Zebari: "Her Türlü Askeri Müdahaleye Karşıyız"

Zebari: "Her Türlü Askeri Müdahaleye Karşıyız"

Irak Dışişleri Bakanıhosyar Zebari, "Irak'a Herhangi Bir Askeri Müdahaleye Karşı Olduklarını" Söyledi.

Zebari:

Irak Dışişleri BakanıHosyar Zebari, "Irak'a herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduklarını" söyledi.

CNN televizyonunda konuşan Zebari, Türkiye'nın terör örgütü PKK'ya ilişkin güvenlik kaygılarını "meşru" olarak nitelendirdi, ancak sorunun, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü mekanizma çerçevesinde çözümlenmesi gerektiğini savundu.

Zebari, "Kürt asıllı olmama karşın Irak'ın dışişleribakanıyım ve sorumluluğum, Türkiye ile gerginliğinyumuşatılması. PKK'nin sınır ötesi saldırıları vebenzer konularda Türkiye'nin meşru güvenlikkaygılarının giderilmesi için elimizden gelenin eniyisini yaptık" dedi.

Hosyar Zebari, "Sanırım Türkiye'nin, Irak hükümeti vekuzey Irak'taki bölgesel yetkililer konusunda bazıkaygıları var. Ancak bu meselelerin çözümü için birmekanizma bulunuyor. ABD, Irak ve Türkiye arasında birüçlü komisyon var. ABD burada general (Joseph) Ralstontarafından temsil ediliyor ve bu komisyon, en baştaTürkiye'nin PKK'ya ilişkin meşru güvenlik kaygılarıiçin oluşturulmuştu. Ancak bu komisyon, şimdiye kadarfaaliyete geçemedi" diye konuştu.

Zebari, "Türkiye'nin askeri yığınağına gelince, bizkesinlikle kaygılıyız. Bizim konumumuz, her türlüaskeri müdahaleye karşı çıkmak. Çünkü bu, daha fazlaşiddete ve istikrarsızlığa yol açacak. Dolayısıylaaskeri eyleme girişilmemesi yönünde defalarca çağrıdabulunduk" ifadelerini kullandı.

Hosyar Zebari ayrıca, "Türkiye Başbakanının, terör örgütü PKK sorununa, başka ülkelerin sınırlarından içeriye girilmesinin düşünülmesinden önce Türkiye içinde karşılık verilmesi gerektiği yönündeki sözleri bizi cesaretlendirdi'' diye konuştu.

Zebari, daha fazla karşı karşıya gelinmesinin, hemIrak'ın, hem Türkiye'nin, hem de başkalarının menfaatine aykırı olduğunu ve bu çerçevede gerginliğin yumuşatılması için Türk hükümetiyle danışma içinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA