntemle çocuk sahibi olunabileceği bilgisini verdi.

Anneye ait yapısal ve anatomik problemlerin ameliyatla çözülebildiğini belirten Batıoğlu, gebeliği engelleyen yapışıklıkların cerrahi müdahaleyle düzeltilebildiğini, yumurtlama problemlerinin yumurta geliştirmesi tedavisiyle giderildiğini aktardı.

Erkeğin spermlerindeki yetersizliklerin yıkama ve aşılama tedavisiyle arttırılabildiğini dile getiren Prof. Batıoğlu, "Bu tedavilere rağmen gebe kalamayanlara tüp bebek tedavisi uyguluyoruz. Erkeğin ileri derecede sperm bozukluğu ya da yokluğu, kadında ameliyatla düzeltilemeyen tüp tıkanıklıkları ileri derecede karın içi yapışıklıkları varsa tüp bebek tedavisi gerekiyor." diye konuştu.

Basit yöntemlerle tedavi edilemeyen kişilerin aşılama veya diğer yöntemlerle tedavi edilebilmesi için yasal zorunluluk olarak 3 yıllık evli olmaları gerektiğini belirten Batıoğlu, SGK'nın 23 ile 39 yaş arasındaki kişilerin tüp bebek tedavilerine ödeme yaptığını dile getirdi. Bu koşulları taşıyan çiftlere eğitim ve araştırma ile üniversite hastanelerince tüp bebek yapabilir ve ilaç raporu verildiğini kaydeden Batıoğlu, bundan sonraki sürecin önem taşıdığına dikkat çekti.

18 yıldır tüp bebek uygulaması yapan hastanede tecrübeli bir ekiple çalıştıklarını söyleyen Batıoğlu, hamilelik için başarıya büyük etki yapan yapay rahim ve Preimlantasyon Genetik Tanı (PGT) uygulamasını hastanelerinde hayata geçirdiklerini söyledi.

2 yöntemin başarısını anlatan Batıoğlu, "Yapay rahimle rahim içi zarı hücrelerinden alınan örneklerle oluşturulan beslenme vasatı emriyonun daha rahat gelişmesini sağlıyor. PGT ile birlikte bu iki yöntem ileri yaşta anne olmak isteyen hastalarla mükerrer tüp bebek başarısızlıklarının çözümünde etkili oluyor." dedi.

Mikroenjeksiyonla yapılan bebeklerde babaya ait bazı rahatsızlıkların erkek çocuğa taşınabildiğini ifade eden Batıoğlu, teknolojik gelişmelere bağlı olarak takipler sonucu bebeklerdeki anomalilerin sonlandırılmasına imkan sağladığını belirtti.

PGT ile sağlıklı embriyoların seçilerek hamileliğin sürdürüldüğünü aktaran Batıoğlu, sağlıksız embriyolarla hamileliğin sonlandırıldığını kaydetti.Zekai Tahir'de tüp bebek uygulamaları

2004 500

2005 635

2006 1534

2007 1807

2008 1037

Toplam 5513

Gebelik 2100

Doğum 1680 (CİHAN)