Zebari'den Türkiye'nin Olası Sınır Ötesi Operasyonuna İlişkin Açıklamalar

Zebari'den Türkiye'nin Olası Sınır Ötesi Operasyonuna İlişkin Açıklamalar

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kuzey Irak Kürtleri'ne Yönelik Herhangi Bir Askeri Harekatının, Irak'ın Tek İstikrarlı Bölgesini Zayıflatacağı ve Bunun Hiçbir Tarafın Çıkarına Olmayacağı Yönünde Türkiye'yi Uyardı.

Zebari'den Türkiye'nin Olası Sınır Ötesi Operasyonuna İlişkin Açıklamalar

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kuzey Irak Kürtleri'ne yönelik herhangi bir askeri harekatının, Irak'ın tek istikrarlı bölgesini zayıflatacağı ve bunun hiçbir tarafın çıkarına olmayacağı yönünde Türkiye'yi uyardı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, Bağdat Hükümeti'nin terör örgütü PKK üyelerinin Kuzey Irak'tan Türkiye'ye saldırılar gerçekleştirmesini durdurmak fikrini paylaştığını belirten Irak'ın Kürt Dışişleri Bakanı Zebari, BBC Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak'a askeri müdahalesine karşı olduğunu söyledi. Zebari, "Türkiye'nin kuzey Irak'a operasyon düzenlemesi ihtimalinden endişe duyuyoruz. Böyle bir operasyon, Irak'ın tek istikrarlı bölgesine zarar verecektir. Türk Hükümeti ile

gerilimin düşürülmesi için diyalog halindeyiz. Çünkü böyle bir girişim ne Türkiye, ne Irak, ne de başka bir tarafın çıkarına değildir" dedi.

Bugün Maliki ile Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay arasında yapılan görüşmenin ardından Maliki, Türkiye'nin olası askeri müdahalesinde masum insanların öldürülmesinden endişe ettiklerini söylemişti. Maliki, "PKK'nın Irak'taki aktivitelerini önlemeye çalışıyoruz" demişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA